امروز : ۲۷ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۷, ۱۳۹۶, ۴:۲۳ ق.ظ
 

بیشتر ابری
3°C
رطوبت: 49%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 55
  • 1,095
  • 3,481,788
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

ضرورت درآمدزایی پایدار در شهرداری ها

علی کلیج

علی کلیچ

Ali.kelich@gmail.com

یکی ازمهمترین چالش های شهرداری ها درسالهای اخیربحث درآمدزایی پایدار می باشد. باتوجه به منابع محدود و اینکه شهرداری ها نمی توانند ازهرمنبعی درآمد کسب کنند باید نگاهی متفاوت واساسی نسبت به موضوع داشته باشند.

درآمدزایی پایدار یعنی درآمدها از منابعی حصول شوند که اولاحقوق شهروندان دستخوش تغییر نشودو ثانیا منابع مهم برای نسل های بعدی محفوظ بماند.

باتوجه به اینکه شهرداری ها در چند سال گذشته خدمات جدید ومتنوع ارائه می دهند که اغلب مستلزم صرف هزینه های بیشتری می باشند لذا باید بهره برداری کارآمدتر از منابع محدود صورت پذیرد.

کاهش هزینه های غیرضروری، اصلاح و تغییر سیستم های  ناکارآمد، جلوگیری ازموازی کاری درامور فرهنگی و غیر مربوط، چابک کردن بدنه شهرداری، تشکیل مراکزنوآور و خلاق، مشارکت دادن بخش خصوصی وشهروندان درپروژه ها، تعریف کردن ارزش افزوده در محدوده پروژه های شهری، استفاده بهبیه ومطلوب ازنظرات وگزارشات شهرداران افتخاری، ترویج نگرش پویایی درسازمان، استفاده ازبودجه ریزی عملیاتی، بهره برداری از سیستم های مکانیزه دربخش های مختلف  و… هم می توانند در درآمدزایی  پایدار نقش آفرینی کنند.

لازم به توضیح است که هر شهری به تناسب جمعیت و وسعت آن مشمول ظرفیت های خاصی می باشد که اگربر اساس نیاز شهروندان برنامه ریزی شود می توان به نسبت آن درآمدزایی پایداررا تعریف کردو نهایتا آن را توسعه و استمرار بخشید.

ازسوی دیگر و با عنایت به اینکه کلیه مدیران درسازمانها، ادارات و نهادهای دولتی درکشورمان مدیریت هزینه رادنبال می کنند و تنها سازمان غیرانتفاعی که شهرداری ها باشند مدیریت هزینه و درآمد را به صورت توامان انجام می دهند لذا لازم است که درخصوص درآمدها وهزینه ها واینکه شهرداری ها فاقد ردیف وبودجه دولت می باشند به شهروندان اطلاع رسانی نمایند چونکه اکثر مردم از این موضوع ناآگاهند و تصورمی کنند که دولت هرسال بودجه قابل ملاحظه ای به شهرداری ها اختصاص می دهد و نتیجه اینکه عدم رضایت مندی ازشهرداری ها بوجود آمده است وشهرداری ها نیز نتوانسته اند بصورت مطلوب وشایسته درخصوص خدمات ارائه شده به شهروندان اطلاع رسانی نمایند تا تعاملات بین شهرداری وشهروندان روزافزون شود.

کلام آخراینکه شالوده اصلی درآمدزایی پایدار اعتماد متقابل بین شهرداری وشهروندان بوده وهرچه این اعتماد بیشترشود امکان تحقق درآمدزایی پایدارنیزافزایش می یابد.

برچسب‌ها, ,

۳ پاسخ به “ضرورت درآمدزایی پایدار در شهرداری ها”

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...