امروز : ۲۷ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

  Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۷, ۱۳۹۶, ۴:۳۰ ق.ظ
 

صاف
3°C
رطوبت: 48%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 61
 • 1,095
 • 3,481,794
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

آغاز تعیین حریم دو اثر تاریخی سنگسر


سرپرست میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان مهدیشهر از تعیین حریم دو اثر تاریخی در این شهرستان خبر داد. به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «همایون جورابلو» اظهار داشت: کار تعیین حریم دو اثر تاریخی مهدیشهر شامل “حسینیه اعظم” و خانه تاریخی “صباغیان” آغار شده است.

وی با بیان اینکه خانه صباغیان با شماره ثبت ۳۱۱۳۳ یکی از خانه‌های قدیمی با ویژگی‌های خاص معماری ایرانی است که به عنوان ساختمان اداری میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مهدیشهر درحال مرمت است، گفت: قدمت این خانه مربوط به اواخر دوران قاجار و پهلوی است.

جورابلو افزود: حسینیه اعظم مهدیشهر نیز با شماره ثبت ۲۷۱۱۰ در سال ۷۶۹ هجری قمری ساخته شده است.

وی با بیان اینکه این حسینیه دارای آب انبار تاریخی است، گفت: در این حسینیه مراسم‌ مذهبی از جمله نخل‌گردانی، مراسم ماه محرم و تعزیه برگزار می‌شود.

وی هدف از تعیین حریم این آثار را جلوگیری از دخل و تصرف و ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده این آثار با ارزش تاریخی عنوان کرد و افزود: تعیین حریم و تصویب ضوابط ساخت و ساز برای آثار تاریخی کشور نه تنها محدودیتی برای ساخت و ساز و احداث بنای جدید برای مالکانی که اراضی آن‌ها در حریم قرار گرفته ایجاد نمی‌کند، بلکه موجب بهره‌مندی از حمایت‌های کارشناسی سازمان میراث فرهنگی به‌منظور زیبا سازی و استفاده بهینه از حداکثر زمین خواهد شد.

هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر برابر مواد  ۵۵۸ تا ۵۶۹قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شود.

شهرستان مهدیشهر که در گذشته سنگسر نامیده می‌شده است در حدود ۱۰ کیلومتری شمال سمنان قرار دارد.

سابقه تاریخی این شهر به پیش از اسلام و حتی به زمان سلسله‌های پیشدادی می‌رسد. در شاهنامه فردوسی از سنگسر که همان سکسر یا سکسار باشند سخن رفته است. در روایات ملی و حماسه‌های ایران نیز از سکسر و سکساران یاد شده است.

برچسب‌ها

یک پاسخ به “آغاز تعیین حریم دو اثر تاریخی سنگسر”
 • عباس معالی:

  سلام:آیا کسی به فکر آثار باستانی بزرگی مانند قلاع سنگر و پناهگاه زیرزمینی بزرگی که در زیر ده بالا وده پائین قدیمی سنگسرقرارگرفته هست یا خیر هر کسی از مسولین محترم وغیرمسولین آثاری را که قدمت آنرا نمیشود حدس زد الاّ با کاوشهای کارشناسان مربوطه فقط به ذکر و روایاتش مشغول مانده ومنتظر ویرانی کامل آنست .این آثارنه تنها یک اثر مربوط به ایران که یک اثر ارزشمند جهانیست.اقدامی که تا کنون انجام شده وبنده ازدور شاهد بودم اینست که قلعۀ بالا را در زمان ایجاد مسجد المهدی بدون کمترین اعتنا به آن که اینجا یکی از آثار باستانی ونمودار هویت باستانی ماست خراب کردندوبعضی از مردم هم که خانه هایشان بالای نقب یا پناهگاه زیرزمینی است لطف فرموده فاضلاب خانه را به داخلش هدایت فرموده از تخلیۀچاه ومخارجش خود را راحت نموده بودند.دههاآثارکوچک وبزرگ درجای جای این شهر را به بهانه های گوناگون خراب کردند از هیچ جایی صدایی به گوش نرسید که حتی نصیحتی کنند و از تخریب جلوگیری نمایندمخصوصاًبرای مسولین سنگسر واستان باید کف مرتب زد ودست مریزاد گفت .زیرا انگار نه انگارکه اصلاًچنین ارگانهایی وجود داشته باشد.برای مثال آثارباستانی طالب آباد مثل یخچال طبیعی وباغ وکاخهای سرداران طالب آبادکه بعضاز انها را درسن کودکی دیده بودم تقریباًوجود ندارند.بعضی از این چشم پوشیهاو عدم پیگرد قانونی بودار وبسیار باعث تأسف است اگر کسی از مردم دم نزده است بقول حکیم فرزانۀسمنانفرمود در دیزی باز است حیای گربه کجاست.والسلام علی من اتبعالهدی.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...


نمایشگاه صنایع دستی در مهدیشهر برپا شد

تاریخ : ۱۴ بهمن ۱۳۹۳
تعداد بازدید : 729

خانه پدری برادران هنرمند درخشانی در فهرست میراث ملی ثبت شد

تاریخ : ۲ دی ۱۳۹۳
تعداد بازدید : 1,620

تاریخ به روایت جغرافیا و معماری: معرفی مجموعه تاریخی فرهنگی”بسته”سنگسر

تاریخ : ۲ دی ۱۳۹۲
تعداد بازدید : 3,476

گزارش سنگسرنیوز از روند مرمت خانه تاریخی کی پور

تاریخ : ۲۰ آبان ۱۳۹۱
تعداد بازدید : 9,563