امروز : ۲ مهر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۲, ۱۳۹۶, ۲:۱۷ ب.ظ
 

آفتابی
27°C
رطوبت: 14%
سرعت باد: 4 m/s جنوب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 349
 • 1,275
 • 3,366,834
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

سخنی با شورای شهر، شهرداری و مهندسین مشاور طرح جامع مهدیشهر

عباس مصباحیان سنگسری

رشد و توسعه شهری بدون لحاظ نمودن الزامات یک زندگی نوین منجربه رشد نا متوازن شهری شده که بعضاً زندگی و آسایش شهروندان را مختل مینماید. در این راستا باید گفت مشاورینی که در گذشته مطالعات طرحهای شهری مهدیشهر را انجام داده اند در بعضی موارد به دلایل مختلف (مقررات دست و پاگیر، ارائه کار سهل و ساده، بررسی اندک و …) سبب فراهم شدن مشکلات عدیده ای گردیده اند که عواقب آن در حال آشکار شدن میباشد.

در گذشته مشاورین با نگاه ضعیف به مهدیشهر و عدم نگرش به اینده پیش رو  ، شهرسازی را محدود و منوط به بافت قدیم و شهرک هایی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاسیس شده اند ، نمودند. آنان سطح مفید یاد شده و دامنه فراوان کوهها و تپه ماهورها تا خط الراس آنها را که قابل استفاده نبودند و هنوز هم نیستند، نسبت به آمار جمعیتی می سنجیدند و به آن سطح نا خالص بسنده می نمودند. به این نمی اندیشیدند که روزی چون امروز، تمام ساختمانهای یک طبقه قدیمی، نوسازی و بلند مرتبه می شوند و آن کوچه های تنگ و تاریک با وجود تعریض در زمان نو سازی مخصوصا  خیابان های ۱۲ متری مرکز شهر که حکم کوچه بن باز را دارند، در آینده موجب معضل میگردند به طوری که ظرفیت پارک اتومبیل ها را ندارند. علی ایحال مشاورانی که به خیابانهای ۱۲ متری مرکزی شهر، همچون ۱۷ شهریور، شیخ محمود، امام حسین، اندیشه بخشی از ایل سنگسر و… و کوچه های پر پیچ و خم باریک را قبول داشتند. اکنون در خیابانهای ۱۲متری ساختمان های مرتفعی دیده میشوند که پیاده روهای آن ۲۰/۱ تا ۵/۱ متری است. وقتی در طرفین خیابان اتومبیل پارک میشوند، تردد اتومبیلها به دشواری صورت میگیرد و عابرین در پیاده رو همین مشکل را دارند.

         اینک به دلیل عدم پیش بینی سطح توسعه  در اکثر کوچه ها، بلوکهای آپارتمانی بلندی  مشاهده میشوند که در طرفین کوچه های باریک آن  در شب اتومبیل پارک میگردند. چنانچه  شبانگاه حوادث غیرمترقبه ای پیش آید،چگونه امداد گران با  اتومبیل های نجات و امداد خود در این ، خیابان و کوچه های باریک به نجات ساکنین خواهند شتافت .؟ و معلوم نیست چه خسارت جانی و مالی در انتظار مردم است. نگارنده که مدتی در شورای دوم و مدت کوتاهی در شورای سوم به عنوان عضو کمیسیون عمران در کار های عمرانی ، دخالت داشته، مکرر بحث جاده  دسترسی، در خطرات احتمالی را متذکر گردیده ولی تاثیرپذیر نبوده است چون شهرداری با تعریفی که در طرح هادی دارد، نسبت به صدور پروانه اقدام مینماید. در صورتی که آن تعریف های کهنه قانع کننده نیستند و کارایی لازم امروز  را طبق بررسی به عمل آمده ندارند و حالا که طرح جامع در حال شکل گیری است، آیا می توانند این عیوب موجود  را با وجود ساختمان های جدید الااحداث بر طرف نمایند ؟

         متاسفانه مشاورین با صاحب نظران مشاوره نمی کنند و اگر هم به طور اتفاقی  جلسه ای با حضور ۳-۲ نفر برگزار کرده باشند کافی نمی باشد و خلاصه باید گفت مشاوره به جهات مختلف مفید است. مثلا اگر در گذشته مشورت صورت میگرفت نه تنها به مسائل فوق پرداخته میشد، بلکه به آزاد سازی، منطقه وسیع و سبز و خرم دشت که اینک در آن ساختمانهای بلند مرتبه، عین قارچ روییده شده اند، مخالفت میشد. چرا؟ چون دشت تنها محل تفریحی با طراوت و زیبا و دارای انهار و کوچه باغ های مشهور و باصفایی بود که مردم مهدیشهر و سمنان و دیگر رهگذران و گردشگران به این منطقه روی می آوردند. در این تفرج گاه قدیمی، چهچه بلبلان و نغمه های دیگر پرندگان دشت، مردم تا فاصله دور را در شب از وجودشان با خبر میکردند. اگرچه بخشی از سورزو،  پی چنار و … از بین رفته است، اما باقی مانده آن به عنوان فضای سبز محدود و کوچک و معبری برای پیاده روی بایستی حفظ شود و آن مستلزم مصوب نمودن این پیشنهاد توصط  مهندس مشاور طرح جامع در کار خود میباشد . اگرهم شهرداری دارای اعتباری هم نباشد ، ولی می توان با کمک مردم محله دشت باقیمانده این یادگار کهن را حفظ کرد.

            قبلا مکان پر وسعتی را برای احداث ادارات و توسعه شهر سازی در نظر نگرفته اند در نتیجه ادارات را مانند خانه های کوچک و حیاط کوچک بنا نموده اند. برای مثال ادارات دارائی و ثبت اسناد و ثبت احوال در خیابان ملت  از آن جمله اند که که اتومبیل کارمندان در اولین ساعت اداری در خیابان پارک میشوند و مردم یا ارباب رجوع مکانی برای پارک ندارند وحتی پارکینگی در محل وجود ندارد . اگر مشاورین قبلی بخشی از زمین های بایرو موات را به داخل محدوده می آوردند مردم با این گونه معضل روبه رو نبودند یا ، لازم نبود دشت سرسبز و خرم را مسکونی کنند. با توجه به محدودیت زمین در مهدیشهر، اگر آنسوی گل رودبار یعنی منطقه نارکن داخل محدوده نشود، گاوداریها استقرار یافته در فاصله دور این منطقه  و یا امثال آنان باقیمانده زمین را خواهند گرفت و  راههای حداقل توسعه مهدیشهر برای همیشه بسته میشود. در حالی که نارکن در حالت فعلی برای انتقال صنوف مزاحم شهر ، انبارهای عمومی  شهر، پارکینگ وسایط نقلیه سنگین و سبک از جمله تصادفی ها ، گلخانه و انبار ضایعات شهرداری و حتی برای مسکن مهر مورد نیاز است از طرفی بسیار اتفاق افتاده و بازهم پیش میاید که برای اجرای یک پروژه مهم دولتی مانند احداث اردو گاه یا مجمع کامل ورزشی در شان شهرستان، مراکز اموزش عالی و … تامین زمین داخل محدوده مقدور نمیگردد چه بسا باعث حذف پروژه و یا انتقال به شهر دیگر میگردد.

         نگاه بسته مشاوران گذشته باعث بوده که به بلوارهای کم عرض ورودی و…. مانند بلوار عشایر و بلوار بسیج اکتفا نمایند. زمانی که اتومبیل ها در کنار خیابان پارک مینمایند، تردد روانی وجود ندارند و مخصوصاً در روزهای تعطیل و شلوغی بار ترافیکی سنگینی مشاهده میشود. خیابان سراسری امام، طبق مصوب سال ۵۵-۵۶ همچون سایر شهرستان های استان  می بایست تعریض شده و تبدیل به می شد. در حالیکه بخشهایی از خیابان امام (از سه راه المهدی تا میدان ولایت) به عنوان فاز اول در حال تعریض بود. متاسفانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مالکین مربوطه با ایجاد دیوار مجدد، نسبت به تصرف مقدار عقب نشینی شده آن مبادرت نموده اند. اینک زمزمه پسندیده ی  تعریض خیابان مرکزی و باریک امام است ، میبایستی انجام یا عدم انجام ان، سریعتر تصمیم گیری شود تا مردم شهر سرگردان نباشند. در عین حال احداث تعریض  چندین خیابان به موازات امام از جمله خیابان متروکه مورد پیشنهاد است.

     با تلاش شهرداری پارک آبشار زیبایی با آبشارهای مصنوعی ایجاد گردیده است. اما در مقابل این مجموعه، دامنه خوش منظر رابند مشاهده میشود که دارای چشمه چشم نواز و آبشار طبیعی و جوی های روان کوچه باغ و اشجار میباشد که با کمترین هزینه، میتوان جزئی از رابند را که به پارک و بوستانی مبدل نمود که تا حدودی جایگزین منطقه ازبین رفته دشت و نیز تفریحگاهی برای بافت مرکزی شهر میشود که تا کنون از داشتن پارک محروم بوده اند. اگر این پیشنهاد مورد قبول واقع شود که بهتر است بشود؛ باید از ساخت و سازی که در رابند آغاز شده است جلوگیری به عمل آید. همچنین باید گفت محلی که در بلور کارگر  به صورت مسکن مهر در آمده است در طرح مهندسین مشاور بُعد تکنیک  فضای سبز بوده که بعد ها موافقت شده  توسط پاکریس خانه سازی شود. که نشد و اکنون خانه های مهر ایجاد شده است .لذا در این منطقه پارک معتبری می خواهد تا به این جمیعتی که اسکان می یابند پوشش داده شود  از این رو احیای مجدد گل رودبار ضروری است.

      در دهه مبارک فجر،  دانشگاه سمنان شعبه مهدیشهر با اعتباری معادل ۳ میلیارد تومان کلنگ زنی شد. پیشنهاد میشود زمین مورد نیاز احداث فرماندهی نیروی انتظامی و قرارگاههای زیر مجموعه آن، در پایین دست دانشگاه مذکور استقرار یابد.و زمین نیروی انتظامی در۱۱ هکتاری برای ستاد مرکزی دانشگاه، خانه های اساتید و خوابگاه دانشجویی اختصاص یابد در عین حال برای تاکیسرانی این منطقه تمهیداتی اندیشه شود.

      در منطقه گردشگری دربند ، غاردیدنی دربند مهدیشهر، هتل و مرکز تفریحی و فرهنگی وزارت کار و از سال۶۹ دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی مهدیشهر به بهره برداری رسیده اند، اما در ارتباط با تاکسیرانی مهدیشهر به این محل که در جوار آن مردم نیز اسکان دارند تصمیماتی اتخاذ نشده است. محلی که هم اکنون که اردوگاههای فرهنگی، تفریحی، ورزشی کمیته امداد و مرکز فرهنگی تفریحی دارالقرآن در حال احداث میباشند و نیز در ایام دهه مبارک فجر کلنگ بیمارستان ۶۴ تختخوابی و کلینیک توریست درمانی با تامین اعتبار لازم کلنگ زنی گردیده است و  اعتبار پژوهشکده رویان و مهمانسرای آن مصوب شده و در شرف اجرا می باشد ونیز زمینی جهت احداث حوزه ایل عشایر سنگسر تحویل گردیده است.

      از دیگر نکات مهم در راستای شهر سازی ، بحث منطقه زیبا و سرسبز  گردشگری  لیتو و در بند می باشد و در مهدیشهر که ساختمان های طبقاتی  تا ۱۳ و۱۴ طبقه دیده می شوند و نشانگر پیشرفت  مرکز شهر ستان می باشد، جای خرسندی است .اما عرصه را بر مردمانی که آرزوی داشتن ساختمان های ویلایی ،  در زمین های ۵۰۰تا ۱۰۰۰ متری و آن هم در منطقه خوش آب و هوا و توریستی را دارند ،تنگ نموده است. بنا بر این حق دارند ،علاقه مندی و خواسته خود را ابراز نمایند.

مردم مهدیشهر می خواهند محور میدان ولایت و دربند به سرنوشت دشت دچار نشود .می خواهند ملک باقی مانده این منطقه به کمتر از ۱۰۰۰ متر تفکیک نشود و مجوز ساخت منطقه فقط بر اساس ساختمان های ویلایی صادر شود . در این صورت این منطقه را که بر اساس  مصوبه گردشگری یا توریستی نام نهاده اند ، برای همیشه برازانده و پایدار خواهد ماند.

         از سویی همانطورکه قبلا  گفته شد ، بخشی وسیعی از زمین های این منطفه  توریستی توسط مدیریت راه و شهر سازی مهدیشهر ، به سازمان ها، نهاد ها و بخش های خصوصی به عنوان مراکز تفریحی، فرهنگی، مذهبی، درمانی، مجتمع اقامتی و هتل و امثالهم واگذار شده که بعضا احداث و مورد بهره برداری  رسیده اند. بعضی دیگر در حال ساخت  یا در شرف عملیات اجرایی می باشند .ولی تمام زمین های واگذار شده از سوی دولت و آنچه که مربوط به باغات و اسکان مهدیشهری ها می باشد، در حال ساخت و ساز بی رویه و بدون ضابطه شهر سازی می باشد ودر حال افزایش است.  پیش تر از عدم نگرش آینده نگری مشاوران  پیشین صحبت شد .بنابراین دیری نخواهد پائید که محور میدان ولایت و در بند که فاقد مشاوره و طراحی لازم در شهر سازی می باشد ، با مشکلات عدیده افزونتری مواجه می شود.مگر اینکه از جانب اداره کل راه و شهر سازی، اقدامات عاجلی صورت گیرد.

      دربند مهدیشهر می تواند مانند در بند تهران، فرحزاد، درکه، شاندیز مشهد و….. باشد. آنروزی که از نظر شهر سازی ساماندهی شود و در ارتباط  با محل کسب و کار پیش بینی های لازم به عمل آید، آن وقت می توان نسبت به گشودن سفره خانه های سنتی ،رستوران های خاص  با غذاهای متنوع سنگسری، ارایه سوغات و انواع صنایع دستی  و همچنین ۳۷ نوع از  فراورده های لبنی و انحصاری عشایر سنگسر و گوشت بره سنگسری و….. اقدام نمود. نه تنها مردم مرکز شهرستان مهدیشهر، بلکه  مردم سایر شهرها سمنان، شهمیرزاد، درجزین، شهر در حال شکل گیری فولاد شهر، روستا های این شهرستان مانند پرور،چاشم، سراور، ده صوفیان، رودبارک، کاورد، شلی، تم، تلاجیم، فینسک، ملاده، کولیم، سرخده، کمرود، رودبار و … می تونند در رونق اقتصادی این منطقه گردشگری سهیم و بهره مند شوند.

۶ پاسخ به “سخنی با شورای شهر، شهرداری و مهندسین مشاور طرح جامع مهدیشهر”
 • گل اقا:

  من دیگه حرفی برای گفتن ندارم !!!!!!!!!!!

 • عباس ...:

  سلام آقای مصباحیان

  حرف هاتون کاملأ منطقی، قابل اجرا و البته لازم الاجراست…

  امیدوارم کسایی که باید این حرف ها رو بشنون؛ خوب گوش کنن…

  از مسئولین محترم خواهش میکنم فقط برای اینکه خودشون رو به دردسر نندازن و به خاط ترس جدا شدن از میزهای زیباشون؛ آینده شهرمون رو به خطر نندازن…

 • علیجان:

  مقاله ای بسیار جامع ، کامل و کارشناسانه ای بودبا سپاس فراوان از نویسنده محترم اما بقول قدیمیها (یک سوزن بخودت بزن یک جوالدوز بدیگران)بیش از چهارصد خانواده متمول و پولدار سنگسری میشناسم که خانه مخروبه پدری خود را در بافت قدیم رها کرده و یا به افاغنه اجاره داده اند و در سمنان و یا تهران زندگی میکنند و ادعای سنگسری بودنشان گوش فلک را کر کرده است اینها حتی حاضر نیستند به قیمت روز و کارشناسی املاک خود را به شهرداری واگذار کنند و یا حتی نمای ساختمان خود را باز سازی و زیبا سازی نمایند
  قبول ندارید گشتی در محله های بافت قدیم برنید و از ساکنین بپرسید خانه پدری: الف، سین، قاف، میم، ذال،نون،و……
  […]

  • ساناز _ دیارم سنگسر:

   با سلام خدمت علیجان . با شما موافقم . این ملک و املاک فرسوده در مرکز شهر اکثرا برای این مایه دار های سنگسری هست که خودشون جای دیگه زندگی میکنن ولی ادای سنگسری بودن میکنن.. لااقل برای زیبایی شهر هم که شده این ملک ها رو به شهرداری واگذار کنید تا بشه معضلی از معضلات این شهر رو کم کرد

 • شهر وند مهدی شهری:

  آقای مصباحیان، بیش از هفتاد سال از احداث خیابان اصلی شهر می گذرد ولی از آن موقع تا کنون حتی نیم متر هم تعریض نشده است شما حرف از چی می زنی ؟؟؟

 • ابراهیم:

  سلام
  حرف دل ما را زد آقای مصباحیان
  هر چه فکر می کنم ساختمان ۱۳ – ۱۴ طبقه در لیتو و دربند ساخته نشده است. آیا منظور ایشان این است که مجوز صادر شده ؟ اگر اینگونه است شهرداری باید توضیح دهد با کدام زیرساخت اجازه برج سازی می دهد ؟!

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...