امروز : ۲۷ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۷, ۱۳۹۶, ۹:۵۷ ق.ظ
 

آفتابی
4°C
رطوبت: 44%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 227
  • 1,095
  • 3,481,960
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶
رئیس میراث فرهنگی مهدیشهر:

ساختمان اداری میراث فرهنگی مهدیشهر افتتاح شد

رئیس میراث فرهنگی مهدیشهر گفت: همزمان با سومین روز از هفته دولت و با حضور استاندار سمنان و جمعی از مسئولان شهرستان، ساختمان اداری میراث فرهنگی مهدیشهر افتتاح شد.

به گزارش سنگسر نیوز به نقل از روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، همایون جورابلو درباره انتقال اداره میراث فرهنگی مهدیشهر به ساختمان جدید، ابراز داشت: ساختمان اداری میراث فرهنگی مهدیشهر به یک خانه تاریخی منتقل شد که این خانه با صرف یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار به تملک اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان درآمده است.

وی افزود:  این خانه‌ دارای ویژگی‌های خاص معماری ایرانی است که طراحی فضاهای این بنا متناسب با اقلیم استان سمنان است و از الگوهای خاص معماری بومی این منطقه تبعیت کرده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهدیشهر گفت: این خانه دارای حیاط مرکزی، هشتی، کنده‌کاری بر روی تیرهای چوبی سقف هشتی، پنجره‌های مشبک، مطبخ، طاقنما، تنور، چال کرسی و … است.

جورابلو با بیان اینکه در دو جبهه شمالی و جنوبی این بنا حیاط قرار دارد، گفت: این خانه تاریخی دارای ۴۵۰ مترمربع مساحت است و عمده مصالح به کار رفته در آن، خشت و گل، کاهگل، گچ و خاک، گچ و چوب است.

وی با اشاره به اینکه این خانه در اواخر دوره قاجار و پهلوی ساخته شده است، گفت: این بنا با هدف نگهداری به تملک اداره کل درآمده و تبدیل به ساختمان اداری میراث فرهنگی شهرستان مهدیشهر شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان مهدیشهر افزود: این خانه به شماره ۳۱۱۳۳ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است، ابتدا در اختیار خانواده درخشانی بوده و بعدها توسط خانواده صباغیان خریداری شده است.

اداره میراث فرهنگی مهدیشهر در خیابان امام، خیابان جانباز، پشت کانون شهید بیدقی، نبش بن بست وحدت اول،  پلاک ۸۲ واقع شده است.

شهرستان مهدیشهر دارای ۱۰۲ اثر ثبت شده در فهرست میراث ملی است.

در این مراسم از هنرمندان و حامیان راه اندازی اداره میراث فرهنگی شهرستان مهدیشهر نیز قدردانی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...