امروز : ۲ بهمن ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
بهمن ۲, ۱۳۹۶, ۱:۳۱ ب.ظ
 

آفتابی
12°C
رطوبت: 28%
سرعت باد: 1 m/s جنوبجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 1,005
 • 1,582
 • 3,544,671
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

توسعه پایدار ، ایده باغ شهر و چند دیدگاه برای مهدیشهر

حمید بیرقی

حمید بیرقی
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد مهدیشهر

۱- مفهوم توسعه پایدار
مفهوم توسعه پایدار، عدم تغییر نمی باشد بلکه منظور اینکه فعالیت ها و تحولات در هر کدام از زمینه های زندگی و زیست محیطی مردمان یک منطقه به گونه ای باشد تا کیفیت زندگی بهتر و مطمئن تری برای نسل فعلی و آتی ایجاد شود . این مفهوم بسیار پربار و کل نگر است و اساس آن بهبود وضعیت موجود و رفع کاستی ها و حرکت به سوی جامعه آرمانی می باشد. توسعه در یک منطقه می تواند شامل همه عرصه های زندگی بشر باشد که اهم موارد آن شامل توسعه اقتصادی ، توسعه اجتماعی ، توسعه فرهنگی ، توسعه سیاسی ، توسعه دانش و آگاهی و … می باشد اما منظور از توسعه پایدار توسعه به همراه بهینه کردن کلیه عوامل مطلوب و کمرنگ کردن کلیه عوامل نامطلوب است که در این راستا سهم نسلهای آتی نیز بایستی لحاظ شود.
هر چند توسعه پایدار یک منطقه در وهله نخست تحت تاثیر سیاست گذاری کلان حکومت می باشد که چه طرحی برای ارتقاء سطح زندگی ملت آن سرزمین اندیشیده باشند تا با سیاست گذاری درست و اجرای برنامه از پیش تعیین شده به سمت موفقیت گام بردارند ؛ اما بدون تردید نقش کارشناسان و مدیران شهری و تصمیم گیری مسئولان محلی و برنامه ریزی ارگانهای خصوصی و مشارکت نهادهای غیر انتفاعی منطقه و سیاست دولتمردان محلی برای رسیدن به رفاه اقتصادی و عدالت اجتماعی و بهینه کردن شرایط زندگی در یک شهر نیز غیر قابل انکار است.
یکی از ابعاد توسعه پایدار ایجاد تعادل بین توسعه و محیط زیست می باشد توسعه به معنی دگرگونی همراه با پیشرفت است و منظور از محیط زیست همان حیطه ای از جغرافیا یا سرزمین می باشد که زندگی ، معیشت ، آرامش ، امنیت و فراغت انسانها در آنجا موضوعیت پیدا می کند ؛به عبارت دیگر محیطی که زیستن انسان با آن در تعامل می باشد . بنابر این کلیه کارهایی که به نوعی با عمران و آبادانی و چشم انداز شهری و حومه آن در یک شهر و روستاهای اطراف آن مرتبط باشد جلوه ای از توسعه محیط زیست است که مفهوم توسعه پایدار در مورد آن مطرح است..
۲- کمربند سبز شهری
یکی از ابعاد زندگی سالم و پایدار وجود فضاهای زیست محیطی مطلوب در یک اجتماع انسانی می باشد. توسعه فضاهای سبز و پارکها و حفظ آن برای نسل های آتی از ضروریات است تا هم موجبات ایجاد مناظر زیبا ، هوای لطیف تر و خرسندی عامه مردم و برای پر کردن اوقات فراغت و آسودگی شهروندان مورد استفاده قرار گیرد و هم موجب جذب توریست شود. در حال حاضر و در آینده به علت کمبود زمین برای اسکان همشهریان ، به ناچار زمین های کشاورزی و متروک داخل شهر مورد ساخت و ساز قرار می گیرد. لذا نیاز به ایجاد یک حاشیه سبز در اطراف شهر و احیائ مجدد و گسترش فضای سبز احساس می شود. با توجه به وجود کوه ها ودامنه های زیبا و بکر در اطراف مهدیشهر می توان با طراحی مناسب آن را به دامنه های سبز و مناطق تفریحی – توریستی تبدیل نمود. چشمه سار ها و قناتهایی در داخل شهر وجود دارند که با مسکونی شدن زمین های مربوطه ، آب آنها را می توان برای آبیاری بهینه فضای سبز و به صورت مکانیزه مورد استفاده قرار داد. مسلما برای اجرای چنین طرحی نیاز به کار کارشناسی و ارایه طرحی جامع و کل نگر توسط متخصصان میباشد.
ایجاد پارک آبشار توسط شهرداری محترم نمونه کوچکی از پتانسیل موجود در این شهر می باشد که امید است تداوم آن به صورت اصولی و فنی در مسیر توسعه پایدارادامه یابد.
۳– ایده باغ شهر
از جمله قابلیت های منطقه حومه شهر می توان مفهوم ایجاد باغ شهر را مطرح نمو د. منطقه دربند مهدیشهر با توجه به آب و هوای دلچسب در تابستان و توپوگرافی کم نظیر و وضعیت زیست محیطی و کوه های چشم نواز می تواند برای ایجاد یک باغ شهر تراز اول کشوری و بین المللی برنامه ریزی گردد. باغ شهر در واقع از نمای دور به صورت یک مجموعه باغات انبوه و منطقه ییلاقی سرزنده به نظر می آید که وجود فضای سبز طراحی شده و درختان فراوان (خصوصا در جلو منظره) موجب آن است. از نظر معماری برای ایجاد چنین فضا ی آرامش بخش و چشم نواز بایستی ارتفاع ساختمانها کوتاه باشد و در فواصل نزدیک یا بهم چسبیده احداث نشوند. لذا به طور قطع واگذاری زمین های ارزشمند این منطقه به ارگانها و بدون برنامه ریزی مدون و البته به ثمن بخس ضربه ای جبران ناپذیر به پیکر این منطقه محسوب میشود. احداث آپارتمانهای بیروح که هیچگونه سنخیتی با مناظر زیبای منطقه دربند ندارند موجب از دست رفتن هویت این ناحیه میشود. ساخت و ساز بدون هماهنگی خردمندانه ، بدون حضور مرجع متولی و بدون طرح جامع که هر ارگان و هر شخص بدون تدبیر و بدون نظر کارشناسی و با دید جزئ نگر اقدام به احداث ساختمان کند و صرفا به فکر منافع شخصی باشد از جمله موارد قابل تامل است. مسلما هیچ مسئولی که احساس مسئولیت کند پاسخگو نخواهد بود که البته این موضوع به دلیل عدم وجود یک قانون یا الزام قانونی قابل توجیه نیز است. طرح پارک بزرگ سنگسر از جمله ایده های بکر و جذاب بود که با عدم توجه مسئولان و نخبگان به کلی به تاریخ پیوست.
۴- ایجاد مراکز خرید با دیدگاه جذب توریست: با نگاهی به موضوع خرید اجناس مورد نیاز خانواده ها بدون احتیاج به کار آماری در می یابیم تعداد زیادی از کسانی که منبع در آمد آنها از شهر مهدیشهر می باشد ، محل هزینه بسیاری از اقلام زندگیشان در خارج از مهدیشهر است . هر چند این موضوع تا حدی برای همه شهر ها طبیعی است اما به نظر می رسد در مهدیشهر شدت زیادی دارد. این معضل زمینه ساز رکود بازار و از موانع توسه پایدار کسب و کار میباشد. شاید یکی از علت ها عدم وجود اجناس مرغوب مورد نظر مصرف کنندگان باشد و علت دیگر عدم خود باوری شهروندان است . تشویق به سرمایه گذاری برای احداث مراکز خرید توانمند و جذاب و تشویق فروشندگان به ارایه اجناس مرغوب و فرهنگ سازی عمومی برای تهیه مایحتاج از مهدیشهر از جمله راه کارهای توسعه اقتصادی بازار می باشد به طوری که مردم سایر نقاط کشور و منطقه برای گردش و خرید در این مراکز اشتیاق داشته باشند.
۵- نقش شورا و شهرداری :
سیمای شهری و وجهه آن در انظار عمومی دستخوش سیاست شورای شهر مهدیشهر است تا با درک پتانسیل ها و هدایت جریان سازندگی طبق برنامه از پیش تعیین شده در مسیر تعالی گام بردارند. شورای اسلامی شهر به عنوان یکی از مراجع اصلی تصمیم گیری امور شهری رسالت خطیری برعهده دارد. تبیین خط مش کلی و سیاست گذاری کلان در پیشبرد اهداف توسعه پایدار شهر بر کسی پوشیده نیست. برنامه ریزی هدفمند و پیگیری چگونگی تحقق آن نظیر ایجاد بستر های مساعد برای تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری در زمینه های متنوع و ایجاد جذابیتهای اقتصادی و فرهنگی میتواند راهگشا باشد.
ساخت و ساز واحد های مسکونی ،اداری و تجاری نوعی تعامل با محیط زیست است که با تدابیر فنی و آینده نگری در برنامه ریزی کلان شهری و در نظر گرفتن کارکردهای مورد نظر استفاده کنندگان آن در زمان حال وآینده یکی از جلوه های توسعه پایدار شهری می باشد .
شهرداری به عنوان مرجع صدور پروانه ساختمانی وظیفه سنگینی در توسعه پایدار مهدیشهر دارد که در زمینه ساختمانی برای تراکم ساختمانها و کاربری و تعداد طبقات و سایر موضوعات تعیین تکلیف می کند.
هر چند به نظر می رسد در حال حاضر به علت پاره ای مسائل که عمده آن مشکلات مالی می باشد هنوز رویکردی نظام مند حاکم نشده است ولی در مقایسه با گذشته وضعیت بهبود یافته است.
۶- در این تحریر فقط به طور گذرا بخشی از مطالب موجود در ذهن بنده به صورت تیتر وار و فشرده ارایه شد. در مورد هرکدام از موضوعات فوق میتوان در چند مقاله قلم فرسایی کرد که اگر عمری باقی باشد این مهم را به انجام خواهم رساند. امید آنکه با اطلاع رسانی به دیگران نسبت به این شهر کهن، احساس دین کنیم. خواهشمند است نظرات خود را جهت هم اندیشی ارایه فرمایید.

برچسب‌ها, ,

۴ پاسخ به “توسعه پایدار ، ایده باغ شهر و چند دیدگاه برای مهدیشهر”
 • سنگسری کاتا:

  با سلام خدمت اقای بیرقی سنگسر به چنین عزیزانی نیاز دارد انشا اله که بتوانی این نظر های شما را عملی کنند و سنگسری ابادداشته باشیم

 • حمید م حسینی:

  سلام جناب آقای بیرقی
  درود بر نگاه شما
  چندین بار مطلب نغز شما را خواندم تامل برانگیز است آنچه را که سالها پیش ایزارد هاوارد در خصوص باغ شهر مطرح مینماید به نظر میرسد با شرایط واقعی دربند هیچ تناسبی نداردو یا ساخت سیتی سنتر در شهر با فرهنگ خاص خود آنچه که مدتهاست ذهن حقیر را درگیر کرده است این نکته میباشد که چرا نخبگان و متخصصین شهر تا بدین حد اتوپیایی فکر میکنند و چشم بر روی واقعیتها نمی گشایند و طرح های می دهند که در عین زیبایی و قوام ، فرسنگها از وضعیت وجود دور است .آنچه که به یک طرح خلاق و یک ایده نو واقعیت میبخشد نه تنها زیبایی آن بلکه عملیاتی شدن آن است.
  منتظر نوشته های بعدی شما هستم
  درووووود و بدروووووود

 • بختیار ذوالفقارخانی:

  بادروود خدمت جناب بیرقی عزیز
  بنظز بنده امکان ایجاد کمربند سبز در محیط سنگسر هم شدنیست هم بسیار زیبا میشود.در درون شهر نیز هنوز خانه باغهای زیبایی وجود داردکه برای حفظش باید همت مضاعف داشت و نگذاشت که چندآپارتمان جای یک خانه باغ زیبا را بگیرد
  امکان ایجاد مناطق تجاری در پیرامون شهر هم قابل بررسیست

 • سنگسری:

  دورد آقای بیرقی
  در مورد ردیف دوم،کمربند سبز شهری، متاسفانه در سنگسر فضای سبز یا پارک مناسبی که موجب رفاه و راحتی همشهریان بشود وجود ندارد . اگر از بالا به شهر سنگسر نگاه کنیم فقط ساختمانهاو آپارتمانهایی دیده میشود که واقعا نمای شهر را خراب کرده است .
  در مورد ردیف سوم ،ایجاد باغ شهر ، متاسفانه ضعف مدیریت شهری باعث شد اکثر زمینهای منطقه زیبای دربند به ادارات و سازمانها واگذار شود و جایی برای احداث باغ شهر وجود نداشته باشد .
  در مورد ردیف چهارم، ایجاد مراکز خرید، اگر کسبه و اصناف سنگسر کمی با انصاف تر شوند و قیمتهای اجناس را مناسبتر با تنوع بیشتر ارائه دهند و همشهریان سنگسری هم به جای خرید از سمنان، از سنگسر خرید کنند ، بازار سنگسر به این شکل نخواهد بود .از این رکود بیرون خواهد آمد . از سرمایه گذاران تقاضا دارم با ایجاد و ساخت فروشگاه ها و مراکز خرید در سنگسر باعث جذب همشهریان به بازار های سنگسر بشوند .
  و در اخر هم از شورا شهر و شهرداری تقاضا دارم برای توسعه و جذب گردشگران به شهر ، به فکر توسعه راههای شهری و زیباسازی شهر و ایجاد فضاهای سبز و تفریحی بهتر برای شهر باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...