امروز : ۲ مهر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۲, ۱۳۹۶, ۲:۲۷ ب.ظ
 

اغلب آفتابی
30°C
رطوبت: 10%
سرعت باد: 3 m/s غربجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 373
  • 1,275
  • 3,366,858
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

عشایر سنگسر در اعتراض به تضییع حقوقشان تجمع کردند


به گزارش خبرنگار سنگسر نیوز، جمع کثیری از عشایر سنگسر در اعتراض به بی توجهی مسوولین نسبت به مشکلات خشکسالی اخیر و تضییع حقوقشان صبح ۵ شنبه طی یک راه پیمایی آرام در محل فرمانداری مهدیشهر تجمع کردند.

پس از این حضور، جلسه ای در سالن کنفرانس این فرمانداری با حضور صبوری- معاون فرماندار، اصغری- رئیس اداره عشایری و تجمع کنندگان برگزار شد.

در این جلسه نمایندگان عشایر با ارائه توضیحاتی در خصوص بحران خشکسالی اخیر که در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده و عشایر را متوجه  خسارات سنگینی نموده است نسبت به عدم تحقق وعده های مسوولین در طی یکسال گذشته اعتراض نموده و گلایه های خود را مطرح کردند.

آنها عنوان نمودند با توجه به آغاز کوچ پاییزه عشایر به سمت قشلاق و خالی بودن مراتع طی روزهای آینده نیاز مبرمی به علوفه جهت تعلیف دام وجود دارد. این در حالی است که در چند ماه اخیر مرتبا جلسات متعددی فیمابین نهادهای مرتبط نظیر اداره عشایری، جهاد کشاورزی، استانداری و…  برگزار گردیده ولی هیچکدام  نتیجه و عایدی برای عشایر نداشته است.

همچنین در این جلسه نسبت به عدم تمدید تسهیلات دامداران خسارت دیده از خشکسالی بر خلاف بودجه سال ۹۳ توسط بانکها و طبیعتا معوق شدن تسهیلات عشایر اعتراض شد.

آنها عنوان نمودند چرا پشتیبانی امور دام استان در شرایطی که ۷۰۰۰ تن جو را برای عشایر خسارت دیده از خشکسالی وارد استان کرده در راه دسترسی این قشر که نیاز مبرمی طی روزهای آینده به این نهاده دامی دارند سنگ اندازی می کند. آیا این سازمان جهت ورود سهمیه فوق به استان ضمانت نامه بانکی و آن هم از نوع تعهد پرداخت به مراجع بالاتر ارائه داده که از عشایر ضمانت نامه می خواهد. آن هم ضمانت نامه از نوع تعهد پرداخت دیون که هیچ بانکی حاضر به ارائه آن نیست. در صورتی هم که بانکها این موضوع را بپذیرند با وجودی که هنوز نسبت به تمدید تسهیلات عشایر از طرف بانکها اقدامی نشده آیا امکان اخذ ضمانت نامه برای این قشر وجود دارد؟

همچنین مهلت ۶ ماهه برای بازپرداخت هزینه خرید جو از پشتیبانی امور دام نیز مورد انتقاد قرار گرفت. نمایندگان عشایر عنوان نمودند آیا مسوولینی که مهلت فوق را وضع کرده اند از فصل فروش دام عشایر اطلاع ندارند و نمی دانند که هیچکدام از عشایر توان بازپرداخت هزینه خرید علوفه را ظرف ۶ ماه ندارند؟

در این جلسه همچنین نسبت به عدم توزیع بودجه های دولتی در خصوص خشکسالی به جامه عشایری و تشکلهای مربوطه اعتراض شد. آنها عنوان نمودند که چرا بسیاری از دستگاههای اجرایی استان باید در قالب خسارت خشکسالی بودجه بگیرند ولی عشایر و تشکلهای مرتبط با آنها که بیشترین خسارت را از خشکسالی متحمل شده اند تاکنون هیچ دریافتی از این محل نداشته باشند و اگر هم قرار است تسهیلاتی ارائه شود شرایط و وثایق آن به گونه ای است که هیچکدام از تشکلهای عشایری عملا امکان بهره گیری از تسهیلات را ندارند.

نهایتا در این جلسه عنوان شد در صورتی که موانع صدور ضمانت نامه از طرف بانکها برطرف گردد نیز عملا امکان اخذ ضمانت نامه با توجه به فرصت کم باقیمانده برای عشایر وجود ندارد. بر همین اساس نمایندگان عشایر خواستار شدند سهمیه جو خشکسالی توسط پشتیبانی امور دام در قباال چک، سفته یا تضامین دیگر ارائه شده و مهلت بازپرداخت هم به حداقل ۹ ماه افزایش یابد. ضمن اینکه خواسته های اساسی دیگری نیز مطرح شد که صبوری، معاون فرماندار قول داد در روزهای آینده در جلسه ای با حضور مسوولین استانی و نمایندگان عشایر در محل این فرمانداری تصمیم گیری عاجل صورت پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...