امروز : ۲۴ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۴, ۱۳۹۶, ۳:۰۱ ب.ظ
 

آفتابی
10°C
رطوبت: 37%
سرعت باد: 1 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 479
  • 1,052
  • 3,478,893
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

طرح کمربند حفاظتی منابع طبیعی در شهرستان مهدیشهر اجرا شد


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهدیشهر گفت: پروژه کمربند حفاظتی (بنچمارک) به طول سه و نیم کیلومتر در حوزه این شهرستان با مبلغی بالغ بر ۱۳۰ میلیون ریال اجرا شد.
حمیدرضا عبدوس گفت: جنگل های کشور تا قبل از رشد صنایع در ایران عمده ترین منابع تولید انرژی و در آمد و معیشت اهالی و ساکنان حاشیه جنگل محسوب می شد و درختان آن پشتوانه عظیمی برای صنایع تولیدی و خصوصا اقتصاد کشور بوده است این عرصه ها از نظر اقتصادی و اجتماعی نقش اساسی در توسعه داشتند لیکن به عنوان منبعی برای تولید علوفه و چوب و تامین اراضی در راستای توسعه کشاورزی از آن استفاده شده است.
وی افزایش جمعیت، نیاز مردم، جلوگیری از واردات چوب به کشور و تقاضای مصرف چوب در صنایع و سود آوری حاصل از فروش چوب، ارزش افزوده اراضی و سعه صدر دستگاه های دولتی نسبت به مردم در دو دهه اخیر را دلایلی بر فرصت طلبی و سود جویی افراد دانست و افزود: این افراد از یک طرف درختان جنگلی را به صورت غیر مجاز و بی رویه قطع کرده و با استفاده از راه های متعدد در فکر فروش محصولات آن هستند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهدیشهر تخریب اراضی مرتعی، ایجاد شخم وشیار، دیم کاری، افزایش زمین زراعی و در نهایت تجاوز و تصرف اراضی ملی را از دیگر آسیب های افراد سودجو در کشور برشمرد.
عبدوس تصریح کرد: در حال حاضر اهمیت حفظ و حمایت از منابع طبیعی به عنوان رکن اصلی اکوسیستم و جلوگیری از بروز اختلال در تعادل طبیعی و جلوگیری از فرسایش خاک و تصفیه آب و هوا بر همگان روشن است.
وی با ابراز تاسف از اینکه متاسفانه شاهد از بین رفتن هزاران هکتار عرصه منابع طبیعی به خصوص در اطراف شهرها و روستاها و کنار جاده ها هستیم، تصریح کرد: احداث کمربند حفاظتی در مرز بین اراضی منابع ملی و مستثنیات و جدا کردن این اراضی از یکدیگر، به تثبیت مالکیت دولت بر اراضی منابع ملی و جلوگیری از تصرف اراضی ملی و مرتعی توسط افراد سودجو و فرصت‌طلب کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...