امروز : ۳ مهر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۳, ۱۳۹۶, ۴:۳۶ ق.ظ
 

صاف
23°C
رطوبت: 14%
سرعت باد: 1 m/s شمالغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 7
  • 1,056
  • 3,367,548
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

بازدید بقایی از موزه عشایری ایل سنگسر


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جریان سومین سفر استانی هیأت دولت به استان سمنان از موزه عشایری ایل سنگسر بازدید کرد. حسن پاکزادیان رئیس موزه عشایری ایل سنگسر گفت: باغ موزه عشایری ایل سنگسر طی همیاری صمیمانه مردم مهدیشهر و همه ایل‌وندان سنگسری از شهرهای مختلف کشور و با مشارکت و همکاری شورای اسلامی و شهرداری مهدیشهر در اسفندماه سال ۸۷ افتتاح شد.
وی در ادامه به معرفی بخش‌های مختلف موزه پرداخت و گفت: موزه از دو بخش سالن و فضای باز تشکیل شده و سالن موزه دارای ۴ بخش با موضوعات مجزا بوده و هر بخش دارای چیدمان ویژه‌‌ای است.
وی خاطر نشان کرد: بخش نخست به ابزار و ادوات پشم‌چینی و مراحل تولید انواع نخ و پارچه‌های پشمی و ابریشمی توسط بانوان ایل سنگسر اختصاص دارد.
پاکزادیان با اشاره به بخش دوم این موزه گفت: این بخش شامل انواع دست‌افزارهای زندگی روزمره و دوگانه ایل نیمه‌کوچ رو سنگسر بوده و انواع ظروف، ابزار، جنگ افزار و …. را شامل می‌شود.
رئیس موزه ایل سنگسر عشایر با بیان اینکه علاوه بر موارد فوق در محوطه ساختمان، به نمایش برخی از سازه‌های عشایری پرداخته شده است ، خاطر نشان کرد:‌ از جمله این سازه‌ها می‌توان به تنور، سازه‌ اختصاصی تولید کره،‌ انواع اجاق‌های اختصاصی تولید انواع لبنیات،‌ سیاه‌چادر سنگسری به عنوان بزرگترین نوع سیاه‌چادر در بین ایلات کشور با اشکوب‌های متعدد و سازه‌های داخل آن، ابزار و ادوات مشاغل مرتبط با زندگی عشایری اشاره کرد.
وی ادامه داد:‌ تاکنون بیش از ۵۰۰ قلم از اشیاء فرهنگی، تاریخی و دست‌افزارهای مورد استفاده در زندگی روزمره ایل سنگسر از طرف مردم به موزه اهدا شده و یا از آن‌ها خریداری شده است.
وی ضمن یادآوری اینکه این موزه تنها موزه خصوصی استان است خواستار توجه بیشتر سازمان به این موزه شد و  از بقایی خواست در خصوص ساختمان در دست احداث این موزه در منطقه گردشگری دربند  این نهاد فرهنگی را یاری نماید.

در حاشیه :

 –  در محل محوطه موزه از بازدیدکنندگان با آش و نان محلی سنگسر پذیرایی شد.

–  رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور و هیات همراه دقایقی در محل شورای اسلامی مهدیشهر (طبقه زیرین موزه) حضور پیدا کردند. متاسفانه هیچکدام از اعضای شورا در در این محل حضور نداشتند!!!

–  مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری سمنان در پاسخ به سوال خبرنگار سنگسرنیوز در خصوص اینکه چه اقداماتی در خصوص خانه تاریخی کیپور پس از ثبت این اثر در فهرست آثار تاریخی از طرف سازمان متبوعش انجام شده ؟ از خریداری این خانه توسط فرد خیر سنگسری و اهدا آن به سازمان میراث فرهنگی خبر داد. وی در خصوص اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تخریب این اثر در زمستان جاری پاسخ مشخصی نداد.

یک پاسخ به “بازدید بقایی از موزه عشایری ایل سنگسر”

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...