امروز : ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

  Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
شهریور ۲۹, ۱۳۹۶, ۲:۲۳ ق.ظ
 

صاف
22°C
رطوبت: 21%
سرعت باد: 1 m/s جنوبجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 1,423
 • 970
 • 3,361,925
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

برای اولین بار در جهان، ساخت گوش و بینی مصنوعی توسط محقق سنگسری دانشگاه لندن


دکتر الکس (اسکندر) سیف علیان،محقق سنگسری یونیورسیتی کالج لندن از ساخت اندام‌های یدکی مصنوعی انسان از جمله گوش و بینی در آزمایشگاه خود خبر داد.دکتر سیف علیان، مدیر دپارتمان «نانوفناوری و پزشکی احیاکننده» یونیورسیتی کالج لندن، اکنون در حال آماده‌سازی یک بینی مصنوعی برای پیوند به یک بیمار در ماه آینده است.پیش از این، محققان از کاشت به عنوان جایگزین بینی استفاده می‌کردند که دوام چندانی نداشت و تغییر شکل می‌داد. اما اندام یدکی سیف علیان این گونه نیست و برای مثال این بینی کاملا از پلیمر ساخته شده است.
این محقق ایرانی همچنین با استفاده از نانوفناوری اولین نای مصنوعی و همچنین اولین سرخرگ مصنوعی جهان را تولید کرد که از ضربان برخوردار است. سیف علیان همچنین مدعی است در صورت نیاز می‌تواند در هر ۲۰ ثانیه، یک متر رگ تولید کند.
پلیمر مورد استفاده در بینی مصنوعی مانند لاستیک نازک لاتکس بوده که از میلیاردها مولکول هر کدام به اندازه یک نانومتر ساخته شده است.
دکتر سیف علیان اظهار کرد: درون این نانو مواد، هزاران سوراخ ریز وجود دارد. بافت‌های درون این سوراخها رشد کرده و بخشی از آنها می‌شوند. این باعث تبدیل این اندام مصنوعی به شکل یک بینی واقعی خواهد شد.
در زمان انتقال این بینی به بیمار، در ابتدا مستقیما بر روی صورت فرد نصب نشده، بلکه درون یک بالن در زیر پوست دست آنها قرار خواهد گرفت.
در طول چهار هفته که پوست و رگهای خونی رشد کرد، این بینی مورد ارزیابی قرار گردفته و سپس می‌توان آنرا روی صورت پیوند داد.
در مدرنترین شکل پزشکی جدید، دکتر سیف علیان و تیم وی به تمرکز بر رشد اندام جایگرین و بخش‌های یدکی بدن با استفاده از سلولهای خود بیماران هستند که نیاز به انتظار در صف اندام اهدایی را از بین خواهد برد.
همچنین از آن جایی که این اندام از سلولهای بدن خود فرد تولید شده، امکان رد شدن آنها از سوی سیستم ایمنی بدن از بین خواهد رفت.
جالب این که دستور این ماده زیست‌سازگار کاملا سری یوده و از آن محافظت می‌شود.
این دستاورد می‌تواند زندگی بسیاری از افراد را که اندام خود را در اثر ابتلا به سرطان یا قطع عضو از داده‌اند نجات دهد.
در حالی که جنجالهای زیادی در مورد پژوهشهای سلولهای بنیادی به دلیل استفاده از سلولهای بنیادی جنینی وجود داشته، تیم دکتر سیف علیان برای تولید این بینی از سلولهای مغز استخوان بیمار استفاده کرده‌اند.
این فرآیند کاملا انقلابی بوده و به گفته دکتر سیف علیان باید کارآزمایی های بالینی زیادی بر روی بیماران گوناگون برای اطمینان از امکان رد یا قبول سیستم ایمنی بدن انجام شود.
تیم این دانشمند ایرانی اکنون در حال کار بر روی دریچه‌های قلب هستند که نیازی به کشت بذر پیش از پیوند نداشته و در عوض پس از پیوند، به جذب سلولهای مورد نیاز خود می‌پردازد.
به گفته سیف علیان، معمولا برای بای‌پس قلب باید از پا یا دست فرد یک رگ گرفت اما ۳۰ درصد بیماران از رگ مناسب برای این عمل برخوردار نبوده و در حال خاضر هیچ جایگزینی هم برای آنها وجود ندارد.
وی افزود: ما برای اولین بار در جهان به تولید این جایگزین پرداخته‌ایم که در آزمایشات حیوانی موفق عمل کرده است و در سال جاری در کارآزماییهای انسانی نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در این باره : نامه دکتر سیفعلیان به صدا و سیما

۱۰ پاسخ به “برای اولین بار در جهان، ساخت گوش و بینی مصنوعی توسط محقق سنگسری دانشگاه لندن”
 • ..........:

  باعث افتخار ما سنگسری هاست برایت توفیقات بزرگ تر آرزومندیم.

 • سپاس ایزدپاک راکه ایل سنگسر باتوجه به عشایر بودنشان فرزندانی به جامعه تحویل داده اند که موجب سربلندی وسرافرازی این خطه گوهربارگردیده اند .
  ثابت کرده ایم که اگردنیا را یک ادم فرض کنیم ایران و ایرانی مغز ان است
  اقا اسکندرخداقوت دست مریزاد

 • حیدر:

  پیشنهاد میکنم ارتباط علمی و حتی کاری بین پژوهشگران داخلی و دکتر سیف علیان برقرار گرددو از تجربیات و دانش دکتر استفاده گردد.

 • اس اس:

  بنام یزدان پاک
  مدیر محترم سنگسر نیوز :با درود و احترام
  بنده در ادامه عرض تبریکم یک پیشنهاد هم داشتم که حذف شده است بهتر است دیگر چنین کاری انجام ندهی چون به ادامه کارتان لطمه وارد میکند ، ضمن اینکه پیشنهاد بدی نبود .

  • admin:

   دوست عزیز
   از اینکه بازدید کننده فعالی مثل شما داریم خوشحالیم در ارتباط با حذف آن قسمت از کامنت شما با توجه به اینکه ایشان مقام علمی شناخته شده ای در جهان هستند شاید امکان انجام کار مورد نظر شما قابل تحقق نباشد ضمن اینکه ارائه چنین پیشنهادی در پای خبر موفقیت ایشان کار زیبایی به نظر نمی آید سعی می کنیم پیشنهاد شما را در مصاحبه ای که در تابستان جاری با دکتر سیفعلیان داریم به ایشان منتقل کنیم
   پیروز باشید

 • اس اس:

  بنام یزدان پاک
  بنده هم این موفقیت بزرگ را به آقای دکتر سیف علیان تبریک عرض نموده و به عنوان یک سنگسری از این اقدام جهانی وی احساس افتخار میکنم که یک سنگسری ام

 • Thank you very much for posting this on your .
  website and i am proud of being Sangesary.

 • سنگسری:

  این موفقیتهای ارزشمند را به دکتر سیفعلیان تبریک عرض می کنم
  سنگسر به فرزندان دانشمندی چون دکتر سیفعلیان افتخار خواهد کرد

 • نسرین:

  هوش وخلاقیت سنگسری در زمینه های مختلف (موسیقی ،نقاشی ،علمی و…..)بین المللی شده است جا دارد از این عزیزان تشکر وقدردانی بعمل آید .

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...