امروز : ۲۵ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۵, ۱۳۹۶, ۱۲:۱۸ ب.ظ
 

آفتابی
9°C
رطوبت: 36%
سرعت باد: 0 m/s شرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 351
  • 900
  • 3,479,665
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

تکمیل پژوهشکده رویان به اعتبارات ملی نیاز دارد


استاندار سمنان ضمن بازدید از روند احداث پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی استان سمنان در منطقه دربند شهرستان مهدیشهر گفت: این پروژه باید در ۳ فاز و به صورت همزمان اجرا شود که فعلاً یک فاز از آن در حال ساخت است، باید تلاش شود عملیات اجرایی ۲ فاز بعدی این پژوهشکده نیز آغاز شود.

محمد وکیلی در حاشیه بازدید از روند احداث پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی استان سمنان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، افزود: خوشبختانه با پیگیری‌های خوب جهاددانشگاهی استان سمنان، زمین، امکانات و مجوز‌های لازم اخذ شده است، اعتبارات استانی برای فاز اول که سهم استان بوده است نیز اختصاص پیدا کرده است، ولی متأسفانه اعتبارات ملی برای این پروژه علمی و تحقیقاتی که فعالیت در سطح ملی خواهد داشت هنوز اختصاص پیدا نکرده است.

اعتبارات ملی باید به پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی سمنان اختصاص یابد

وی تأکید کرد: پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی استان سمنان یک مجموعه ملی خواهد بود، باید با تلاش زیاد دنبال کنیم که انشاء الله اعتبارات ملی هم در احداث این پژوهشکده جای داشته باشد و از محل اعتبارات ملی، اعتبارات خوبی اختصاص پیدا کند که بتوانیم شاهد اجرای ۲ فاز بعدی آن نیز باشیم.

پژوهشکده رویان استان سمنان آثار فرامنطقه‌ای و ملی خواهد داشت

وی با بیان اینکه پژوهشکده رویان استان سمنان یک مجموعه‌ای است که بهره برداری منطقه‌ای از آن نخواهد شد، گفت: این پروژه، یک پروژه ملی است و آثار فرا منطقه‌ای و ملی خواهد داشت و خدمات علمی، پژوهشی و تحقیقاتی به کل کشور ارائه خواهد داد و همچنین ارتباط تنگاتنگی نیز با پژوهشگاه رویان تهران خواهد داشت.

استاندار سمنان ادامه داد: این پژوهشکده یک پروژه ملی علمی و تحقیقاتی است، و باید حمایت‌های ملی و همه جانبه‌ای صورت گیرد، اینکه استان سمنان را برای احداث این پروژه ملی انتخاب کردند، قابل تقدیر و تشکر از جهاددانشگاهی است، اما تنها انتخاب استان کفایت نمی‌کند، باید پشتیبانی لازم نیز صورت گیرد، اعتبارات لازم برای احداث سریعتر این پژوهشکده اختصاص پیدا کند و سپس تجهیزات لازم این پژوهشکده نیز فراهم شود تا انشاء الله بتوانیم استفاده بهینه از آن داشته باشیم.

پژوهشکده رویان استان سمنان به اقتصاد منطقه کمک زیادی می‌کند

وکیلی با اشاره به اینکه شعبه‌ای از بزرگترین مرکز علمی، پژوهشی و تحقیقاتی کشور در استان سمنان راه اندازی خواهد شد، گفت: پژوهشکده علمی، پژوهشی و تحقیقاتی رویان جهاددانشگاهی سمنان یک مجموعه ملی خواهد بود، و هرکجا که یک مجموعه ملی باشد آثار فراوان فرا منطقه‌ای و ملی خواهد داشت.

وی تأکید کرد: کارشناسان و متخصصان زیادی در این مجموعه علمی مشغول بکار می‌شوند و استان‌های همجوار بسیار زیادی از خدمات تخصصی این مجموعه بهره مند خواهند شد، و به همین واسطه کمک بسیار زیادی به اقتصاد منطقه می‌شود.

استاندار سمنان همچنین اضافه کرد: به جهت علمی نیز از آنجا که دو دانشگاه علوم پزشکی در استان سمنان داریم، پژوهشکده رویان پشتوانه علمی خوبی برای آنها خواهد بود.

وی ادامه داد: در بخش دامی نیز از آنجا که دام سنگسری گونه‌ای بسیار شناخته شده در دنیا است و از بهترین و لذیذترین گوشت، شیر و چربی بالا برخوردار است، پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی استان سمنان در توسعه و پرورش این گونه با استفاده از علم نوین ژنتیک می تواند به اقتصاد عشایر و دامپروری بسیار کمک کند، تا بتوان با بهسازی و به روزسازی ژنتیک دامی، شاهد بالارفتن ارزش اقتصادی دام سنگسری در دنیا باشیم.

گفتنی است پژوهشکده علوم سلولی و مولکولی جهاددانشگاهی استان سمنان(شعبه منطقه‌ای پژوهشگاه رویان) در زمینی به مساحت حدود ۲ هکتار و در ۳ فاز در منطقه دربند مهدیشهر توسط جهاددانشگاهی استان سمنان احداث خواهد شد که در حال حاضر فاز اول آن شامل مرکز درمان ناباروری و نازایی، اصلاح نژاد دامی، آزمایشگاه و اداری با ۱۰۰۰ متر زیربنا در حال ساخت است.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...