امروز : ۲۴ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۴, ۱۳۹۶, ۱:۲۵ ب.ظ
 

آفتابی
9°C
رطوبت: 40%
سرعت باد: 0 m/s شرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 407
  • 1,052
  • 3,478,821
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

غرس بیش از چهار هزار نهال ارس در جنگل های سیاه رودبار کولیم مهدیشهر


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر گفت: با هدف صیانت و توسعه جنگل های ایرانی، تورانی و برای اولین بار در استان سمنان بیش از چهار هزار اصله نهال ارس کاشته شد. ˈحمیدرضا عبدوسˈ روز شنبه با بیان اینکه این طرح در قالب جنگل کاری با کاشت نهال ارس اجرا شده است افزود: این گونه ها در ۲۲ هزار هکتار از این جنگل ها کاشته شده است.

وی یادآور شد: گونه ارس از معدود سوزنی برگان بومی ایران است و درختی دو پایه از خانواده سرو، درختی مقاوم و زیبای مناطق جنگلی و کوهستانی استان سمنان محسوب می شود.

وی گفت: این گونه در ارتفاع بیش از دو هزار و ۵۰۰ متر از سطح دریا دیده می شود و دارای ارزش اقتصادی و حفاظتی فراوان بوده و در سخت ترین شرایط زیستی ادامه حیات می دهد، این گیاه دمای تا منفی ۳۰ درجه سانتیگراد را به راحتی تحمل کرده و زنده می ماند.

وی گفت: ریشه های ارس تاثیر بسزایی در تثبیت و حفظ رطوبت و جلوگیری از فرسایش خاک دارد و صبر و مقاومت در برابر خشکی و سرما، قابلیت رویش در ارتفاعات بیش از سه هزارمتری از سطح دریا و سرسبزی از ویژگی های این درخت زیباست که توسعه کاشت آن در ارتفاعات، روند فرسایش خاک را در شهرستان کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه ارس در مناطقی قابلیت رشد دارد که درختان دیگری نمی روید تصریح کرد: با غرس این درخت تا حد زیادی در پایداری خاک و جلوگیری از فرسایش و تخریب خاک در مناطق کوهستانی مؤثر است.

عبدوس خاطرنشان کرد: درخت ارس از نظر آبخیزداری نیز اهمیت زیادی دارد و می تواند در مناطق کم آب و خشک نیز رشد کند و قادر است حتی پنج تا شش ماه بدون نیاز به آب، فصل خشک را تحمل کند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر گفت: کاشت ارس در توسعه جنگل کاری و جنگل های مخروبه به عنوان یک اولویت باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و کاشت این نهال برای حفظ ذخایر جنگلی و تنوع زیستی ضروری است.

شهرستان مهدیشهر در حدود ۵۰ هزار هکتار جنگل دارد که بیش از ۲۶ هزار هکتار از اراضی جنگلی شهرستان با گونه ارس پوشیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...