امروز : ۲۷ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۷, ۱۳۹۶, ۴:۲۳ ق.ظ
 

بیشتر ابری
3°C
رطوبت: 49%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 55
  • 1,095
  • 3,481,788
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶
رییس منابع طبیعی مهدیشهر:

برداشت صمغ باریجه از ۶۰ هکتار مراتع مهدیشهر آغاز شد

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهدیشهر از برداشت صمغ باریجه در ۶۰هکتار از مراتع سطح شهرستان خبر داد و گفت: گیاه باریجه بیشتر در استان های سمنان، تهران و مشهد رشد می کند.

حمیدرضا عبدوس  با یادآوری اینکه گیاه باریجه در ارتفاعات ۶۰۰ الی سه هزار و ۵۰۰ متری از سطح دریا و بیشتر در استان های سمنان و تهران و مشهد رشد می کند، اظهار داشت:  در این بین استان سمنان دارای بیشترین سهم است.

وی زمان برداشت صمغ باریجه را نیز از اواسط تابستان تا اواسط پاییز ذکر کرد و گفت: صمغ گیاه باریجه به صورت خراش های طبیعی و مصنوعی (توده ای و اشکی) از ریشه ها و ساقه ها و برگ ها و میوه های گیاه جمع آوری شده و از هرگیاه به طور متوسط ۲۰تا ۴۰ گرم صمغ تولید می شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهدیشهر با بیان اینکه از گیاهان محدوده شهرستان در هر سال حدود  یک هزار و ۴۰۰ کیلوگرم  صمغ برداشت می سود، افزود: پیمانکاران با اخذ مجوز از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری محصولات را به بازار فروش ارسال می کنند.

عبدوس با ابراز تاسف از اینکه صنایع فرآوری صمغ این گیاه در کشور ما موجود نیست، خاطرنشان کرد: این محصول گرانبها به صورت خام به خارج از کشور صادر شده و پس  از فرآوری توسط کشورهای خارجی دوباره با قیمت بسیار زیادی وارد کشور می شود تا در موارد صنعتی و خوراکی و دارویی مورد استفاده قرار گیرد.

وی ترمیم زخم های سطحی، رفع درد معده و رفع تشنج و ترمیم تاول های پوستی و رفع سنگ کلیه و کرم زدایی در دامها و … را از جمله خواص دارویی این گیاه ارزشمند برشمرد و افزود: این محصول در صنایع دیگر از قبیل صنایع نظامی و در صنایع چاپی و در صنایع آرایشی و بهداشتی در تهیه ادکلن و عطرها و در صنایع داروسازی و ساخت حشره کش ها نیز استفاده می شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهدیشهر در خاتمه تصریح کرد: باید به بهره برداران و مرتعداران آموزش لازم برای برداشت صحیح داده شود تا بتوانند با روش های صحیح از این گیاه بهره برداری کنند تا علاوه بر اینکه میزان صمغ مناسبی را برداشت می کنند آسیب های غیر قابل جبرانی را به گیاه وارد نکنند تا گیاه قدرت باززایی و ترمیم زخم خود را داشته باشد تا بتوانند در سال های بعدی نیز از آنها برداشت داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...