امروز : ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۱, ۱۳۹۶, ۱۲:۳۷ ق.ظ
 

صاف
21°C
رطوبت: 18%
سرعت باد: 0 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 805
  • 873
  • 3,364,968
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

خشکسالی عشایر استان را با مشکل مواجه کرد


رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های عشایری استان اعلام کرد: عشایر استان در پی خشکسالی اخیر دچار مشکلات عدیده و خسارات سنگین شدند.  شاهورانی افزود: متاسفانه به علت کاهش نزولات آسمانی بخش عمده ای از مراتع قشلاقی و ییلاقی عشایر استان دچار خشکسالی شدید شده است.
وی ادامه داد: عشایر استان که سالانه مسیر ۱۲۰۰ کیلومتری ییلاق به قشلاق و بالعکس را کوچ می نمایند به علت عارضه فوق مجبور به کوچ ماشینی با هزینه های سنگین شدند و آن دسته از عشایر که به علت کمبود وسائط حمل و نقل و یا عدم نقدینگی مسیر خشک قشلاق به ییلاق را کوچ می کنند در بدترین شرایط و با هزینه های سنگینی تغذیه دستی و تلفات دام و همچنین افت شدید وزن دام مواجه هستند. از طرفی به دلیل اتمام دوره استفاده از مراتع قشلاقی و عدم امکان ورود دام به مراتع ییلاقی به جهت زمان بندی استفاده از مراتع موجب سرگردانی عشایر در مسیر خشک و بی آب و علف تک و میان بند شده است.
وی همچنین اضافه کرد: عشایر استان با در اختیار داشتن بالغ بر یک میلیون راس دام به دلیل استفاده از علوفه مرتعی و تغذیه دام از گونه های گیاهی یکی از تولیدکنندگان بزرگ گوشت ارگانیک محسوب می شوند ولی متاسفانه قیمت گوشت دام عشایر که در سخت ترین شرایط به صورت کیفی و ارگانیک تولید می شود با قیمت گوشت صنعتی و تولیدات غیر ارگانیک که بعضا از علوفه غیر متعارف نیز تغذیه می کنند تفاوتی ندارد.
وی همچنین افزود: به علت همزمانی عرضه دام در فصل تابستان و عدم امکان ذخیره سازی به جهت فقدان امکانات و سرمایه لازم دچار افت شدید قیمت و منجر به زیان عشایر می شود و نهایتا مشکلات فوق انگیزه تولید به روش سخت سنتی و ارگانیک را از این قشر مولد سلب می نماید.
این در حالی است که مصرف کنندگان به دلیل وجود امراض مختلف ناشی از تولیدات بدون کیفیت نیاز شدید به غذای سالم از جمله گوشت دارند و این امر محقق نخواهد شد مگر با برنامه ریزی مناسب دست اندرکاران و حمایت از این قشر زحمتکش نظیر تفکیک تولیدات ارگانیک و تائید آن توسط موسسه مربوطه و معرفی تولیدات مرغوب به مردم و عرضه با قیمت متفاوت از تولیدات صنعتی.
لذا لازم است مسئولین ذیربط ضمن برنامه ریزی مناسب و تامین خسارات ناشی از خشکسالی مساعدت لازم جهت تامین علوفه و تسهیلات مرتبط مبذول فرمایند تا عشایر استان که با کم ترین هزینه برای دولت مرغوب ترین و بیشترین فراورده های لبنی و پروتئینی را تولید می کنند دچار خسارات جبران ناپذیر نشوند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه عشایری سمنان که عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان نیز می باشد، اعلام کرد: جهت هماهنگی بیشتر و معرفی تولیدات عشایری در کمیسیون کشاورزی استان موضوع تشکیل انجمن گوشت ارگانیک مطرح و مورد موافقت اعضا قرار گرفته است که در آینده با همکاری خود عشایر و تولید کنندگان این انجمن تشکیل خواهد شد.
لذا از مسئولین انتظار می رود جهت حمایت از تولیدات کیفی داخلی و جلوگیری از واردات بی رویه که موجب نابودی بخش عظیمی از تولیدات کشور می شود گام های موثری بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...