امروز : ۲ مهر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۲, ۱۳۹۶, ۲:۲۴ ب.ظ
 

اغلب آفتابی
30°C
رطوبت: 10%
سرعت باد: 3 m/s غربجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 357
  • 1,275
  • 3,366,842
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

صدور سند برای ایل‏راه‌های عشایری


به گزارش خبرگزاری فارس، مصطفی کواکبیان با مدیر امور عشایر استان، مسئول امور عشایری شهرستان سمنان و مسئول امور عشایر شهرستان مهدیشهر دیدار و گفت‌وگو کرد. وی در این دیدار ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: امیدواریم به برکت این امامان نور نورانیتی در مسیر‌‌ آینده ما تابیده شود تا بهتر به مردم خدمت کنیم. نماینده مردم شهرستان‌های سمنان و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عشایر همواره پیشتاز دفاع از ارزش‌های انسانی بوده اند، گفت: اگر بتوانیم خصلت‌های عشایری را به فرهنگی ماندگار و پایدار مبدل کنیم یعنی با فرهنگ‌سازی خصوصیات زندگیهای ساده و بی‌آلایش عشایر را تبلیغ کنیم، از بسیاری از آسیب‌زدگیهای زندگی مدرن مصون خواهیم ماند.
رئیس فراکسیون دانشگاهیان در مجلس شورای اسلامی به حساسیت وظایف امور عشایر اشاره کرد و گفت: باید قدر زحمات شما را دانست، زیرا شما به قشری کمک می‌کنید که بیآلایش‌ترین قشرهای جامعه هستند و هنوز بسیاری از خصلت‌های آلوده شهری آنها را دربرنگرفته است.
وی افزود: بنده عضو فراکسیون عشایری مجلس نیز هستم و از اینکه در این جلسات شرکت می‌کنم افتخار میکنم و پیشنهادات خوبی در فراکسیون عشایری برای برنامه پنجم مطرح و مصوب کرده‌ایم.
نماینده مردم شهرستان‌های سمنان و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: برای مساعدت به مناطق عشایری راه‌حل‌هایی مطرح کردیم به خصوص در بودجه روستاها که بسیاری مربوط به عشایر می‌شود.
وی تاکید کرد: ما با مشکلات عشایر آشنا هستیم و تلاش داریم تا مشکلات طبقات ضعیف و محروم را رفع و صدای آنان را منعکس کنیم.
کواکبیان افزود: مشکلات مطرح شده را پیگیری و رفع خواهیم کرد، به ویژه در خصوص ایل راه‌ها که باید آنها را حفظ کرده و برایشان سند صادر شود.

* سمنان و دامغان، فاقد تشکیلات عشایری
علی اکبر افضلی، مدیر امور عشایر استان سمنان نیز در این دیدار گفت: متاسفانه در شهرستان‌های سمنان و دامغان تشکیلات عشایری وجود ندارد.
وی ادامه داد: شهرستان شاهرود با یک هزار و ۷۱۲ خانوار عشایری و شهرستان سمنان با ۲۳۶ خانوار عشایری بیشترین و کم‌ترین عشایر استان را دارند.
افضلی افزود: مهدیشهر یک هزار و ۲۲۰ خانوار عشایر، گرمسار ۳۷۹ خانوار و دامغان ۸۹۶ خانوار عشایر دارد.
مدیر امور عشایر استان سمنان گفت: ۱۶۷ هزار دام سبک در اختیار عشایر وجود دارد و همچنین دام سنگین و بحث زنبورداری در اختیار عشایر نیز قابل تامل است.
افضلی اظهار داشت: یک هزار تا یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر مسیر کوچ در استان سمنان وجود دارد که از ارتفاعات دامغان آغاز می شود تا خارتوران ادامه دارد و در مجموع ۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه‌های عشایری داریم.
وی یادآور شد: مجموع اعتبارات سال گذشته امور عشایر استان سمنان ۴۱۳ میلیون تومان بوده است.
افضلی افزود: در بهار سال جاری ۹ هزار لیتر آبرسانی انجام داده‌ایم چرا که عشایر با توجه به گرما و طوفان شن عشایر با مشکلات بسیاری مواجه بودند.
مدیر امور عشایر استان سمنان با اشاره به اینکه هشت هزار تن گوشت در سطح استان از سوی عشایر تولید میشود، افزود: متاسفانه هزینه‌های سوخت رسانی به عشایر بسیار سنگین است.
افضلی به بحث ایل راه‌ها اشاره و تصریح کرد: در بحث ایل راه‌ها که بهترین نقطه آن دربند است و در اکثر مناطق ییلاقی است، باید پیگیری کنیم تا سند صادر شود.
در ادامه نیز رئیس امور عشایر شهرستان مهدیشهر به مشکلات عشایر اشاره کرد و خطاب به کواکبیان گفت: در خصوص امنیت مسیر کوچ اقداماتی صورت دهید تا سرقت صورت نگیرد و برای رفع این مسئله اگر پوشش‌ تلفن همراه را داشته باشیم، بسیار کمک خواهد کرد.
علی اصغری افزود: در خصوص بحث میراث فرهنگی عشایر، خانه فرهنگی مهدیشهر* وجود دارد که بهتر است آن را گسترش دهیم.
اصغری گفت: متاسفانه سیل هم تخریب زیادی بر راه‌های عشایری وارد می‌کند.

* احتمالا منظور رئیس امور عشایر شهرستان مهدیشهر از خانه فرهنگی مهدیشهر، موزه عشایری سنگسر بوده که تاکنون هیچ کمکی از جانب اداره فوق و مدیریت امور عشایر استان به این مجموعه فرهنگی صورت نگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...