امروز : ۲ مهر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۲, ۱۳۹۶, ۲:۱۱ ب.ظ
 

آفتابی
27°C
رطوبت: 14%
سرعت باد: 4 m/s جنوب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 335
 • 1,275
 • 3,366,820
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

جشنواره گردشگری عشایر ایل سنگسر برگزار شد


به گزارش خبرنگار سنگسرنیوز، اولین جشنواره گردشگری ایل سنگسر با هدف نشان دادن قابلیت های این ایل و معرفی آثار ثبت شده این ایل به همت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهدیشهر در محل هتل دربند برگزار شد.
در این مراسم  صباغیان، اشعاری به زبان سنگسری در خوشامدگویی مدعوین قرائت کرد.
در ادامه حجت الاسلام علی سقائیان، امام جمعه موقت مهدیشهر به تنوع در گروه های انسانی و قبایل مختلف اشاره کرده و با اشاره به این اینکه تفاوت ایل سنگسر با دیگر ایل ها قابل توجه است، ویژگیهای برجسته ایل سنگسر نظیر شجاعت، مهمان نوازی، سلیقه و … را برشمرد.
طاهریان، سرپرست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، صنعت گردشگری را سومین منبع درآمد در دنیا عنوان کرد و افزود: پس از صنعت نفت و خودروسازی،  سومین صنعت پردرآمد دنیا صنعت گردشگری است.
سرپرست میراث فرهنگی استان به ضرورت مدیریت گردشگری در سطح کلان اشاره کرد و گفت: شهرستان مهدیشهر دارای پتانسیل های گردشگری فراوانی است.
در ادامه این مراسم حسنی کارشناس اداره میراث فرهنگی نیز با اشاره به نحوه چیدمان چادر و معماری “گود”(چادر ایل سنگسری) گفت: در هیچ کجای کشور و در بین تمام قبایل مختلف،  تنها در چادر ایل سنگسری است که مهمانخانه زنانه و مردانه به طور جداگانه در نظر گرفته شده و این موضوع به سابقه فرهنگی و مذهبی این ایل اشاره دارد.

همچنین در این مراسم برادران حاج علیان بر روی سن حضور یافتند و در باره فعالیتهای خود توضیحاتی ارائه کردند. یدا.. حاجعلیان درباره ثبت تقویم سنگسری که موفق به ثبت آن  در فهرست آثار ملی گردیده صحبت کرد. علی اکبر حاجعلیان مدیر مجموعه سوارکاری و تیراندازی با کمان ایل سنگسر که تنها مجموعه ورزشی در این زمینه در شهرستان می باشد توضیحاتی ارائه داد. اسماعیل حاجعلیان، نویسنده و مجری برنامه شبهای نقره ای صدا سیما در مورد تحقیقاتش درباره صنعت چنگوم سازی در سنگسر مطالبی بیان کرد.

مهندس بیرقی مالک خانه کیپور نیز در این مراسم توضیحاتی درباره مرمت و بازسازی این اثر تاریخی ارائه داد. وی خاطرنشان کرد بزودی این مکان به عنوان یکی از بهترین مجموعه های رستوران سنتی در کشور مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. وی از حاظرین درخواست کرد نام مناسب برای این مکان پیشنهاد دهند. وی همچنین یک عدد سکه بهار آزادی برای کسی که بهترین نام را پیشنهاد دهد  به عنوان جایزه تعیین کرد.

گفتنی است در این مراسم ، خانواده هنرمند صفایی پور به اجرای موسیقی سنگسری پرداختند.  یدا… مصمم نیز به نواختن ل له پرداخت که مورد توجه حاظرین قرار گرفت.
شایان ذکر است این جشنواره با همکاری اداره میراث فرهنگی استان و شورا و شهرداری مهدیشهر و با همیاری مردم و واحدهای اقامتی برگزار شده است.
همچنین در حاشیه این مراسم  نمایشگاهی از انواع محصولات این ایل در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.این نمایشگاه شامل غرفه های صنایع دستی در رشته های جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی، شماره‌دوزی، چنگوم سازی و سوغات روستاهای منطقه بود.

در این جشنواره  برنامه های متنوعی از  جمله مسابقه دیگی،  برپایی گوت سنگسری، مسابقه سوارکاری با اسب و تیراندازی با کمان، مسابقه کردبستی، اجرای موسیقی، تیلم‌زنی، پخت آرشه، ارائه انواع دم‌نوش، عرضه صنایع‌دستی و …. نیز اجرا گردید.

۲ پاسخ به “جشنواره گردشگری عشایر ایل سنگسر برگزار شد”
 • رها:

  باکمال تاسف باید گفت وصد بار به روح بلند کیانوش رحمت فرستاد که گفت وای چه آمد به سر سنگسر و من در عجبم که این حرفا چه سودی بحال این مردم دارد وقتی مسئولین وبه اصطلاح تصمیم گیران سنگسر … چه انتظاری از دیگران است برای اینکه بهتر بدانید ودرک کنید گذری به دانشگاه آزادمهدیشهر بزنید جای که حیاط خلوت …. شده وخبری از اساتید بومی شهر بگیرید وآنگاه کلاه خودتان را بالاتر بگذارید آخرین نمونه از این دست مسائل …. و همچنین اسامی جدید اساتید دانشگاه را مرور کنید …

 • بهنام حامدی:

  ریاست محترم اداره میراث فرهنگی وصنایع دستی وگردشگری شهرستان مهدیشهر
  و
  مسئولین محترم هیات برگزارکننده اولین جشنواره گردشگری عشایر ایل سنگسری
  بزرگداشت فرهنگ وتاریخ گذشتگان این دیار ومعرفی سنت ها، وآداب ورسوم ارزشمند اقوام وگروههای مختلف وهمدل اجتماعی این شهرستان، بی شک موجبات بسترسازی مناسبی در حفظ وارتقاء سطح آگاهی وشناخت بیشتر نسل حاضر وآیندگان آن در جهت توسعه پایدار اجتماعی ،فرهنگی،اقتصادی وسیاسی خواهد شد. وکمک خواهد نمود تا نسل حاضر به پتانسیل مزیت های موجود منطقه در حوزه های مورد اشاره ،آشنا ودر فراهم سازی غنای آن همت گمارند.
  یقینا” یکی از اصلی ترین راههای تحقق این امر خطیر، برپایی و تداوم چنین گردهمایی وهمایشها می باشد. ولزوما”به عملیاتی کردن نتایج ومطالبات حاصله از آن؛ و وسعت مشارکتدهی و مشارکت پذیری مسئولین ومردمان آن خطه بستگی تام خواهد داشت .
  یقینا”تلاش هدف گذاری شده و دلسوزان این جشنواره در برپایی آن و کوشش سازماندهنده گان اندیشمند جشنواره کمک شایسته ای خواهد نمود در حفظ و حراست دستاورد فرهنگی و اقتصادی پیشینیان ما وانتقال پربارتر آن به نسلهای آینده.
  این انجمن از تلاشها و زحمات شبانه روزی ومستمر هیت برگزارکننده اولین جشنواره گردشگری عشایر سنگسری که گامی بزرگ در جهت ارتقاءعلمی وتوسعه پایدار منطقه است کمال تشکر وقدردانی را بعمل آورده وآمادگی خود را در همکاری همه جانبه با آن اداره کل محترم اعلام می دارد.
  امید است در آینده شاهد هرچه پربار وبهتر شدن اینگونه جشنواره ها در منطقه باشیم.
  نقش هستی،نقشی از ایوان ما ست
  خاک و باد آب ،سرگردان ماست
  هیئت اجرایی انجمن مهدیشهریها( سنگسریها)ی مقیم تهران- مهرماه۹۲

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...