امروز : ۲۴ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

  Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۴, ۱۳۹۶, ۳:۱۰ ب.ظ
 

آفتابی
10°C
رطوبت: 37%
سرعت باد: 1 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 483
 • 1,052
 • 3,478,897
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

سوابق فرمانداری نظامی قدیم و کنونی مهدیشهر و نارسائی های موردی

عباس مصباحیان سنگسری

متون ذیل بازگو کننده گوشه هایی از حقایق دهه های گذشته سنگسر سابق و برخی مطالبات مردمی از نظر تکمیل نشدن ادارات شهرستانی و متوقف ماندن بعضی امور زیر بنایی از سال ۱۳۸۷ (تاسیس مجدد فرمانداری) تاکنون  می باشد. تصریح می نماید که این گفتار به هیچ وجه حمل بر ناسپاسی ازدولت کریمه جمهوری اسلامی و مقامات استانی و شهرستانی نبوده و مردم ما همچون همیشه قدر دانند.

      نمی خواهم به تفصیل و به استناد تاریخ و نقشه جغرافیایی فرمانداری نظامی سنگسر سابق  که  در زمان خود مهم تلقی  می گردیده و توابع آن از درجزین تا بخش دو دانگه و بخش چهار دانگه بوده است، یا انتزاع دو دانگه و چهار دانکه از سنگسر و الحاق آن به ساری و تبدیل نمودن سنگسر به بخش کوچک و کم وسعت به عنوان تنها بخشی از سمنان و در نهایت تشکیل فرمانداری کل سمنان ، صحبت کلی یا ملامتی داشته باشم. ولی ؛ با این واقعیت مواجه ایم که مردم مهدیشهر حدود نیم قرن تلاش کردند تا در سال ۱۳۸۷ فرمانداری مجدد مهدیشهر تاسیس شود و در این مدت طولانی تا حدود زیادی از قافله پیشرفت بازماندند.

       با وجود تبدیل سنگسراز فرمانداری نظامی به بخش کوچک و کمتر شدن جمعیت ، باز هم شرایط  آنزمانٍ شهرستان شدن را که عبارت از جمعیت واجد شرایط ، داشتن بیمارستان ، خیابان های آسفالته ، سینما و … را دارا بودیم. حتی جمعیت مهدیشهر برابر آمار رسمی کشور در سال ۱۳۳۵ و ۱۳۴۵ چند برابر گرمسار بود ونیزرقمی بیشتر از دامغان بودند. در شهرستان شدن گرمسار و دامغان موانعی به وجود نیاوردند. لیکن ترتیب ایجاد شهرستان سنگسر را نمی دادند.

         حدود دهه ۴۰، سام وزیر وقت کشور در فلکه سنگسر و در جمع مردم و رؤسای شهر قول شهرستان شدن را دادند. قول آقای سام هم به دلایلی نا معلوم عملی نشد. بعضی از افراد ذی نفوذ از جمله فرمانداران کل منصوبی در سمنان  هم در جمع مخالفین ایجاد شهرستان سنگسر بودند. در سال ۵۶-۱۳۵۵ در انتهای خیابان صاحب الزمان ، نسبت به ساخت ساختمان فرمانداری آینده اقدام نمودند.که بعد از انقلاب در اختیار سپاه پاسداران قرار گرفت .تا اتمام ساختمان که قصد تجهیز آنرا داشتند.مردم سرگرم انقلاب شدند و ایجاد فرمانداری را از مسایل فرعی میدانستند و حتم داشتند که بعد از پیروزی انقلاب خواه نا خواه فرمانداری ایجاد می گردد. الحمدااله انقلاب شکوهمند اسلامی پیروز شد و گروهی از مردم مهدیشهر ، از شورای انقلاب به وسیله طومار در خواست تغییر نام سنگسر و ایجاد شهرستان را نمودند. تغییر نام مصوب شد و شهرستان شدن فراموش گردید. در صورتیکه بسیاری از شهرهای کوچکتر مثل مهریز و میبد و غیره شهرستان شدند.

     از آن پس پیگیری مداوم و چند ساله مردم از جمله  در دیدار مردمی و ارائه طومار و مذاکره با رئیس جمهور، وقت آیت الله هاشمی رفسنجانی، به  دستوری انجامید که به وزیر وقت کشور (آقای بشارتی) موافقت خود را اعلام فرمودند. خوشحالی مردم و تبریک در مطبوعات شروع شد. اما باز هم این موافقت متوقف ماند. البته حدود ۹ سال قبل آیت الله هاشمی رفسنجانی برای یادواره شهدای مهدیشهر به شهرمان تشریف آورده بودند. دیگر سرخه هم به بخشی از سمنان تبدیل شده بود. آن جناب در سخنرانی خود فرمودند:( در آن زمان که من شهرستان شدن مهدیشهر را موافقت نمودم ، مقامات استان سمنان و نماینده مجلس شما بدلیل اینکه مهدیشهررا یکی از مراکز مهم اقتصادی سمنان می دانستند و مهدیشهر تنها بخش سمنان بود و با جدا شدن مهدیشهر ، سمنان فاقد بخش می گردید ، از ایجاد شهرستان مهدیشهر مخالفت کردند. اینک اگر کاندید ریاست جمهوری هم نشوم از دولت وقت شفاعت خواهی می کنم تا شهرستان شوید).

  این نگارنده هم در سال ۱۳۷۸ برای دفاع از شهرستان شدن مهدیشهر تحت عنوان سخن مردم مهدیشهر با وزیر کشور را مکتوب و با تیراژ ۱۰۰۰ جلد چاپ کتاب کم حجمی را منتشر نموده بودم. تلاش فراوان شورای دور دوم خاصه رئیس شورا از یکسو و درخواست های  متوالی بنیاد نیکوکاری امام صادق (ع) مهدیشهر هم به نوبه خود  مؤثر بود. تا آنجایی که یکی از تقاضاهای بنیاد از دکتر احمدی نژاد (ریاست جمهور وقت) که در اکثر مطبوعات محلی و کشوری منتشر شد، با دستور مساعد خود رئیس جمهور، به معاون اجرایی(جناب سعیدلو)، ما را امیدوار کرد.

      نتیجتاً با مدد قادر ذوالجلال و تلاش پرشور و همه جانبه همه اهالی مهدیشهر و تقدیم اسناد و سوابق شهرستانی  (فرمانداری نظامی) و در نهایت ملاقات حضوری چهار تن از نمایندگان مردم با جناب دکتر احمدی نژاد در سفر استانی وباز بنا به قولی که در آن روزگرفته شد، شاهد تصویب برگ زرین و به حق تاریخی ایجاد شهرستان در جلسه مورخ ۳/۵/۱۳۸۶ هیئت دولت گردیدیم و یک سال بعد فرماندار مهدیشهر منصوب شد.

     شهرستان مهدیشهر که پس از سال های پر از رنج و مرارت ایجاد شد. به تبع آن شهمیرزاد هم به بخش ارتقا یافت.درجزین دارای شهرداری شده و شهر گردید.فولادمحله که عنقریب به شهر و به نام فولاد شهر خوانده خواهد شد ، مرکز دهستان روستاهای پشتکوه است و چاشم مرکز دهستانی است برای روستاهای خطیرکوه.

     هم شهرستانی های ارجمند مستحضر هستند که تمام کارخانجات صنعتی مشغول به کار، در  مهدیشهر واقع هستند.عوارض این کارخانجات و دیگر اعتبارات دولتی، بدون دخالت اهالی مهدیشهر،توسط امور مالیاتی و استانداری در بین تمام نقاط شهرستان مهدیشهر تقسیم و توزیع می گردد. از آنجایی که مردم مهدیشهر، خواهان اجراء قانون و عدالتند و از تفرقه و ساز مخالف بیزارند، خوشحالند که جای جای شهرستان مهدیشهر آباد گردد. لذا از عنوان یکی از مقاله های استاد فرزامی در روزنامه پیام استفاده کرده و به خود و امثال خود نصیحت میشود:

 ” ز فکر تفرقه باز آی تا شوی مجموع ” و آن وقت است که همه جای شهرستان کوچک ما گلستان می شود.

      مردم شهرستان تازه تاسیس مهدیشهر، آرزومند بودند تا با حمایت استاندار محترم جناب دکتر عباس رهی و تصمیمات نهایی هیئت دولت کارهای زیر بنایی مهمی به انجام رسانده شود، اما تحریم اقتصادی باعث شد که شهرستان ما تغییر چندانی پیدا نکند.اشاره به تمام کاستی های شهرستان در این مجمل نمی گنجد ، ولی به اختصار از مهدیشهر می گویم که مشت نمونه خروار است. به عبارتی علی رغم آبادانی صورت گرفته،پیشرفت مرکز این شهرستان از برخی بخش­ها کمتر است. و بسیاری از آنچه را که یک مرکز باید داشته باشد، کامل نگردیده است. از این روبخشی از نارسایی­ها یا تعدادی از مصوبات عمرانی انجام نشده را برشمرده میشود.

    ۱) زمان ابلاغ شهرستان ، طراحی وآماده سازی زمین مجتمع اداری و ساخت ادارات مرکز شهرستان را در آن زمین نوید دادند.اما با انجام کدامین خیابان وآسفالت ؟ و تاسیسات گاز ، برق ، آب ، فاضلاب ، تلفن ،

 فیبر نوری و دریغ از یک ساختمان نیمه تمام که تکمیل و تحویل آموزش و پرورش شود.

    ۲) در مهدیشهر همانند روستاها ، برای شهرسازی از طرح هادی استفاده می نمایند و در کوچه های پر پیچ و خم و باریک و خیابان های ۱۲ متری که حکم کوچه بن باز را دارند ، ساخت وساز  نا مناسب و پیاده رو های کم عرض حتی نیم متری را پیاده می نمایند. در اینطور کو چه ها و خیابانها راه دسترسی یا ورود نجات و امداد در قبال حوادث غیر مترقبه ممکن نیست. متاسفانه به علت کارشکنی بعضی از مدیران  بهانه جو ، سالها ست طرح جامع شهر را ابلاغ نمی کنند.

    ۳) مسکن و شهرسازی مهدیشهر، با ۴-۵ نفر پرسنل در یک منزل سازمانی سکونت دارند و بیشتر به نمایندگی می نمایاند تا اداره؛ ولی؛ در مقایسه با نمایندگی میراث فرهنگی پرسنل بیشتری دارد.در مقابل ساختمان استیجاری میراث فرهنگی آبرومندانه است.

    ۴) ثبت اسناد و املاک در یک اداره ای که به سبک خانه وتقریباً کوچک است ، به تعداد چارت سازمانی حدود ۲۰ سال قبل خود کارمند ندارد. در حالیکه قاعدتاٌ می بایستی افزایش چارت هم داده شود .به همین لحاظ وقت کشی و سرگردانی مردم را فراهم ساخته اند.

    ۵) اداره ثبت احوال ۳ نفر کارمند دارد. ولی با تلاش وافری که خود رئیس و همکارانش دارند ،رضایت مردم را جلب می نمایند و این رضایت دلیل بر عدم استخدام کارمند برای مهدیشهر نمی باشد.مرخصی یا مرخصی استعلاجی کارمندان هم بر مشکلات این اداره می افزاید.ضمن اینکه؛ارشاد اسلامی مهدیشهر هم از اوضاع و احوال مشابه ثبت احوال برخوردار است.

    ۶) امور مالیاتی مهدیشهر هنوز هم به صورت سر ممیزی اداره می شود و کارشناسان هیئت تشخیص امور مالیاتی از سمنان می آیند.

    ۷) در هر شهرک صنعتی، اداره و کارمندان در داخل شهرک به امور شهرک رسیدگی می نمایند.پس از این همه سال در شهرک صنعتی مهدیشهر چنین اتفاقی نیافتاده است. مضافاً از زیبا سازی و روشنایی شهرک هم خبری نیست ولی زمین آن را از همه جا گرانتر فروخته بودند.

    ۸) علوم پزشکی سمنان: الف) در تمام مراکزقدیمی شهرستان ها حداقل یک دانشکده دارند و مهدیشهر را از این حیث در محرومیت گذاشته اند.

    ب) ما ادعای پزشک فوق تخصص را نداریم ؛ اما؛ بارها تقاضا داشتیم که نسبت به تشویق و ترغیب متخصصین برای دایر نمودن مطب در مهدیشهر اقدام نمابیند که موثر واقع نشده است.

    ج) بیمارستان مهدیشهر نیاز به استخدام متخصصین را دارد. همانگونه که دربیمارستان های شهرستان های دیگر استان استخدام شده اند.

    د) چون بیمارستان مهدیشهر از نظر تجهیزات کامل نمی باشد و از سوئی ، فوق تخصص که چه عرض شود ، متخصص در رشته های مختلف پزشکی را ندارد ، بیماران سخت احوال را با آمبولانس راهی سمنان می کنند.

    ه) خود بیماران مهدیشهر ، به دلیل عدم امکانات بیمارستان و نبود متخصص و حتی مطب متخصصین در مهدیشهر، ترجیح می دهند به مطب های سمنان مراجعه کنند. بدیهی است متخصصین ترتیب بستری شدن آنانرا در بیمارستان های سمنان می دهند ، تا مریض ها بتوانند از ویزیت پزشک مربوطه و مشاوره با پزشکان مرتبط ، از جراحی های مختلف و از دستگاه هایی چون تست تالیوم ،اکو، تست ورزش ، سیتی اسکن، آندوسکوپی ، کولونوسکپی و دیگر مزایا و امکانات بهره مند شوند. لذا طبق بررسی به عمل آمده تعداد بیماران بستری در سمنان به مراتب بیشتر از بیمارستان مهدیشهر می باشد. برای مثال در شناسنامه اکثر موالید مهدیشهر، متولد سمنان درج شده و این نشان از بستری شدن فقط در بخش زنان و زایمان سمنان است.

    ۹)احداث بیمارستان قدیمی ۱۵ خرداد مهدیشهر (بیمارستان همت) در سال ۱۳۳۳ به پیشنهاد آقای بنی آدم ، استاندار وقت مازندران به خیرساز سنگسری به نام مرحوم همت سیف علیان، شروع شد . در سالهای اخیر امکانات جانبی آن مثل تجهیزات تکمیلی اطاق های سی سی یو و آی سی یو توسط دکتر حسین مصباحیان و بخش دیالیز توسط آقای حاج طاهر زیارتی وغیره،  دیگر قسمت­ها هم  با کمک مردم تجهیز شده است ولی نه اینکه تجهیزات کامل یک بیمارستان را داشته باشد. لذا درخواست می شود ، بخشی از تجهیزات؛ حتی مستعمل بیمارستان فاطمیه ( مثل سیتی اسکن) و امثالهم را که به بیمارستان کوثر منتقل نشده است ،به بیمارستان مهدیشهر انتقال داده شود.

    ۱۰) آنطور که بررسی شده تخت های موجود بیمارستان مهدیشهر ، با وجود اینکه اکثر بیماران در سمنان بستری می شوند ظرفیت آن تکمیل است . لذا تعداد ۸۵ تخت در نظر گرفته شده برای بیمارستان جدید جایگزین که در دربند و دور از مرکز شهر در حال احداث می باشد ، در صورت مجهز شدن بیمارستان کم است و باز هم بیماران مجبورخواهند شد به سمنان بروند.

    ۱۱) بیمارستان موجود که در سال ۱۳۳۳ ساختمان آن را  شروع کرده بودند، فاقد ایستایی و استحکام لازم است . مکانی که میبایستی ماَمن مجروحین و معلولین حوادث غیر مترقبه باشد ، خود پرسنل بیمارستان هم در خطرند.

    ۱۲) بیمارستان جدید در محلی قرار گرفته که جاده آن حادثه ساز است و  نیاز به پل زیر گذر یا روگذر دارد ، تا بیماران اورژانسی سریعتر و سالمتر به بیمارستان رسانده شوند.

    ۱۳) درگذشته که سنگسر دارای فرمانداری نظامی تحت نظر استان مازنداران بود،اکثر ادارات ضرورری شهرستانی در سنگسر دایر بودند. زمانی که مهدیشهر بخشی از شهرستان سمنان گردید، بدلیل اینکه مهدیشهر را در فاصله ۱۸ کیلومتری و نزدیک سمنان می دانستند و از طرفی بخش را واجد شرایط ادارات یا نمایندگی نمی دانستند،برخی ادارات همچون شعبه اداره کل منابع طبیعی مازنداران در سنگسر،امور آب منطقه ای تهران مستقر در سنگسر دخانیات، جهاد، نهضت، خدمات کشاورزی (ترویج کشاورزی در طالب آباد)، بیمه ایران ، اداره غله و قند و شکر،نمایندگی ارشاد و… را تعطیل کردند. و یا به تقلیل درجه برخی ادارات مثل تغییر بهداری به خانه بهداشت که مخابرات و دارایی و… هم از این امر مستثنی نبودند.در عین حال چند اداره و نمایندگی را هم با همیاری مردم در تامین چندین ساله اجاره ساختمان و تهیه تجهیزات اداری تاسیس نموده اند که ثبت اسناد و ثبت احوال،لشگر۵۸ذوالفقار که بعدا به پادگان تبدیل شد و حتی در ساخت اولیه پادگان از طریق مردم اقدام گردید.اضافه می نماید ارودگاه تفریحی شهرداری مهدیشهر در ملک طیبی را هم بدون پرداخت دیناری وجه یا معوض تصرف نمود ه اند اینک که به شهرستان تغییر یافته ایم، تقاضای اهالی، راه اندازی مجدد بعضی ادارات تعطیل شده فوق و تأسیس دیگر ادارات نظیر بیمه خدمات درمانی، اداراه حمل و نقل پایانه ها، اداره هواشناسی، اداره راه و ترابری، اداره شهرک صنعتی، دوایر مختلف نیروی انتظامی و دوایر راهنمایی و رانندگی ، احداث و استقرار قرارگاه فرماندهی نیروی انتظامی، پایگاه انتقال خون، استقرارمرکزی پلیس راه و راهور، اسناد پزشکی تأمین اجتماعی، اتاق بازرگانی، تعاونی روستایی ، استخدام پزشک و پرسنل برای راه اندازی کامل پزشکی قانونی، ناحیه شرکت نفت،ایجاد سرای ورزشکاران (خوابگاه ورزشکاران)، فرهنگسرای استاندارد و  درشاَن شهرستان در مرکزشهر و … را دارند.

    ۱۴) خواسته دیگر اهالی تبدیل نمایندگی های موجود به اداره یا با نام اداراتی که به گونه نمایندگی اداره می شوند، دارای چارت سازمانی و به اداره واقعی مبدل گردند.

    ۱۵) در کارگروه  سال ۱۳۸۴ استان تصویب شده بود که در شهرهای شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر استادیوم ۷۰۰۰ نفری و در سمنان ۱۵۰۰۰ نفری ساخته شود. بودجه همه شهرها به جز مهدیشهرتصویب و در حال احداث هستند و استادیوم شاهرود را به ۱۵۰۰۰ نفری افزایش دادند. مهدیشهری ها هنوز هم باید پیگیر اجرای مصوبه کارگروه فوق باشند.

    ۱۶) هیئت دولت در سفر استانی مصوب کرده بود که درمانگاه تامین اجتماعی به پلی کلینیک تبدیل شود و سازمان تامین اجتماعی ، مصوبه دولت را قبول نداشت و انجام نگردید.

    ۱۷)پارک علم و فناوری یکی از مصوبات سفر استانی هیئت دولت بود که کارشناسان وزارت علوم، مهدیشهر را واجد شرایط ندانستند.

    ۱۸) استخر دانش آموزی مصوبه دیگر سفر استانی بود. پیمانکاری را تعیین کردند و ساختمان رفاه خانواده قدیمی را که با معماری زیبایی ساخته شده بود و می توانست با تعمیرات و در صورت ضرورت تقویت اسکلت آن،  تبدیل به موزه ای شود؛که یکی از مصوبات انجام نشده سفر هیات دولت در استان سمنان است. به هر حال این ساختمان تفریبا مدرن و بزرگ را تخریب کردند تا در آن محل استخر احداث نمایند، گود برداری و فونداسیون استخر انجام شده و یک سال است به علت عدم اعتباراز تعطیلی پروژه می گذرد.

    ۱۹) پژوهشکده رویان مصوبه دیگری در سفر استانی بوده است که بخشی از آن با مساعدت شورا از محل کمک های مردمی شروع شده و منتظر بودجه دولتی هستیم. البته وزارت نفت قسمتی از تعهد خود را پرداخت کرده که امید به پرداخت مابقی تعهد را داریم.

    ۲۰) هیئت دولت برای ساختمان نیمه کاره اردوگاه قرآنی که به وسیله مردم انجام شده بود بودجه ای را مصوب نمودند.مشروط بر اینکه در اختیار ارشاد اسلامی قرار بگیرد اما تاکنون اعتباری تخصیص نیافته است.

    ۲۱) کتابخانه مهدیشهر یکی دیگر از مصوبات سفر های استانی بوده ، فقط اسکلت بتنی آن ساخته شده و حدود ۲ سال از تعطیلی آن می گذرد.

    ۲۲) دانشگاه مهدیشهر شعبه سمنان از مصوبات دولت در تهران بوده که با ایجاد چند دانشکده به دانشگاه مستقل ارتقا می یابد. اولین دسته از دانشجویان پذیرفته شده در رشته منابع طبیعی در یک ساختمان بزرگ ۴ طبقه استیجاری که توسط شورا ومردم با مبلغ بالا هزینه می شود ، مشغول تحصیل هستند.ساختمان دانشکده از مصوبات سفر بود اما آنطور که پیمانکار ساختمان اظهار می دارد فقط یکصدو هجده میلیون تومان در جمع کارکرد و پیش پرداخت گرفته و منتظر پرداخت صورت وضعیت بعدی است. در واقع کارگاه فعال نمی باشد.از سویی زمین مورد درخواست دانشگاه، متجاوز از ۱۰۰ هکتار بوده در حالیکه دانشگاه های معتبر ۵۰۰ هکتار و بیشتر گرفته اند.متاسفانه سازمان زمین شهری از همان مقدار درخواست شده فوق بسیاربسیار کمتر را مد نظر قرار داده اند و در مقدار زمین تحویلی، آینده نگری نشده است.

    ۲۳)احداث پل درجزین مهدیشهر تجهیز کارگاه شده و تعطیل می باشد.

    ۲۴) ایجاد سالن ورزشی باستانی کاران از پروژه های ۱۰ سال قبل می باشد که طراحی  و پی سازی و فونداسیون آن از محل کمک های مردمی انجام شده است. مابقی پروژه میبایستی از سوی دولت انجام شود که بلاتکلیف مانده است.

    ۲۵) یک سالن ورزشی آموزش پرورش که سوله آن انجام شده بود ، به علت عدم پرداخت صورت وضعیت ، توسط پیمانکار بر چیده شد.

    ۲۶) اکثر ستارگان تیم ملی هاکی و مربی و سرمربی تیم ملی سنگسری می باشند. بر این اساس یک زمین چمن مصنوعی هاکی از سال ۸۰ شروع شده بخش مهم آن انجام گردیده ولی هنوز قابل استفاده نشده است.

    ۲۷) در تمام مراکز شهرستان ها و حتی بخش های استان جاده کنار گذر یا کمر بندی ساخته شده است ، به استثناء سنگسر یا مهدیشهر که مرکز شهرستان است . در خواست مکرر مردم منتج به تصویب مطالعه در سفر اول استانی شد ولی از نتیجه انجام یا عدم انجام آن خبری نیست.چون مهدیشهر کمربندی ندارد، خیابان های درون شهری و پر ترافیک آن به جاده ترانزیت هم تبدیل شده اند، که شهرداری مهدیشهر هزینه اصطلاک و آسفالت آن را باید بپردازد . اداره راه و ترابری نه تنها کمکی نمی کند ، بلکه ازتحویل یک مثقال قیر هم به شهرداری مهدیشهر خودداری می کند.

    ۲۸) شهرداری مهدیشهر که دارای درآمد مکفی نمی باشد، با وجود اینکه هر از گاهی از مساعدت جناب دکتر عباس رهی استاندار محترم برخوردار می شود ، قریب ۵ سال است که پروژه گورستان ، ترمینال ، ساختمان شهرداری، مخصوصاً تعریض خیابان اصلی امام را که باریک بوده و احداث آن مربوط به ۷۵ سال قبل می باشد ، نیمه کاره گذاشته شده است.

     شایسته است بدانیم که دستور تعریض سراسری خیابان امام فعلی و تبدیل آن به بلوار در قبل از پیروزی انقلاب و توسط علومی اولین استاندار سمنان صادر شد.در شروع کار از سه راه المهدی تا زیارت را تعریض نمودند. منتها با وجود بودجه کافی از محل فروش یک روز نفت به استان ها که بعد از پیروزی انقلاب تصویب شده بود ، شهرداران وقت در ادامه تعریض و ایجاد بلوار تعلل ورزیدند. مالکانی که ساختمان آنان تخریب شده بود چون شهرداری را معارض خود ندیدند با ساخت و ساز مجدد به جای اولیه خود بر گشتند وانجام تعریض که ضرورت دارد در حال حاضر کار بسیار دشواری می باشد.

    ۲۹) مردم مهدیشهراز گذشته دور تاکنون برای کوتاه شدن ۷۵ کیلومتر از مسافت سفر،درخواست بازسازی جاده از آهوان به مهدیشهر و از مهدیشهر به جاده فیروزکوه را طی سالها ونیز درهر بار سفر هیئت دولت به استان را داشتند.دکتر مجیدی معاون وزارت راه و ترابری در اولین سفر هیئت دولت، دستور مطالعه را دادند که مهندس قربانی مدیر کل وقت استان بی توجهی کردند. آقای مهندس نیکزاد وزیر وقت در۲۴ تیرماه سال ۹۱ دستور مطالعه را به آقای مهندس  لطفی زاده دادند و این دستور به اداره کل استان ارجاء داده شد. باز هم تاکنون نتیجه بخش نگردیده است. استاندار محترم در اجرای این پروژه نظر مثبت دارند. ضمن اینکه در ماه مبارک رمضان سال ۹۰ آقای دکتر بشارتی، معاون وقت مناطق محروم رئیس جمهور و معاونین وزارت راه و همراهان که این نگارنده نیز در معیت آنان بوده، از جاده موجود بازدید ومزایای فراوان بازسازی این جاده را برشمردند. در ثانی قرار شد معاونت وزیر راه و ترابری جناب مهندس صادقی و مهندس مرزبان مطالعه بازسازی این جاده را به مدت ۶ ماه اقدام نموده و نتیجه را به دکتر بشارتی اعلام نمایند. متاسفانه با بازنشست شدن آقای دکتر بشارتی، از آخرین اقدامات بی خبر مانده ایم.

    ۳۰) دراسفند سال ۱۳۶۸ آقای دکتر معین ( وزیر وقت وزارت علوم) و دکتر عارف معاون ایشان،دکتر رحیمی رئیس سازمان سنجش و همراهان برای کلنگ زنی دانشگاه تربیت معلم به مهدیشهر آمدند. ولی موافقت اصولی دانشگاه تبدیل به دانشکده تربیت دبیر و زیر نظر مجتمع تازه تأسیس آموزش عالی سمنان شد. در سال

 ۷۰-۱۳۶۹ دانشجویان دبیری ریاضی و ریاضی محض پذیرفته شدند و ساختمان اولیه با بودجه مردمی ساخته شد. وقتی که مجتمع آموزش عالی سمنان تبدیل به دانشگاه سمنان شد ، دو رشته ریاضی را به علوم پایه سمنان انتقال دادند و دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی را جایگزین تربیت دبیر نمودند. ولی تعداد دانشجویان دانشکده مهدیشهر از سال ۶۹ تا کنون افزایش نیافته و مدرک تحصیلی دانش آموختگان به نام دانشگاه سمنان می باشد.

      در صورتیکه در مطالعه اولیه مهندسین مشاور جودت قرار بر این بوده با چند دانشکده و با حدود ۳۸ رشته در مدت ۱۰ سال ۸۰۰۰ نفر دانشجو داشته باشد. لیکن دانشجویان کنونی حدود ۶۰۰ نفر می باشند.

      به هر حال ما مردم مهدیشهر از اینگونه نابسامانی، فراوان داشته و داریم و ازگفتار مابقی موارد که از این قبیل می باشند صرف نظر می شود و در نهایت امیدواربه آنیم که با عنایت بیشتر دولت تدبیر و امید و در رأس امور با بهره مندی از نگاه ویژه جناب دکتر روحانی ریاست محترم جمهور و محبوب کشور، مهدیشهر، به شکوفایی بیشتری سوق داده شود.

برچسب‌ها,

۳ پاسخ به “سوابق فرمانداری نظامی قدیم و کنونی مهدیشهر و نارسائی های موردی”
 • سنگسری:

  آقای مصباحیان لطفا طوماری با امضای اهالی شهر سنگسر به پیوست این متون به ریاست محترم جمهور و مقام معظم رهبری ارسال نمایید شاید فرجی شود و سنگسر به حق خود برسد .

 • سنگسری:

  خدا ازشون نگذره که باعث شدن سنگسر با اون وسعت و عظمت با اون امکانات و … به یه شهر کوچک تبدیل بشه و اینطور ناحقی و بی عدالتی در حق سنگسری ها ایجاد بشه .

  دوباره می سازمت سنگسر
  اگر چه با خشت جان خویش
  ستون به سقف تو می زنم
  اگر چه با استخوان خویش

 • فرشید:

  با تشکر فراوان از جناب مصباحیان
  سالن آمفی تئاتر هم از مصوبات سفرهای استانی در سال ۸۸ بود که متاسفانه به فراموشی سپرده شده و کسی پیگیری نکرد.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...


تاریخ به روایت جغرافیا و معماری: معرفی مجموعه تاریخی فرهنگی”بسته”سنگسر

تاریخ : ۲ دی ۱۳۹۲
تعداد بازدید : 3,475

فرمانداری شهرستان مهدی شهر ارتقاء یافت

تاریخ : ۲۴ مهر ۱۳۹۲
تعداد بازدید : 1,529