امروز : ۲۴ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۴, ۱۳۹۶, ۳:۱۲ ب.ظ
 

آفتابی
10°C
رطوبت: 37%
سرعت باد: 1 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 483
  • 1,052
  • 3,478,897
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی در فولادمحله


به گزارش خبرگزاری فارس، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی و مدیریت یکپارچه منابع طبیعی کشاورزی در منطقه فولادمحله مهدیشهر خبر داد. سیدحسن میرعماد ظهر دوشنبه در جلسه هماهنگی برای اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی و مدیریت یکپارچه منابع طبیعی کشاورزی در منطقه فولادمحله مهدیشهر اظهار داشت: توانمندسازی جوامع محلی با تاکید خاص بر کاهش فقر، اشتغال‏زایی و بهبود معیشت این جوامع ضروری است.
وی تصریح کرد: هدف نهایی در این برنامه، اشاعه رویکرد مشارکتی در امر توسعه از مرحله تصمیم‏سازی تا اجراست.
دیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ادامه داد: این طرح از طریق همکاری تمام دست‏اندرکاران اعم از مردم فولادمحله، نهادهای مردمی، مقام‏های محلی و تشکل‏های غیردولتی داوطلب در اجرای طرح توسعه‏ای تا هدف ترویج اصول توسعه پایدار منابع طبیعی، ارتقا و آگاهی‏های زیست‏محیطی و منابع طبیعی، توسعه صندوق‏های صنفی محلی و با استفاده از حمایت‏های مردمی اجرا می‏شود.
میرعماد یادآور شد: در این طرح، مردم با شناخت بیشتر از موقعیت روستای خود به بیان نیازها و مشکلاتشان می‏پردازند و در همین راستا، باید ظرفیت‏های موجود در منطقه فولادمحله شناسایی و بررسی شود.
وی افزایش آگاهی، اعتلای فرهنگ حفظ منابع طبیعی و جلب هر چه بیشتر مشارکت مردم برای تضمین بهره‏برداری اصولی، ایجاد اشتغال و افزایش سطح درآمدی و بهبود معیشت روستاها را در دستور کار اجرای این طرح عنوان کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان نهادهای اصلی مرتبط با طرح را نیز که برگرفته از مستندات طرح منارید با دفتر عمران سازمان ملل متحد است، تشریح کرد.
میرعماد ادامه داد: در تشکیلات وزارت جهاد کشاورزی، مؤسسه تحقیقات جنگل و مرتع (RIFR) که مسئول تحقیقات، پایش و ارائه سیاست‏های بخش منابع طبیعی است، در اجرای این طرح مشارکت دارد.
وی سازمان دوم همکار در اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی و مدیریت یک‏پارچه منابع طبیعی کشاورزی در منطقه فولادمحله مهدیشهر را جنگل‏ها، مراتع و آبخیزداری کشور (FRWO) اعلام کرد که متشکل از پنج معاونت، شش دفتر مستقل و ۳۲ اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ادامه داد: هدف اصلی این سازمان حفاظت، احیا، توسعه و بهره‏برداری از جنگل‏ها، مراتع، اراضی جنگلی، بیشه‏زارهای طبیعی و اراضی ساحلی و به طور کلی حفاظت از منابع خاک و پوشش گیاهی در سراسر کشور است.
میرعماد همچنین از همکاری سازمان امور عشایری (NAB) در راستای اجرای این طرح خبر داد و گفت: این سازمان مسئول همه سیاست‏های کلان مرتبط با عشایر است.
وی تصریح کرد: سازمان امور عشایری وظیفه دارد سیاست‏های مربوط به عشایر را در دیگر سیاست‏ها و برنامه‏های ملی لحاظ و یک‏پارچه‏سازی کرده و هماهنگی‏های لازم را برای ارائه خدمات اجتماعی به جوامع عشایری فراهم آورد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از همکاری سازمان امور روستایی و زنان که حمایت از زنان و خانواده‏های دارای سرپرست زنان در مناطق روستایی و نیز اجرای برنامه‏های آموزشی و ایجاد صندوق‏های خرد اعتباری برای آنها را بر عهده دارد، در راه اجرای این طرح مهم خبر داد.
میرعماد گفت: نهادهای مهم دیگری نیز در بخش منابع طبیعی درگیر اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی و مدیریت یک‏پارچه منابع طبیعی کشاورزی در منطقه فولادمحله مهدیشهر هستند که یکی از آنها، سازمان آب در وزارت نیرو بوده که مسئولیت مدیریت آب از جمله ایجاد زیرساخت‏های مدیریت آب و توزیع آب برای بهره‏برداران را عهده‏دار است.
وی تصریح کرد: این نهاد در برخی موارد، مسئولیت‏هایی را در زمینه حفاظت از حوزه‏های آبخیز دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان افزود: سازمان گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی (CHTO) نیز در این زمینه همکاری دارد و مسئول حفاظت از میراث طبیعی و فرهنگی و همچنین توسعه گردشگری است.

برچسب‌ها, ,

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...


اجرای طرح مدیریت چرا در ۱۰۰هزار هکتار از مراتع شهرستان مهدیشهر

تاریخ : ۲۶ آبان ۱۳۹۲
تعداد بازدید : 817

یک هزار و ۲۰۰ کیلوگرم باریجه از مراتع مهدیشهر برداشت شد

تاریخ : ۲ آبان ۱۳۹۱
تعداد بازدید : 1,686