امروز : ۳ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۳, ۱۳۹۶, ۵:۰۶ ق.ظ
 

صاف
5°C
رطوبت: 33%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 67
  • 1,037
  • 3,442,944
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

استاندار سمنان: هیچ مسوولی در استان حق ندارد با خبرنگاران قهر کند


به گزارش خبرنگار روزنامه پیام استان سمنان، مراسم بزرگداشت مقام خبرنگار، در آستانه ۱۷ مرداد روز خبرنگار، با حضور استاندار سمنان و معاون سیاسی استاندار، دکتر کواکبیان رئیس شورای مرکزی خانه مطبوعات استان سمنان، فرمانداران سمنان و مهدیشهر، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولین استانی و جمعی از خبرنگاران استان در هتل دربند مهدیشهر برگزار شد.
در این مراسم از تلاش ها و خدمات خبرنگاران به مناسبت هفدهم مرداد روز خبرنگار تجلیل شد.
وی گفت: خبرنگاران به نوعی وظیفه آموزش جامعه و ساماندهی فکری و اندیشه ای را بر عهده دارند و به همین دلیل خبرنگاران نیز به نوعی معلمان جامعه تلقی می شوند.
استاندار در این مراسم انقلاب اسلامی را انقلابی الهی، ارزشی و فرهنگی خواند و گفت: خبرنگاران باید راه امام، شهدا، امام و رهبری انقلاب را در پیش بگیرند و به رسالت خطیر خود در این برهه حساس عمل نمایند.
رهی با اشاره به انتقاد برخی از خبرنگاران مبنی بر همکاری نکردن برخی مدیران به ویژه در شهرستان ها با خبرنگاران اظهار داشت: قهر کردن با خبرنگاران در استان سمنان ممنوع است و به هیچ مسوولی در این استان اجازه نمی دهم با خبرنگاران قهر و یا همکاری نکنند.
استاندار سمنان واقع بینی، عدالت محوری، منصفانه بودن و نقش آفرینی را از مهمترین وظایف خبرنگاران خواند و گفت: خبرنگاران باید در جامعه همواره سازنده و امیدبخش باشند.
استاندار سمنان با اشاره به نقش بی بدیل فرهنگی دکتر کواکبیان در سطح استان سمنان از تعامل مثبت خانه خبرنگاران مطبوعات استان سمنان با مسوولان اجرایی تقدیر و تشکر کرد.
مدیر مسوول روزنامه های مردم سالاری و پیام استان سمنان هم در این مراسم با اشاره به ماجراجویی های قدرت های بزرگ و استفاده از ابزار رسانه گفت: امروز جایگاه حرفه ای و نقش رسانه ها از تاثیر بمب اتم نیز بیشتر است.
دکتر کواکبیان افزود: هم به لحاظ آموزه های دینی و شرعی و روایات نقلی و هم به لحاظ ادله عقلی نباید از جایگاه رسانه و مطبوعات غافل شد.
وی با اشاره به قدرت بالای تاثیرگذاری رسانه ها تصریح کرد: قدرت رسانه ها آن قدر زیاد است که می تواند رژیم های استبدادی را از بین برده و یا موجب تقویت نظام های مردم سالار شود و لذا نباید از جایگاه رسانه ها غفلت کرد.
مدیر مسئول روزنامه های مردم سالاری و پیام استان سمنان ادامه داد: کار خبرنگاری کار سخت و استرس داری است و ده ها پست و مقام اجرایی جایگاه و مرتبت خبرنگار را ندارد.
وی در پایان با اشاره به شغل خبرنگاری و رسالت آن خاطرنشان کرد: همه سیاستمداران و کسانی که صاحب اثر ماندگاری شدند، همه اهل قلم بوده اند. وی در همین زمینه از یغمای جندقی فروغی بسطامی منوچهری دامغانی شیخ علا» الدوله سمنانی در گذشته و از امثال دکتر ذبیح الله صفا از نویسندگان برجسته معاصر استان نام برد.
رییس خانه مطبوعات سمنان با اشاره به مشکلات خانه مطبوعات سمنان خطاب به استاندار سمنان گفت: با مدیریت شما حدود ۵۰ هزار واحد مسکن مهر در استان ساخته شده است در حالی که هنوز خانه مطبوعات سمنان نیمه کاره رها شده است.
وی با بیان این که برخلاف برخی افراد بدبین من گمان می کنم به قدر کافی در کشور آزادی وجود دارد، اظهار کرد: در کشور ما آزادی وجود دارد اما متاسفانه خودسانسوری مانع از بیان بسیاری از واقعیت ها می شود.
کواکبیان همچنین گفت: اگر خودسانسوری در جامعه و فرهنگ ما نبود بدون تردید امروز اختلاس ۳ هزار میلیاردی هم نداشتیم.
کما این که به آقای جلیلی شورای عالی امنیت ملی هم گفتم اگر ما هم ننویسیم مرغ ۸ هزار تومان شده است خود مردم در صف ها این را می دانند.
وی از بداخلاقی های موجود در عرصه رسانه ها و سایت ها به عنوان مشکل دیگر یاد کرد.
دکتر کواکبیان فقدان امنیت شغلی خبرنگاران را به عنوان سومین مشکل موجود عرصه مطبوعات دانست و گفت: براساس گفته آقای احمدی نژاد امروزه اگر کسی بتواند با ۳۵۰  هزار تومان حقوق ماهیانه زندگی خودش را بگذراند خیلی هنرمند است قطعا قریب به اتفاق خبرنگاران ما با هنرمندی زندگی می گذرانند زیرا به همین میزان حقوق می گیرند که حتما باید چاره جویی شود.
وی در ادامه خواستار تصویب نظام جامع اطلاع رسانی در مجلس شد و گفت: رسیدگی به نشریات محلی نیز باید در  دستور کار قرار گیرد.
وی با اشاره به دیدار گروه های مختلف اجتماع با مقام معظم رهبری گفت: به وزیر ارشاد پیشنهاد کردم که حتما اهالی خبر و مطبوعات هم دیداری با ایشان داشته باشند.
رئیس شورای مرکزی خانه مطبوعات تاریخ ۷ مهر ماه را به عنوان برگزاری مجمع عمومی این خانه متناسب با اساسنامه جدید اعلام نموده و از تمامی واجدان شرایط خواست علاوه بر عضویت در خانه مطبوعات فعالانه در این انتخابات شرکت کنند.
معاون سیاسی امنیتی استانداری و رئیس شورای اطلاع رسانی استان سمنان هم در این مراسم با بیان این که رسانه ها در دنیای امروز زبان و صدای مردم و جامعه محسوب می شوند، افزود: از این رو هر جامعه ای که رسانه های کمتر و یا ضعیف تری داشته باشد صدای مردم آن جامعه کمتر به گوش دیگر جوامع می رسد.
علیرضا خلخالی، با اشاره به اهمیت مضاعف رسانه ها در دنیای مدرن افزود: هر جامعه ای که رسانه های اثرگذارتری داشته باشد، صدای رساتری در جهان امروز دارد.
معاون استاندار سمنان، توجه به رسانه ها را توجه به جامعه ارزیابی کرد و گفت: در حقیقت رشد و توسعه رسانه ها سرآغاز رشد و توسعه هر کشوری است و در جامعه ای که رسانه ها از وزن و جایگاه بالاتری برخوردارند آن جامعه سنجیده تر و شایسته تر در مسیر توسعه و پیشرفت قدم خواهد گذاشت.
خلخالی ادامه داد: از طرفی چنانچه رسانه ها در کشوری، فارغ از اصل ضرورت صرفا اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به حواشی و جنجال آفرینی بپردازند، آن جامعه در مسیر توسعه به کندی حرکت خواهد کرد.
رئیس شورای اطلاع رسانی استان سمنان با اذعان به این که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی رسانه ها در کشورمان هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی رشد قابل توجهی داشته اند، اظهار کرد: از این رو امروزه صدای جمهوری اسلامی ایران بیش از هر زمان دیگری، رسا به گوش مردمان جهان می رسد.
وی با اشاره به روز خبرنگار، خاطرنشان ساخت: خبرنگاران چه در سال های دفاع مقدس و چه در سال های پس از آن همواره در جهت پیشرفت کشور کوشیده اند.
خلخالی با تقدیر از عملکرد رسانه های استان نیز گفت: مطبوعات و رسانه های استان سمنان در سال های اخیر دوشادوش مسئولان اجرایی به روند رو به رشد و توسعه استان کمک کرده و با بیان و تصویر تلاش های دولت خدمتگذار و بیان نواقص و انتقادات، همواره به رسالت خود عمل کرده اند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان هم در این مراسم  ضمن تبریک روز خبرنگار افزود: وحدت و انسجام تنهادر سایه، همفکری، همدلی و همکاری پدید می آید و جان مایه آن انسجام اطلاعات و تبدیل آن به آگاهی می باشد.
وی اضافه کرد: ایجاد خلا» اطلاعاتی و آگاهی و یا عدم اطلاع رسانی به موقع موجب رخنه و شکاف در سطح افکار و رفتار می شود.
محمد رضا سوقندی با بیان این که غیاب یا ضعف رسانه ها به گسترش جهل و یا رشد شایعه می انجامد، افزود: یکی از مهمترین ابزارهای فروپاشی درونی، در بستر اجتماع، شایعه است که رسانه ها و مطبوعات  می توانند در این بخش نقش خود را در خنثی کردن آن به خوبی ایفا نمایند.
وی تصریح کرد: همکاران ما در فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان “راهبرد” خود را در تشکیل جامعه “مطبوعاتی و رسانه ای” تعریف نموده اند.
وی با بیان این که استان سمنان نیازمند تشکیل جامعه مطبوعاتی است خاطرنشان ساخت: در این میان اصناف و تشکل های مطبوعاتی نقش زیادی در شکل گیری جامعه مطبوعاتی استان دارند.
مطبوعات و رسانه ها که غالبا در بخش های مردمی و غیر دولتی شکل گرفته اند، نیازمند اصناف و تشکل هایی هستند که جامعیت و توان لازم را برای انسجام بخشی داشته باشند و در چارچوب قانون شکل بگیرند.
سوقندی شناسایی مشکلات نشریات استان را نیازمند کار مطالعاتی با مشارکت خود آنان دانست و اظهار داشت: مشکلات عام نشریات استان را می توان در ضرورت نگاه حرفه ای، اخلاق رسانه ای، اقتصاد مطبوعات، توزیع مناسب و به موقع نشریات و همچنین انسجام صنوف و تشکل های مطبوعاتی و ساماندهی توزیع آگهی ها خلاصه نمود، که می توان از ارتباط بیشتر با اصحاب مطبوعات، آموزش و توانمند سازی آنان، توجه به حوزه های اقتصادی و حمایتی و انجام مطالعات و پژوهش و توجه به مطبوعات شهرستان ها به عنوان راهکارهای مناسبی برای کاهش یا حل مشکلات نام برد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با اشاره به عملکرد نشریات استان گفت: در حال تهیه “مطالعات و پژوهش” در تحلیل محتوی مطبوعات استان هستیم تا بتوانیم ارزیابی دقیقی در محتوی مطبوعات و جهت گیری های آن در استان داشته باشیم و همچنین درصدد برگزاری نمایشگاه و جشنواره مطبوعات در استان می باشیم تا بتوانیم ارزیابی دقیق تری از کارکرد بخش های مختلف مطبوعات ارائه نمائیم.
در این مراسم شریفی فر مدیر کل صدا و سیمای مرکز سمنان و نیز برخی از خبرنگاران از جمله آقای محمد تقی قدس از سمنان، آقای محمد علی یحیی زاده از گرمسار، آقای حاج علیان از مهدیشهر، آقای یزدانی از شاهرود و میامی، آقایان خوری و آخوندی از دامغان و آقای محمد علی قیومی نیز در خصوص جایگاه و رسالت خبرنگاران، مشکلات این حرفه و نیازها و وضعیت فعالیت خبرنگاران در استان سمنان مطالبی بیان کردند.
هفدهم مرداد سالروز شهادت ‘ محمود صارمی’  خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف افغانستان و به دست طالبان از سوی شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...