امروز : ۳ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۳, ۱۳۹۶, ۵:۰۷ ق.ظ
 

صاف
5°C
رطوبت: 33%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 69
  • 1,037
  • 3,442,946
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

تقویم سه هزار و ۴۰۰ ساله سنگسری در فهرست آثار ملی ثبت شد


به گزارش ایرنا، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از ثبت ‘تقویم سنگسری’ در فهرست آثار ملی خبر داد. حمید یزدانی’ روز شنبه اظهار داشت: در سومین جلسه شورای ثبت آثار ملی که در چهارمحال و بختیاری برگزار شد، تقویم سنگسری که دارای سه هزار و ۴۱۰ سال قدمت و متعلق به مردم سنگسر است، به ثبت رسید.
وی افزود: در این تقویم هر روز دارای یک نام و مراسم به خصوص است و این تقویم دارای ۳۶۰ روز و ۱۲ ماه ۳۰ روزه است و پنج روز آخر سال به عنوان ‘پیتک’ (روزهای خدا) نام دارد.
وی با بیان اینکه مردم سنگسر ازگاهشمار مختص به خود برخوردارند، گفت:’ یدا… حاج علیان’ از محققان مهدیشهری این تقویم راطی سالیان متمادی گردآوری کرده و برای جلوگیری ازفراموشی، آن را در قالب سالنامه و تقویم انتشار داده است .
یزدانی افزود: بر اساس تحقیقات حاج علیان، در این تقویم آغاز سال درفصل بهار و مطابق با شانزدهمین روز از فروردین ماه سال شمسی بوده و با گذشت ۳۶۰ روز در دهمین روز از ماه فروردین سال شمسی بعد به پایان می رسد و پس از آن شمارش پنج روز پیتک آغاز می شود.
وی گفت: بر اساس این تقویم ماهها به نام های مس(ماه بزرگ)، دمُ، گوجو(مهیا شدن برای کوچ ییلاقی)، نوسال ما (آغازسال جدید کاری برای تولید فراورده های دامی)، سیام (وابستگی زندگی به ماه سیاه (گوسفند))،کورچ (بازگشت از ییلاق)،اوریا،تیرمُ (جشن تیرگان)، مردال مُ(ماهی که در آن پیران می میرند )، شرور مو، میرونه مو و آونه مو نامیده می شود.
وی افزود: باگذشت هر چهار سال، یکروز با عنوان ‘کبیسه’ به آخر سال افزوده شده و بدین ترتیب این گاه شماری با گردش سال شمسی مطابقت دارد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: در این تقویم هر روز یک نام خاص دارد و بر این اساس روزها از یکم تا سی ام به ترتیب به نام های ‘ورمز'(روز دختران ورمز)، ‘بهمن'(اندیشه پاک)، ‘اردیبهشت'(بهترین راستی)،’شهریور'(شهریارنیرومند)،’اسفندارمز'(روزفروتنی)،’خرداد'(روزتندرستی)، ‘مرداد'( روزجاودانگی)، ‘دی باذر'( روز آفریدگار)،’ آذر'(آتش افروغ)، ‘آبون'(هنگامه آب) و …. نامگذاری می شود.
وی با بیان اینکه دربرخی روزهای این گاهشمار آداب و مراسم خاصی برگزار می شده، گفت: به عنوان مثال در اولین روز از هر ماه که به عنوان ‘ورمز’ نام دارد یکی از دختران خوش قدم خانواده یا فامیل قبل ازطلوع آفتاب ازخانه خارج شده وکوزه خود را در محل یکی از چشمه سارهای شهر به خصوص چشمه موسوم به آناهیتا از آب پرمی کرد.
وی افزود: بر اساس این رسم قدیمی ، دختر به تعداد افراد خانواده تعدادی سنگریزه درمیان کوزه انداخته وپس از آن به خانه باز می گشت، دختر ورمزی مقداری از آب کوزه رادر سمت چپ و راست درب خانه ریخته و مابقی را در چهار گوشه اتاق می پا شید ، اهل خانه نیز تا قبل از آمدن او در را به روی شخص دیگری باز نمی کردند ودر پایان مبلغی پول ویا هدیه ای به دختر ورمزی می دادند.
یزدانی گفت: درطی دهه های اخیر با رواج تقویم سال شمسی وکاربرد بیشترآن به مرور زمان از اهمیت تقویم سنگسری وآئین های مربوط به آن کاسته شده و امروزه تنها برخی افراد میانسال شهر نام ماهها و روزهای آن را بیان می دارند.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان ابراز امیدواری کرد: ثبت تقویم سنگسری، گامی در جهت حفظ و احیای این شیوه گاهشماری کهن باشد.
استان سمنان دارای بیش از یک هزار اثر تاریخی شناسایی شده است که تا کنون بیش از ۶۱۹ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

۴ پاسخ به “تقویم سه هزار و ۴۰۰ ساله سنگسری در فهرست آثار ملی ثبت شد”

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...