امروز : ۲۷ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۷, ۱۳۹۶, ۴:۲۲ ق.ظ
 

بیشتر ابری
3°C
رطوبت: 49%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 55
  • 1,095
  • 3,481,788
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

خانه پدری برادران هنرمند درخشانی در فهرست میراث ملی ثبت شد


سرپرست میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان مهدیشهر از ثبت این خانه تاریخی”واقع در مهدیشهر در فهرست میراث ملی  و تملک این خانه خبر داد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «همایون جورابلو» اظهار داشت: این خانه با شماره ۳۱۱۳۳ در فهرست میراث ملی به ثبت رسید و با صرف یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار به تملک اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان درآمد.

وی گفت: خانه صباغیان یکی از خانه‌های قدیمی با ویژگی‌های خاص معماری ایرانی است که طراحی فضاهای این بنا متناسب با اقلیم گرم و خشک و کویری استان سمنان است و از الگوهای خاص معماری بومی این منطقه تبعیت کرده است.

وی افزود: این خانه دارای حیاط مرکزی، هشتی، کنده کاری بر روی تیرهای چوبی سقف هشتی، پنجره های مشبک، مطبخ، طاقنما، تنور، چال کرسی و …  است.

جورابلو با بیان اینکه در دو جبهه شمالی و جنوبی این بنا حیاط قرار دارد، گفت: این خانه تاریخی دارای ۴۵۰ مترمربع مساحت است و عمده مصالح بکار رفته در این بنا، خشت و گل، کاهگل، گچ و خاک، گچ و چوب است.

سرپرست میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان مهدیشهر با اشاره به اینکه این خانه در در اواخر دوره  قاجار و پهلوی ساخته شده است، گفت: این بنا با هدف مرمت و نگهداری به تملک اداره کل درآمد و به زودی تبدیل به ساختمان اداری میراث فرهنگی شهرستان مهدیشهر می‌شود.

استان سمنان دارای بیش از ۱۱۴۷ اثر تاریخی شناسایی شده است و تا کنون ۷۱۹ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی این استان به ثبت ملی رسیده است.

سنگسرنیوز: ضمن تقدیر و تشکر از زحمات همایون جورابلو، سرپرست میراث فرهنگی مهدیشهر و مدیرکل محترم این سازمان در خریداری و ثبت این اثر در فهرست میراث ملی  گفتنی است این اثر تاریخی، خانه پدری برادران هنرمند درخشانی بوده که بعدها توسط خانواده صباغیان خریداری شده و در سالهای گذشته توسط این خانواده به بخش خصوصی فروخته شد و در سالجاری به تملک میراث فرهنگی درآمد. شاید بهتر باشد این اثر به نام مالک اولیه آن به نام خانه درخشانی معرفی گردد ضمن اینکه با توجه به جایگاه برجسته برادران درخشانی در عرصه های هنری در سطح کشور و جهان و نیز به واسطه تعلق خاطری که قطعا به خانه پدری خود دارند زمینه ای برای مشارکت آنها در استفاده مناسب از این اثر نیز فراهم آید. از اساتیدی چون دکتر احمد نادعلیان هنرمند محیطی برجسته کشور که پیش از این در این زمینه اظهار علاقه کرده بودند نیز به عنوان یک فرصت جهت فعالسازی این اثر تاریخی به مرکزی فرهنگی هنری نظیر خانه هنرمندان و … در کنار استفاده به عنوان ساختمان اداری می توان بهره گیری کرد.

برچسب‌ها,

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...


نمایشگاه صنایع دستی در مهدیشهر برپا شد

تاریخ : ۱۴ بهمن ۱۳۹۳
تعداد بازدید : 729

آغاز تعیین حریم دو اثر تاریخی سنگسر

تاریخ : ۲۶ دی ۱۳۹۳
تعداد بازدید : 1,784

تاریخ به روایت جغرافیا و معماری: معرفی مجموعه تاریخی فرهنگی”بسته”سنگسر

تاریخ : ۲ دی ۱۳۹۲
تعداد بازدید : 3,476

گزارش سنگسرنیوز از روند مرمت خانه تاریخی کی پور

تاریخ : ۲۰ آبان ۱۳۹۱
تعداد بازدید : 9,563