امروز : ۲ مهر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۲, ۱۳۹۶, ۲:۲۰ ب.ظ
 

اغلب آفتابی
30°C
رطوبت: 10%
سرعت باد: 3 m/s غربجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 351
 • 1,275
 • 3,366,836
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

جشنواره چاووشی سنتی در مهدی شهر برگزار می شود


اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدی شهر با هدف احیای سنت های اصیل و حذف بدعت های ایجاد شده در سنت ها، که محصولی جز مزاحمت برای مردم ندارد؛ جشنواره «چاووشی سنتی» را برگزار می کند.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدی شهر گفت: چاووشی خوانی پراکندن عِطر صلوات و سلام بر پیامبر و خاندان پاک در فضای شهر و روستا و در کوچه پس کوچه های آن است. شیعیان اهل بیت علیهم السلام با برپایی این سنت، یاد و نام اوصیای الهی و عشق و معرفت به آنان را در جان و روان پیر و جوان و زن و مرد به جریان می انداختند و شور و هیجانی زایدالوصفی را ایجاد می کردند.
محمد علی یوسفیان افزود: چاووش خوانی با توجه به ظرائف هنری آن، گاه به صورت تک خوانی و گاه به صورت همآوایی اجرا می شده که در شکل دوم، حال و هوای خاصّی داشته است.
وی با اشاره به مضامین چاووش نامه ها به آثار تربیتی ـ اجتماعی چاووشی اشاره نمود و خاطر نشان کرد : دیدار و زیارت مؤمنین ، اصلاح میان مردم و صلح و آشتی ، دیدار با خویشاوندان و صله رحم از جمله آثار تربیتی چاووشی است.
یوسفیان اظهار داشت: متاسفانه این سنت حسنه چون با روش های نوین برگزار می گردد مزاحمت هایی را برای مردم فراهم می سازد.
دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان مهدی شهر اضافه کرد: برای احیای این سنت به روش گذشته، هر یک از زایران محترم که بهترین چاووشی سنتی را برگزار نمایند در این جشنواره شرکت داده خواهند شد.
محمد علی یوسفیان تاکید کرد: مضامین عالی، عدم استفاده از سیستم صوتی و وسیله نقلیه، ایجاد شور و نشاط در مخاطبان و ایجاد نکردن ترافیک در سطح خیابان ها از جمله محورهای ارزیابی چاووشی ها خواهد بود.
وی گفت: زایران محترمی که خواهان شرکت در این جشنواره هستند، زمان و مکان برگزاری چاووشی را با شماره تلفن ۳۶۲۹۰۴۵ اعلام فرمایند.

۵ پاسخ به “جشنواره چاووشی سنتی در مهدی شهر برگزار می شود”
 • حمید:

  باسلام وتشکراز آقای یوسفیان
  خیلی عالیه
  اینه نتیجه مدیر بومی که همیشه مردم این شهر تاکید دارن
  خصوصا خلاق و پیگیر هم باشه
  با یک تیر دونشون میزنین
  هم آلودگی صوتی چاووشی های جدید را ازبین می برین
  هم سنتها حفظ می شوند…

 • علی:

  آقا بازهم درود بر شما عجیب است یکجا صدای مهیب طبل YAMAHA
  (با بیش از ۷۵DCB صدا)بایدباشدآلودگی صوتی هم نداردو دلیل سوم از شش دلیل برای تغییر مسیر عزاداری میشود و اینجا صدای بلندگوی ممدرضا که تازگیها به سیستم اکو SURROUNDING هم مجهز شده مزاحمت برای مردم دارد!!!از لطایف که بگذریم اینجا حق با شماست و کار شما مورد تقدیر ولی آنجا مسیر عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع)از سنتهاست و اجازه دهید آن سنت حفظ شوداگر طبل وبلند گوهای گوش خراش برچیده شودآنگاه (احیای سنت های اصیل و حذف بدعت های ایجادشده در سنت ها)عملی میشود یاحق

 • محمد علی یوسفیان:

  سلام دوست عزیز، سنت های دارای پشتوانه فکری و معنوی و تاثیرگذار در تداوم روح دینی و معنوی باید تقویت شود اما عاداتی که در اصل و بنیاد موضوع دخالت ندارد در صورت نیاز باید اصلاح گردد. مسیر عزاداری هیچ نقشی در معنویت و حفظ سنت ندارد و جزء ناچیزی در سنت عزاداری است که کسی آن را تغییر نداده است. کسی نمی گوید مثلا دسته روی روز هفتم حذف شود یا توصیه نمی کند نخل به بالای کوه تاسوعا نرود، تنها سخن موافقان اصلاح مسیر این است که به جای عبور از فلان کوچه از کوجه دیگر عبور کنیم.
  اصل چاووشی به صورت سنتی صحیح است اما اضافه کردن سیستم صوتی و… موجب مزاحمت است.
  یوسفیان

 • تبيانيان:

  خیلی قشنگ و زیبا علی اقا در بالا مورد را مورد ارزیابی قرار داد بسیار متشکریم از این برادر.

 • علی:

  آقا درود بر شما سرانجام روشن نگردیدکه چرا (احیای سنت های اصیل و حذف بدعت های ایجادشده در سنت ها)در جریان تغییرمسیرهای عزاداری حضرت سید الشهدا(ع)درست است و اینجا نادرست

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...