امروز : ۲۷ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۷, ۱۳۹۶, ۹:۵۹ ق.ظ
 

آفتابی
4°C
رطوبت: 44%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 227
  • 1,095
  • 3,481,960
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

نقش مدیریت شهری در ارائه فرصتهای کارآفرینانه به شهروندان

حمید مستخدمین حسینی

حمید مستخدمین حسینی
کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری – مدرس کارآفرینی
Hamid.h.51@gmail.com

در ابتدای امر باید اذعان نمایم که امروزه بحث کارآفرینی به عنوان یک علم میان رشته ای جدید دارای گستره بسیار زیادیست وبر دامنه آن نیز روز بروز افزوده میگردد در این نوشتار سعی برآن شده است تا به قطره ای بسیار کوچک از این دریای عظیم اشاره گردد و امید برآن است که اگر مورد استقبال همشهریان گرامی قرار گرفت در نوشتارهای بعدی این مبحث تکمیل گردد .
همانگونه که میدانیم واژه کارآفرین از کلمه فرانسوی Entreprendre) (به معنای متعهد شدن Undertake) ( نشات گرفته است . ژوزف شومپیتر( پدر علم کارآفرینی نوین ) مشخصه کارآفرین رانوآوری می داندوفرایندکارآفرینی را“تخریب خلاق“(Creative Destrucyion) می نامد .بعبارت دیگر ویژگی تعیین کننده در کارآفرینی همانا انجام کارهای جدید و یا ابداع روشهای نوین در انجام کارهای جاری است . روش نوین همان “ تخریب خلاق “ می باشد . از نظر شومپیتر نوآوری در هر یک از زمینه های ذیل کارآفرینی محسوب می شود .
۱- ارائه کالای جدید
۲ – ارائه روشی جدید در فرایند تولید
۳ – گشایش بازاری تازه
۴ – یافتن منابع جدید
۵ – ایجاد هرگونه تشکیلات جدید در صنعت
کار آفرِین فردی است دارای ایده و فکر جدید و از طریق ایجاد یک کسب و کار ( کسب و کار منزل، کسب و کار مجازی ، کسب و کار مغازه یا شرکت یا سازمان) که توأم با منابع و مخاطره انگیز مالی و اجتماعی است. محصول یا خدمت جدید به بازار ارایه می نماید ( احمد پور داریانی محمود.).
کارآفرینی ارتباط بسیار تنگاتنگی با مقوله های فرصت ، خلاقیت و ایده یابی دارد . کارآفرینی زمانی به منصه ظهور میرسد که فرد بتواند از فرصتهای کسب شده یا خلق شده بهترین استفاده را نموده و آن را از ایده به نوآوری تبدیل نماید . کارآفرینی امروزه در بسیاری از حوزه ها نمود پیدا مینماید و یکی از این حوزه ها میتواند کارآفرینی شهری باشد . امروزه مدیریت شهری در شهرهای کلان با برنامه ریزی سیستماتیک سعی میکند تا با فراهم آوردن بستر مناسب برای کارآفرینان شهری موجب رشد و توسعه اقتصادی شهر شده و به این امر ایمان دارند که هزینه هایی را که برای آماده سازی این بستر متحمل میشوند هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری است که سود نهایی و ارزش افزوده آن در انتها به خود شهرو مجموعه تزریق میگردد .در حالی که بعضی کارشناسان تنها منبع درآمد شهرداری ها را دریافت عوارض و…. عنوان کرده و از این رو این نهادها را نیازمند کمک دولت می نامند، این خود مجموعه مدیریت شهری هستند که باید با مطالعات عملی و تقویت پشتوانه های مدیریت اندیشه وعمل از وابستگی به دولت کم کنند و بدنبال راه حل های جدید در خصوص افزایش درآمد باشند.
بسترهای مورد نیاز برای کارآفرینی شهری :
-تربیت نیروی انسانی کارآفرین
-ایجاد محیط امن و مناسب اقتصادی
-شناسایی و معرفی فرصتهای کارآفرینی : ( به عنوان مثال میتوان از شناسایی فرصت ها در حوزه خدمات و عمران شهری یا فرصتهای بسیار زیاد کارآفرینی که هم اکنون در حوزه گردشگری شهری ایجاد شده است نام برد)
-ایجاد انگیزه کارآفرینی در بین همشهریان : مهمترین نکته اینجاست که باید با آگاه سازی و ایجاد انگیزه های لازم در تمامی لایه های اجتماعی شهر نیاز به موفقیت را در آنان بیدار ساخت و به قول سهراب سپهری :
چشم ها را باید شست ؛
جور دیگری باید دید.
-ایجاد زیرساخت های مناسب جهت اجرای فعالیت های کارآفرینی: همانگونه که ذکر شد میتوان با یک برنامه ریزی سیستماتیک ، زیرساخت های مناسب کارآفرینی از جمله مهمترین آنان که تسهیل در امر مجوز های مربوطه ، محل اجرا ؛ تسهیلات مالی … میباشد را آماده نمود
راهکارهای اجرایی کارآفرینی شهری :
۱- برگزاری کارگاههای کارآفرینی رایگان برای شهروندان
۲- آموزش ایجادکسب وکار نوین به شهروندان باهمکاری مراکز آموزشی شهر که در این خصوص مجامع امور صنفی نیز میتوانند در این خصوص دخیل شوند.
۳- انجام پروژه های تحقیقاتی در خصوص شناسایی فرصتهای کارآفرینی در شهر . در خصوص فرصت باید تاکید گردد که ما دارای دو نوع فرصت هستیم فرصتهای کشف شده یعنی فرصتهای که از قبل وجود داشته و ما با تیزبینی و عوامل دیگر موجب کشف آن را فراهم میکنیم و دوم فرصتهای خلق شده که ما فرصتهای جدیدی را برای اولین بار خلق میکنیم و به وجود می آوریم و این خود بحث جداگانه ای را می طلبد که در نوشتار های بعدی به آن میپردازیم
۴- استفاده از برنامه های حمایتی دولت در زمینه اشتغالزایی ومشاغل خانگی با مشارکت شهروندان نظیر ساخت بازارچه های خوداشتغالی که به نظر میرسد شهرستان مهدی شهر در این خصوص دارای پتانسیل بسیار بالایست .
۵- اجرای دوره های آموزش کارآفرینی سازمانی برای رده های مختلف سازمانهایی که درگیر بحث مدیریت شهری میباشند جهت سازگاری و آشنایی باخدمت رسانی به بدنه کارآفرین شهر.
فرصتهای بالقوه کارآفرینی در شهر مهدی شهر:
– فرصتهای ناشی از جاذبه های گردشگری شهرستان . با عنایت به تحقیقات آکادمیک صورت گرفته درخصوص کارآفرینی گردشگری از سوی اینجانب ؛ شهرستان مهدی شهر در تمامی حوزه های گردشگری دارای فرصتهای بیشماریست که منتظر جوانانی با انگیزه های قوی کارآفرینی میباشد تا آن را به مرحله عمل برسانند .[i]

– فرصتهای مربوط به صنایع تبدیلی تولیدات لبنی و عشایری ایل سنگسر
– فرصتهای مربوط به بخش ساخت وسازو عمران شهری
– و …..

 

 


[i] در این خصوص خوانندگان علاقمند میتوانند به دو مقاله اینجانب با عنوان ۱- بررسی پتانسیل گردشگری روستائی شهرستان مهدی شهر  در راستای توسعه پایدار( برمبنای مدل فرای) مجله کار و جامعه اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱شماره ۱۴۳

 و۲- بررسی پتانسیل گردشگری عشایری ایران مجله کارو جامعه شماره ۱۲۰-۱۲۱ خرداد و تیر ۱۳۸۹ مراجعه نمایند

 

۲۴ پاسخ به “نقش مدیریت شهری در ارائه فرصتهای کارآفرینانه به شهروندان”

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...