امروز : ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۱, ۱۳۹۶, ۱۲:۳۶ ق.ظ
 

صاف
21°C
رطوبت: 18%
سرعت باد: 0 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 805
 • 873
 • 3,364,968
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

برای درختان توت گل رودبار

سنگسر تایمز

درختان توت منطقه توتستان گل رودبار مهدیشهر بر اساس سنت بسیار پسندیده ای در سالیان بسیار دور توسط غرس کنندگان آن وقف شده تا مسافران و رهگذرانی که از این مسیر پر تردد عبور می کردند در زیر سایه سار آن و در کنار رودخانه ی پر آب گل رودبار سنگسر دمی بیارامند و در فصل محصول از توت شیرین آن میل کنند.
اصطلاح “وف” به زبان سنگسری که برای این درختان در بین مردم سنگسر رایج است هم نشان دهنده ی وقفی بودن این درختان است. حرمت درخت توت وقفی در بین مردم این منطقه به حدی است که هیچ کس اجازه فروش توت چیده شده از درخت را به خود نداده و رسم رایج در بین مردم سنگسر این است که پس از چیدن توت آن را در ظرفی می ریزند و بین همسایگان و فامیل به صورت رایگان تقسیم می کنند. اعتقاد جالب توجه دیگر در بین مردم این منطقه، در مورد به کار بردن چوب و یا هیزم خشک حاصل از این درختان می باشد که تا انجایی که بنده اطلاع دارم به هیچ وجه به خود اجازه استفاده از هیزم درخت توت را نمی دهند مگر برای ولیمه امام حسین (ع).
حال چند سالی می شود که آب رودخانه گل رودبار سنگسر را از سرچشمه توسط لوله جمع آوری و به شهر سمنان منتقل نموده اند و عملا منطقه ییلاقی و سر سبز گل رودبار به صحرایی خشک و بی آب و علف تبدیل شده است. اما نکته که به نظر می رسد سازمان اوقاف شهرستان مهدیشهر باید در آن ورود پیدا کند اقدامی است برای متولی گری درختان توتی که در این سالها بر اثر بی توجهی در اختصاص آب (حداقل برای فصولی از سال) و همچنین نگهداری و مراقبت از آنها به عنوان میراثی وقف شده از گذشتگان برای نسل های آتی. انتظار اقدامات پایدار اعم از تعیین متولی برای نگهداری و مراقبت و آبیاری و توسعه منطقه توتستان و غرس نهال های جدید و همچنین تبدیل نمودن منطقه به محیطی گردشگر ی برای استفاده مردم توسط سایر نهادهای مسئول شهرستانی لازم به نظر می رسد. نباید فراموش کرد که سازمان اوقاف به عنوان متولی چنین موقوفاتی طبق ماده صریح قانون باید پیگیر و پاسخگو باشد.
همانگونه که استحضار دارید بر اساس بند۱ ماده یک قانون اوقاف، اداره امور موقوفات عامه که متولی ندارد یا مجهول‌التولیه است به عهده سازمان اوقاف واگذار شده است. (‌تبصره ۱ ماده یک قانون اوقاف – در موقوفات عامه که متولی ندارد و یا مجهول‌التولیه است وظایف و اختیارات مربوط به تولیت با سازمان اوقاف است. قانون اوقاف مصوب ۲۲/۴/۱۳۵۴)

منبع: سنگسر تایمز

۳ پاسخ به “برای درختان توت گل رودبار”
 • بیدقی:

  در مرثیه هایی که بر مظلومیت مهدیشهر خوانده می شود یکی از سوزناک ترین آن چشمه گل رودبار می باشد.
  (ظاهرا قرار است جای مهم تر آباد شود و مردمان از ما بهتر آب گوارا نوش کنند. مردم مهدیشهر… نیازی به تفرجگاه طبیعی ندارند!!!!!!!!)

 • حسن کچل:

  بله.چی باید گفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟آقای شهردار آقایان شورای شهر گوشی دستتون هست یا نه!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟

 • گل آقا:

  بله بله بله
  بنده شخصا جمعه همین هفته اوجا بودم با اتفاق دوستان رفته بودیم توت بخوریم جای شما خالی بود ولی جدا تاسف خوردم از این همه بی کفایتی که این درختان قدیمی دیگه عمرشون سر اومده بود و دیگه درخت جدیدی برای جایگزینی این درختا نکاشته بودن حالا بهتره که اوقاف متولی اینکار باشه اما شورای شهر و شهرداری هم بهتره که گاهی نگاهی به این موضوعات داشته باشن تا حداقل یک تابلو برای اینکه نشون بده این درختا برای چی اینجا کاشته شدن و موضوع وقف بودنشون هم تو اون تابلو شرح داده بشه
  آقای شهردار هم بهتره گاهی از مسیر اصلی شهر خارج بشن به اطراف سری بزنن
  شاید جرقه ای زد و فکری به ذهن ایشون رسید و ابشاری برپا شد .

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...