امروز : ۲۷ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

  Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۷, ۱۳۹۶, ۴:۲۴ ق.ظ
 

بیشتر ابری
3°C
رطوبت: 49%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 55
 • 1,095
 • 3,481,788
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

اجرای نمایش خانه روشنی در فرهنگسرای نیستان


نمایش طنز “خانه روشنی” کاری از گروه هنری بامداد سمنان به کارگردانی آقایان علی نجم الدین و بهرام رامه از تاریخ ۱۳۹۲/۰۷/۲۲ لغایت ۱۳۹۲/۰۸/۰۲ به مدت ۱۱ روز از ساعت ۱۸:۳۰ در فرهنگسرای نیستان به روی صحنه خواهد رفت . این نمایش با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدیشهر اجرا خواهد شد.
گفتنی است “خانه روشنی” که در جشنواره “چله” دو سال گذشته سمنان نمایش موفقی از خود نشان داد یک کار “کمدی” است که بر اساس متنی با همین نام از “غلامحسین ساعدی” کار شده است.

khene-roshani

تنظیم خبر: علیرضا قندیان

برچسب‌ها, ,

۲ پاسخ به “اجرای نمایش خانه روشنی در فرهنگسرای نیستان”
 • علیرضا قندیان:

  فرشید جان ممنونم از نظر کارشناسانه شما .

 • امشب بعد از اجرای “خانه روشنی” از سالن که بیرون اومدم، خانمی را دیدم که دنبال صندوق نظرسنجی یا پیشنهادات می گشت! چون صندوقی در کار نبود ازشون خواهش کردم چنانچه مطلبی هست بفرمایند تا منتقل کنم. و اون خانم که با فرزند دخترش به تئاتر اومده بود گفت: “نمایش محتوا نداشت چرا نمایش های بهتری رو نمیارین!”
  این موضوع باعث شد دو مطلب مورد توجهم قرار بگیره.
  اول جای خالی منتقد که باید جایی بین مخاطب و اثر بایسته و با توجه به طیف گسترده ای از مخاطبان که یک اثر هنری داره حلقه ارتباط بین هنرمندان و مخاطبان را کامل کنه و دوم برنامه ریزی که مدیریت فرهنگی هر جمعیتی باید داشته باشه تا به نیازهای متنوع مخاطبان پاسخ بده.
  به نظرم اومد این تماشاگر عزیز نمایش هایی با محتوای اخلاقی یا تربیتی رو بیشتر مد نظر خودشون داشتند و “خانه روشنی” انتظارشون رو برآورده نکرده بود.
  با این وصف اینگونه نیست که نمایش “خانه روشنی” محتوایی نداشته باشه و دوست دارم اشاره ای از جایگاه نقد اثر به این نمایش داشته باشم تا قدمی در برقراری ارتباط قوی تر مخاطب با نمایش برداشته باشم.
  “خانه روشنی” نوشته غلامحسین ساعدی هر چند متنی مربوط به دهه های قبل و احتمالا سالهای خفقان بعد از کودتای ۲۸ مرداد میشه و به مضمون “قدرت” یا “اقتدار گرایی” یا “میلیتاریسم” و “نظامی گری” پرداخته با این حال این مضمون و محتوا با دنیای امروز ما بیگانه نیست. داستان تیمسار از کارافتاده ای که رویای بازگشت به دوران شکوه و قدرت خود را دارد در حالیکه تن نیمه جان خود را نیز نمیتواند تکان دهد.
  در خلال نمایش تیمسار می گوید که میخواهد نظم و انظباط را از پادگان گرفته تا همه دنیا برقرار کند و این اندیشه می تواند ما به ازای خود را در امروز دنیا چه در سطح جهانی و چه در سطح کشورها و جوامع کوچک تر نشان دهد.
  به نظر می رسد تمرکز بیشتر عوامل این نمایش به خلق موقعیت های کمیک، مضمون نمایش را سایه قرار داده است وگرنه امروزه روز کمتر ایرانی هست که پیگیر مسایل سیاسی اجتماعی ایران و جهان نباشه و فکر می کنم مضمون و محتوای نمایش تازه و به روز و مورد استقبال هست.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...


اجرای نمایش راویان نینوا

تاریخ : ۲ آذر ۱۳۹۲
تعداد بازدید : 2,922