امروز : ۲۴ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۴, ۱۳۹۶, ۳:۱۴ ب.ظ
 

آفتابی
10°C
رطوبت: 37%
سرعت باد: 1 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 483
  • 1,052
  • 3,478,897
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

ایجاد ذخیره گاه بلوط در منطقه هیکو شهرستان مهدیشهر


به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر گفت: طرح احداث ذخیره گاه بلوط منطقه هیکو این شهرستان با هدف جلوگیری از انقراض این گونه گیاهی ارزشمند اجرا شد. حمید رضا عبدوس صبح یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران در محل اداره منابع طبیعی شهرستان مهدیشهر با بیان اینکه ذخیرگاه بلوط در منطقه هیکو این شهرستان ایجاد شده است، افزود: این ذخیره گاه یکی از مناطق جنگلی تیپ خزری در حوزه استحفاظی این شهرستان “دهستان پشتکوه” است.

وی گفت: ذخیرگاه بلوط امسال از محل اعتبارات سال گذشته طرح ملی صیانت از جنگل های شمال در سطحی بالغ بر ۱۵۹ هکتار و به طول چهار کیلومتر با ۸۹ میلیون ریال اعتبارحصار کشی و محافظت شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر افزود: جنگل های پهن برگ منطقه هیکو شامل گونه های بلوط اوری و کچف و … با توجه به شرایط اکولوژیکی این مناطق، جزو جنگل های نیمه مرطوب خزری محسوب شده که با هماهنگی های به عمل آمده مقرر شد از این پس محدوده ذخیره گاه های منطقه در قالب اعتبارات ملی طرح مذکور مورد حفاظت و حمایت قرار گیرد.

وی افزود: شهرستان مهدیشهر که در دامنه جنوبی رشته کوه البرز واقع شده به لحاظ وضعیت مساعد آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی و شرایط توپوگرافی ویژه، رویشگاه مناسبی برای انواع گونه های گیاهی و جنگلی است.

عبدوس اظهار داشت: پوست و برگ درخت بلوط دارای تانن، قند، اسید گالیک، اسید مالیک، کوئرسین Quercine، موسیلاژ، پکتین،‌ رزین و روغن است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر با بیان اینکه خواص میوه بلوط از قدیم الایام مورد توجه بوده و از آن به عنوان غذا استفاده می شده، افزود: مقدار مصرف آن یک قاشق چایخوری در یک لیوان آب جوش است.

وی تصریح کرد: درخت بلوط یا درخت مازو که عمری طولانی حدود ۵۰۰ سال و گاهی حتی تا دو هزار سال دارد، در ایران بیشتر در دامنه رشته کوه زاگرس وجود دارد.

عبدوس اظهار داشت: تانن‌ها، اسید پیروگالیک، کاتشین و کورستین از عمده ترین مواد موثر در این گیاه هستند و بلوط یکی از غنی‌ترین گیاهان دارویی از نظر میزان ذخیره تانن محسوب می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر با بیان اینکه ۲۴ هزار هکتار از مساحت این شهرستان را جنگل های پهن برگ خزری پوشانده است، گفت: این مناطق رویشگاه مناسبی برای گونه های گیاهی نظیر کچف، کیکم،افرا کرکو، بلوط اوری و … است.

عبدوس در خاتمه خاطرنشان کرد: حفظ ذخائر ژنتیکی گونه های گیاهی، ایجاد محل مناسب بذرگیری برای تکثیر و توسعه زیستگاه های حیات وحش و حفظ ذخیره زیستی از جمله اهداف احداث طرح ذخیره گاه هیکو در شهرستان مهدیشهر است.

یک پاسخ به “ایجاد ذخیره گاه بلوط در منطقه هیکو شهرستان مهدیشهر”

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...