امروز : ۲۴ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۴, ۱۳۹۶, ۱:۲۴ ب.ظ
 

آفتابی
9°C
رطوبت: 40%
سرعت باد: 0 m/s شرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 407
  • 1,052
  • 3,478,821
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

از هنرمند بین المللی سنگسر، پروفسور احمد نادعلیان تجلیل شد


پنجشنبه و جمعه گذشته استان سمنان و شهر مهدیشهر (سنگسر) میزبان هنرمندی بود که این هنرمند در سطح دنیا بسیار شناخته شده است و کارهای هنری وی را می توان زبانزد هنرمندان دنیا دانست اما این هنرمند خود را همچنان از خطه سنگسر می داندو هیچ گاه گذشته خود را فراموش نکرده است. واقعا در این سالیان اخیر به مراسم های زیادی رفته ام و با استادهای فراوانی آشنا شده ام اما استاد احمد نادعلیان دنیای دیگری برای خود ساخته است و هرکس به دنیای وی قدم می گذارد دوست ندارد از این دنیا خارج شود.
استاد احمد نادعلیان هنرمندی است از جنس مردم کوچه و بازار و به همین خاطر ارتباط برقرار کردن با وی خیلی راحت است. نمی دانم اگر بخواهم درباره وی صحبت کنم چند ساعت باید حرف بزنم تا بتوانم شخصیت وی را توصیف کنم بنابراین به گزارشی از تجلیل از وی می پردازم تا خود شما خوانندگان وی را بیشتر بشناسید.
از صبح پنجشنبه هنرمندان تجسمی شهر سمنان به همراه دانشجویان دانشکده هنر سمنان با حضور چند نفر از شهرستان های گرمسار و شاهرود در منطقه ای خوش آب و هوا در سنگسر گرد هم آمدند تا دومین کارگاه استاد نادعلیان از ۴۰ کارگاهی که در ایران برگزار کرده شروع شود.
پروفسور نادعلیان برای هنرمندان صحبت های خود را آغاز کرد. برای ترسیم این فضا و چگونگی هنر محیطی از استاد ابوالفضل دلارام خواستم مطلبی را برایمان بنویسد که با هم مرور می کنیم.
****************************************************************
انسان ، طبیعت، طراحی
فارغ التحصیلان بعضی رشته های هنری و فنی واحدی را می گذرانند تحت عنوان “انسان، طبیعت، طراحی”یا “انسان، طبیعت، معماری”و چیزهایی شبیه این. در تعریف هنر می گویند قرار گرفتن احساس انسان در معرض جهان هستی پدیده هنری را به وجودمی آورد و در تعریف علم نیز همین را گفته اند فقط در علم آنچه در برابر جهان هستی واکنش نشان می دهد عقل است نه احساس. انسان به واسطه ابزارهای جسمی خود با محدودیتها و امکاناتی که دیدن ، شنیدن، گفتن، حرکت کردن و دست به عنوان یک ابزار سازنده جهان هستی را می شناسد و آن را تغییر می دهد. تغییر جهان به مرور در جسم و روح انسان تحول ایجاد می کند و این سیر تغییر جهان و تغییر انسان ادامه دار است.
هنرمندی که گوشی حساس دارد موزیسین می شود، آن که زبان شیرینی دارد شاعر می شود و آنکه چشم تیزی دارد در برابر جهان هستی بیان احساس خود را در قالبهای تجسمی بیان می کند. در حیطه تجسمی آنچه خلق می شود مثل نقاشی یا مجسمه خود به عنوان یک واسطه در بین انسان و طبیعت فضای جدیدی را اشغال می کند که با رسانه ایی چون موزه به مخاطب ارائه می گردد.
علت پرداختن به هنر محیطی توسط هنرمندان شاید این بوده که نمی توانسته اند وجود واسطه هایی چون تابلوی نقاشی یا مجسمه را در موزها و قیمت گذاری آثار و منتقدین راتحمل کنند. هنرمند محیطی می خواهد در برابر طبیعت بی واسطه تاثیر بگیرد و تاثیر بگذارد. هنرمندان محیطی می خواهد به عنوان یک انسان به طور مستقیم بدون مترجم های ارتباطی جهان هستی را دگر گون کند.
در بین این هنرمندان کسانی چون پروفسور احمد نادعلیان در تغییر طبیعت می خواهند حرمت آب و خاک را نگه دارند. تغییر آنها حریم اکو سیستم طبیعت را پاس داشته و اغلب آن را تکمیل می کند.
اغلب هنرمندان بزرگ طبیعت را معلم اول خود می دانند. در بررسی زندگی دکتر نادعلیان می بینیم که او را وقتی ده روزه بود به کوچ بردند. ییلاق و قشلاق ها شروع شد. از روستای ارجمند تا روستای پلور به قطب شمال و تا اقیانوس اطلس و ژاپن و انگلیس و سراسر جهان و… ایران
از ۴۴ کارگاه هنر محیطی پروفسور نادعلیان دو کارگاه در استان سمنان برگزار شده است . اولی در روستای “نکار من” شاهرود در سال ۸۷ بود و دومی در چهارم مهر امسال در منطقه رابندسنگسر.
صبح پنجشنبه هنرمندان تجسمی شهر سمنان به همراه دانشجویان دانشکده هنر سمنان با حضور چند نفر از شهرستانهای گرمسار و شاهرود مهمان هنرمندان مهدی شهر بودیم. حدود فضای کار در بین چند باغ بر دامنه کوهی قرار داشت که در یک گوشه اش چشمه ای بود و درخت توتی و خرابه های یک آتشکده. در گوشه ای دیگر زلزله رودبار از تخته سنگ های سر خورده در دامنه معماری غریبی ساخته بود و درضلع شمالی استخری بود که پخش آب آن از زیر ریشه های یک درخت زبان گنجشک کهنسال انجام می شد. پس از صبحانه و توضیحات آقای نادعلیان هنرمندان در گوشه و کنار منطقه پخش شدند و هر کس به فراخور دانش و تجربه خودو آنچه از محیط می دید دست به تغییر و نظم دوباره مواد موجود در آنجا زد. در طول هفت ساعت کار در محیط تعداد قابل ملاحظه ای اثر هنری پدید آمد. این آثار نه برای فروش بودند و نه برای نمایش. مخاطب اصلی آثار طبیعت و هنرمند بود. گرچه در ساعت ۱۶ عصر بازدید کنندگانی از آثار بازدید کردند ولی به طور کلی خاستگاه اصلی خلق آثاری از این دست بازدید مستقیم نیست.
گاهی از ابزار عکس یا فیلم به عنوان یک مستند ساز که وظیفه رسانه ای نیز دارد برای ثبت و نشر واقعه استفاده می شود. در این کارگاه نیز از روند اجرای اغلب آثار عکس و فیلم تهیه شد. در ساعات پایانی جناب آقای سوقندی مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان که برنامه با حمایت ایشان و همت همکارانشان در اداره شهرستان مهدی شهر انجام شد از آثار بازدید به عمل آوردند.
روز پنجشنبه و نوشته های دلارام تمام شد و روز جمعه فرا رسید تا در ساعت ۱۶ مراسم با تلاوت قرآن آغاز شود و سپس سرود جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.
علی همتی مجری برنامه بود که طبق معمول برنامه به صورت بسیار طبیعی و بسیار زیبا آغاز نمود. در گوشه صحنه درختی قرار داده شده بود که هنرمندانی همچون ماشاالله عمید، صادق همتی، غلامرضا پهلوان و… بر روی آن کار می کردند. مدیر کل ارشاد اولین سخنران بود که از نحوه اجرا بسیار تعجب کرده بود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان از استاد احمد نادعلیان هنرمند برجسته بین المللی در حوزه هنر محیطی گفت: هنر محیطی به مثابه یک رسانه و یک روش جدید برای آشتی با طبیعت است.
محمدرضا سوقندی با اشاره به وجود این تعالیم در ادبیات تعلیمی و تربیتی افزود: ابن خلدون در بیان آرای تربیتی خویش، بازگشت به طبیعت را موجب بروز خلاقیت و ابتکار می داند.
وی ادامه داد: بازگشت به طبیعت یعنی بازگشت به زندگی و فاصله گرفتن از مصنوعاتی که در نقش خدایگان جای گرفته است.
سوقندی تصریح کرد: بشرجدید مصنوعات و حتی خویشتن خویش را می پرستد و این جاهلیت قرن جدید است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان تاکید کرد: آشتی با طبیعت فارغ شدن انسان از آسیب های دنیای مدرنیته است که آسایش را بیشتر اما آرامش را کم کرده است.
سوقندی با اظهار امیدواری به اینکه تجلیل بتواند ما را به اصل خویش باز گرداند گفت: یکی از حوزه هایی که می توانیم با هنر محیطی وارد آن شویم نمادهای دفاع مقدس است. وی بازگشت به طبیعت را بازگشت به زندگی دانست .
بعد ازآان هنرمند مهدیشری یدالله مصمم سازله له را نواخت تا حاضرین به وجد ایند . در ادامه فیلمی مستند به نام منظومه تولد ساخته لیلا رفعتی از شاگردان استاد که به کارهای وی در جزیره هرمز بود پخش گردید. اسماعیل حاج علیان بر روی سن امد تا کمی از دکتر نادعلیان صحبت کند وی گفت: هنرمندان بی شماری هستند که از هنر کسب درآمد می کنند اما امثال دکتر نادعلیان اسطوره های ایران هستند که ما باید برای شناخت خودمان به انها نگاه کنیم . وی گفت: ۴۵ کشور دنیا پذیرای دکتر بوده اند و دکتر را می توان یک رایزن فرهنگی خصوصی نامید. هنرمندان اقصی نقاط جهان با ایشان در ارتباط هستند.
استاد سفرهای خود را در ایران در زمان دانشجویی و ان زمان که دانشگاه هنر بودند با کمترین هزینه آغاز کردند و خود شان می گفتند غذای من نون خشک سنگسری بود. باید درباره ایشان گفت: هنرمندی که از خود جمع هنرمندان است» جمع نیز وی را می پزیرد. طراحی ها ی دکتر از تما م افرا د است. چه کودک چه جوان چه پیرمرد چه پیر زن و… و بازتاب دهنده زندگی است. در کتاب تاریخ هنر دنیا از ایران دو اسم برده شده است یکی دکتر خسروجردی و دیگری پروفسور احمد نادعلیان. در آخر باید بگویم شخصیت دکتر آنقدر بزرگ است من نوعی هر چه تلاش کنم آن را بیان کنم نمی توانم.
سپس پروفسور احمد نادعلیان بر روی سن آمد و حاضرین به احترام وی به پا ایستادند و وی را تشویق کردند.
وی در ابتدا کارهای خود را توسط ویدیو پرژکتور نمایش داد . کارهایی که در تمامی دنیا از جمله ایتالیا، فرانسه ، لندن و. . . . انجام شده بود. که به جرات می توان گفت اگر قرار بود استاد درباره کارها صحبت کند باید برای هرکدام نیم ساعتی وقت می گذاشت. آنقدر کارها زیبا بود که در اکثر دنیا به آنها جوایزی داده شده بود و در تمامی کتابهایشان استفاده شده بود. بعد از دیدن کارها استاد شروع به بیوگرافی خود از زمان کودکی کرد که شاید هیچکس دوست نداشت این قسمت تمام شود وی از پدر، مادر، خواهر ، برادر و اقوام صحبت کرد وی از اداب و رسوم سنگسری ها سخن گفت.
استاد احمد نادعلیان نیز در ادامه برنامه ضمن تشریح سوابق هنری خود گفت: افتخارم این است که جزء عشایر کوچ رو هستم که این نوع زندگی در آثار و نوشتارم اثر عمیق داشته است. هنرمند بین المللی هنر محیطی افزود: فرهنگ عشایر سنگسری، فرهنگی غنی و دارای آداب و رسوم ویژه ای است. استاد گفت:من تاثیرات زیادی در کارهایم از این فرهنگ گرفته ام و کارهایم با عشایر خو گرفته است
نادعلیان تاکید کرد: برای جستجوی فرهنگی و شناخت آداب و رسوم مردم جهان، سفرهای متعددی به اقصی نقاط جهان داشته ام که نتایج آن در قالب آثار هنر محیطی، عکس و طراحی در سراسر جهان قابل مشاهده است. وی در اخر از کسانی که این برنامه را گذاشته اند تشکر کرد و یاداور شد که پدر بزرگش ساز نی را می نواخته است و انتخاب این ساز برای این مراسم برایش جالب بوده است. او گفت: عمویم و مادرم و اقوامم در این مراسم حضور دارند که از آنها تشکر می کنم و اینکه گلایه کوچکی نیز دارم و انهم اینکه نام سنگسر را نباید فرامش کنیم و باید برای ان ارزش قایل شویم. در پایان این برنامه از تلاش های فرهنگی و هنری این هنرمند، با اهدای هدایایی تجلیل شد.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدی شهر نیز در حاشیه این برنامه گفت: برگزاری کارگاه عملی و تئوری هنر محیطی زیر نظر استاد نادعلیان به عنوان چهل و چهارمین رویداد هنر محیطی در ایران که با حضور بیش از چهل نفر از هنرمندان استان در منطقه رابند برگزار شد از دستاوردهای مهم این برنامه بود.
محمد علی یوسفیان افزود: آشنایی مردم با هنر محیطی، توجه دادن مردم و مسوولان به حفظ منطقه طبیعی رابند، شناساندن یکی از هنرمندان این خطه به اقشار مختلف مردم و همچنین تجلیل از یکی از مفاخر هنری مهدیشهر از جمله اهداف این برنامه دو روزه بود که تا حدودی محقق گردید.
وی برگزاری برنامه های تجلیل از مفاخر را ادامه دار دانست و تاکید کرد: مهدی شهر چندین هنرمند ملی و بین المللی دارد که امیدواریم بتوانیم در آینده به میزان توان خویش از آنان نیز قدردانی نماییم.

منبع: روزنامه پیام استان سمنان، گزارشگر: میثم دهرویه

۲ پاسخ به “از هنرمند بین المللی سنگسر، پروفسور احمد نادعلیان تجلیل شد”

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...