امروز : ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

  Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
شهریور ۲۹, ۱۳۹۶, ۲:۳۰ ق.ظ
 

صاف
22°C
رطوبت: 21%
سرعت باد: 1 m/s جنوبجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 1,450
 • 970
 • 3,361,952
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

برگزاری مراسم نخل و علم پوشان حسینیه بزرگ مهدیشهر


آئین و مراسم زینت کردن نخل و علم پوشان حسینیه اعظم مهدیشهر با حضور عاشقان و عزاداران حسینی و با مدیحه سرایی در بامداد ششم محرم(یکشنبه ۲۱ آذر) بعد از نماز صبح برگزار گردید. این مراسم هر ساله جهت تزیین و پوشش نخل حسینیه مرکزی با آئین احترام به شهدای کربلا توسط خادمان حسینی و عزاداری انبوهی از مردم مهدیشهر در بامداد ششم ماه محرم بعد از نماز صبح و مراسم زیارت عاشورا برگزارمی گردد.

 در ابتدای این مراسم مردم با فریاد یا حسین فضای معنوی خاصی را در حسینیه بزرگ مهدیشهر ایجاد نمودند در این مراسم خادمان حسینی وسایل و تجهیزات زینتی و پوشش نخل و علم و کتل را با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد و حسین گویان با گسترانیدن سفره نخل حسینی در مقابل نخل و کتل قرار داده و با احترام و بوسه به نمادهای دست بریده شهدای کربلا پارچه های پوششی نخل و با نوحه سرایی و دست به دست دادن این تجهیزات و بوسه ، تیمم و اخذ تبرک بر آن اقدام به زینت دادن نخل و علم حسینی می نمایند .

 وجودپارچه های زینتی اهدایی و نذری مردم که از پارچه های بی نظیر و گرانقینت می باشد برای پوشش روی نخل و علم زیبایی و جلوه خاصی به این مراسم می دهد و باز گو کننده لباس خونین شهدا ی کربلا خواهد بود .

تجهیزات زینتی نقره ای با قدمت بیش از ۵۰۰ سال بعنوان اموال شهدای کربلا بر روی نماد تابوت شهدای کربلا جلوه نمایی می نماید. تصویر فرش ابریشم با بیان ظهر عاشورا جهت انعکاس واقعه عاشورا و وداع حضرت زینب با عاشوریان بر سینه نخل زیبایی و شور خاصی دیگر برپا می نماید .

 قرارگیری تندیس دست و پنجه های نقره ای با تاریخ ثبت شده ۱۰۱۰ هجری قمری و پوشش جامه سبز حسینی با تاریخ اهدایی ۱۲۲۸ هجری قمری و وجود تندیس خورشید بعنوان نمادی از سرهای بریده شهدای کربلا بر فراز نخل بعنوان خورشید تابان نهضت حسینی نورافشانی می نماید . وجود سه تندیس خورشید تابان بیان کننده نماد شجاعت و زیبایی قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل عباس (ع) و جوانی و شباهت حضرت علی اکبر (ع) به رسول اکرم (ص) و نوجوانی حضرت قاسم بن الحسن (ع) می باشد.

 برجستگیهای روی نخل بعنوان شاخصهای مذهب تشیع بعنوان کلمه توحید (پنج تن آل عبا ) با ذکراسماء الله ، محمد ، علی ، فاطمه ، حسن و حسین ، زیبایی و چهره نخل را دوچندان می نماید .

تهیه و تنظیم : حیدر عباسیان

یک پاسخ به “برگزاری مراسم نخل و علم پوشان حسینیه بزرگ مهدیشهر”
 • حيران:

  از گذشتگان نقل است حدود دویست سال قبل دسته عزاداری سنگسر به طالب آباد رفت.بدلیل کمبود تزیینات محفه سردار ذوالفقارخان حاکم سمنان دستور داد در انسال محفه در طالب اباد بماند تا تزیینات ان کامل شود.تعداد ۴ تاقه ترمه گرانبها معروف به شال عظیم خانی که در جنگ خوارزم به غنیمت گرفته بود روی محفه کشید که الان ظاهرا ۲ عدد از انها موجود است.همچنین جواهرات زیادی روی ان قرار داد.حدود ۲۵ سال قبل چند عدد چنگوم و دیگر جواهرات نقره ای روی محفه بود که الان دیده نمیشود.امیدواریم به سرنوشت اموال خانه امام حسین ع دچار نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...