امروز : ۲۵ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۵, ۱۳۹۶, ۱۲:۰۷ ب.ظ
 

آفتابی
9°C
رطوبت: 36%
سرعت باد: 0 m/s شرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 341
  • 900
  • 3,479,655
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

بازدید معاون وزیر از بند خاکی سپیدار و سر آسیاب مهدیشهر


معاون وزیر و رئیس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور به همراه مدیرکل و معاونین منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از بندهای خاکی سپیدار  و سر آسیاب در حوزه آبخیز فولاد محله واقع در۶۰کیلومتری شهرستان مهدیشهر بازدید کردند.
به گزارش ایسنا، سیدحسن میرعماد مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان،عصر روز گذشته با اعلام این خبر افزود: اعتبارات اجرایی این حوزه از محل اعتبارات ملی و طرح مطالعه و اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه سدهای موجود تأمین شده است.

وی ادامه داد: بند تغذیه ای و ذخیره ای سپیدار به منظور کنترل و استفاده بهینه از سیلاب و مهار آن با هدف کنترل سیل و رسوب ، تغذیه چاهها و قنوات پایین دست طراحی شده است. این بند با ارتفاعی معادل ۱۵ متر از بستر و طول تاج ۲۱۰ متر دارای حجم مخزنی معادل ۲۱۷ هزار مترمکعب است.

میرعماد با بیان اینکه اعتبار هزینه شده جهت احداث بند خاکی سپیدار ۴۰۰ میلیون ریال بوده است اضافه کرد: حوزه آبخیز بند خاکی سپیدار دارای مساحتی در حدود ۱۸۵۲ هکتار بوده و در سال ۱۳۸۳ اجرا شده است و حجم کل عملیات بکار رفته در اجرای بند خاکی سپیدار شامل ۸۴۰۰۰ مترمکعب عملیات خاکی، ۲۹ مترمکعب عملیات بتنی و ۳۲۰ مترمکعب عملیات سنگ و ملات سرریز است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همچنین گفت: بند تغذیه ای و ذخیره ای سر آسیاب به منظور کنترل و استفاده بهینه از سیلاب و مهار آن با هدف کنترل سیل و رسوب ، تغذیه چاهها و قنوات پایین دست طراحی شده است. این بند با ارتفاعی معادل ۱۵ متر از بستر و طول تاج ۱۲۵ متر دارای حجم مخزنی معادل ۱۵۰ هزار مترمکعب است.

وی با اشاره به اینکه اعتبار هزینه شده جهت احداث بند خاکی سرآسیاب ۴۷۱ میلیون ریال بوده است ادامه داد: حوزه آبخیز بند خاکی سرآسیاب دارای مساحتی در حدود ۱۰۵۰ هکتار بوده این پروژه در سال ۱۳۸۲ اجرا گردیده است.حجم کل عملیات بکار رفته در اجرای بند خاکی سپیدار شامل ۵۲۰۰۰ مترمکعب عملیات خاکی، ۲۵ مترمکعب عملیات بتنی و ۴۳۰ مترمکعب عملیات سنگ و ملات سرریز است.

وی همچنین تصریح کرد: آبخیزداری به عنوان یکی از شیوه‌های نوین حفاظت آب و خاک، مهار و پخش سیلاب‌ باعث کنترل سیلاب‌های مخرب و نفوذ آب به داخل سفره‌های آب زیرزمینی میشود. اجرای عملیات مکانیکی احداث سیل بندهای خاکی ، عملیات گابیون بندی، خشکه چینی ، چپر بندی ، سنگی ملاتی , عملیات بیولوژیکی و بیومکانیکی از جمله بذرپاشی ، کپه کاری ، بانکت بندی ، کنتورفارو ، حفاظت و قرق و … از سازنده‌ترین راهکارها برای کنترل رسوب وارده به مخازن سدهای مخزنی , حفاظت از خاک و مقابله با خشکسالی است.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...