امروز : ۲۴ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۴, ۱۳۹۶, ۳:۱۲ ب.ظ
 

آفتابی
10°C
رطوبت: 37%
سرعت باد: 1 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 483
  • 1,052
  • 3,478,897
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

تاملی در باب شهرنشینی،شهروندی و مشارکت مردمی

علی کلیج

علی کلیج

ali.kelich@gmail.com

ابتدا لازم است که این مقوله هاراتعریف نموده وسپس به اصل موضوع بپردازیم.شهرنشین کسی است که فقط به نفع خودش فکرمی کند وهیچ احساسی نسبت به وقایع ومشکلات شهرازخود بروزنمی دهد ومانند شخص غریبه ای درشهر تردد می کند بدون اینکه حس کند شهرمال خودش است.اما درطرف مقابل شهروند شخصی است که به کمبودها ونواقص شهر واکنش نشان داده و نسبت به شهراحساس وظیفه و دین می کند و برای دریافت خدمات واصلاح وضع موجود پیگیری نموده ودیگران را نیز نسبت به موضوع حساس و ترغیب می نماید و اینکه مشارکت یعنی سهیم شدن در چیزی و از آن منتفع شدن است.
آنچه بررسی ها نشان داده و مسلم است اینکه اختلاف فاحشی بین نیازهای نامحدود شهر و منابع و درآمد محدود شهر وجود دارد و همین اختلاف باعث توسعه نیافتن روز به روز شهرمی شود.
با عنایت به اهمیت موضوع و ضرورت حل مساله به نظرمی رسد یکی از راه حل ها وکم هزینه ترین آن سرمایه گذاری دربخش آموزش فرهنگ شهری و شهروندی وهمچنین ترویج نگرش مشارکتی می باشد.
به عقیده صاحبنظران یکی از برجسته ترین کارهای مدیران شهر، افزایش نسبت جمعیت شهروند به شهرنشین می باشد. پر واضح است که شهروندان نقش اصلی دراجتماع را به عهده داشته ودرصورت وجود بسترمطلوب، توانمندشده ومی توانند رویای جامعه پیشرفته رادرعمل محقق سازند.
اغلب تحلیلگران براین باورند که افزایش برنامه های آموزشی، فرهنگی واجتماعی باعث می شود که زمینه مشارکت شهروندان درمدیریت شهری بیشتر شده و مشارکت درطرحها واداره شهرمی تواند شهرنشین را به شهروند تبدیل نماید.
کلام آخراینکه شهروندان، سرمایه های اجتماعی هر شهر بوده ومدیریت شهری می تواند با هوشمندی ازدیدگاههای آنها در برنامه ریزی و حتی تصمیم گیری امور بهره برده و با مشارکت شهروندان نسبت به رفع موانع و مشکلات شهراقدام نماید.

۳ پاسخ به “تاملی در باب شهرنشینی،شهروندی و مشارکت مردمی”

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...