امروز : ۲۵ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۵, ۱۳۹۶, ۱۲:۰۷ ب.ظ
 

آفتابی
9°C
رطوبت: 36%
سرعت باد: 0 m/s شرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 341
 • 900
 • 3,479,655
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

ثبت فنون تهیه فرآورده‌های لبنی سنگسر و چنگوم سازی در فهرست میراث ملی


به گزارش خبرنگار سنگسر نیوز، فنون تهیه فرآورده‌های لبنی در عشایر ایل سنگسر و نیز هنر چنگوم سازی از میراث معنوی پر قدمت سنگسریها در هفتمین اجلاس سراسری شورای سیاست گذاری ثبت آثار(معنوی) که از تاریخ ۲ الی ۵ بهمن در شهر شاهرود برگزار شد به ثبت در فهرست آثار ملی کشور رسید. تهیه مستندات مربوط به فنون تهیه بیش از ۳۲ فرآورده‌ لبنی عشایر سنگسر را عباس مصباحیان و هنر چنگوم سازی (نوعی وسیله زینتی و تزئینی برای زنان ) را محمد اسماعیل حاجعلیان از پژوهشگران پرتلاش سنگسری بر عهده داشته اند.
گفتنی است پرونده های دیگری نیز در حوزه پوشاک مردم سنگسر نیز که به سفارش سازمان میراث فرهنگی توسط مهندس پاکزادیان، مدیر موزه عشایری ایل سنگسر در زمینه انواع پوشاک محلی این شهرستان نظیر سرگیرا، ساخته مکنه، هنر سوزن دوزی سنگسر و … که همگی از سابقه باستانی مربوط به دوره اشکانیان برخوردار می باشد نیز به این همایش ارسال شده بود که تاکنون از ثبت آنها در فهرست آثار ملی خبری منتشر نشده است.
خبرنگار سنگسر نیوز جهت پیگیری این موضوع در روز برگزاری همایش با دست اندرکاران آن تماس گرفت که البته پاسخ روشنی در خصوص ثبت پرونده های فوق دریافت نشد. ظاهراپرونده هایی با عناوین سوزن دوزی در استان سمنان و نیز پوشاک محلی استان سمنان تشکیل شده  و برای ثبت آنها پیگیری شده است. این در حالی است که پوشش محلی در استان سمنان عمدتا مربوط به دوران قاجاریه بوده و با پوشاک منحصر به فرد و باستانی سنگسریها قابل تجمیع  نیست.

در کنار انتقاد فوق می بایست از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان و نیز مدیر نمایندگی مهدیشهر آن،  مهندس جورابلو به خاطر تلاشهایشان برای ثبت گوشه ای از آثار معنوی سنگسر در فهرست آثار ملی سپاسگزاری نمود.

در حاشیه:
نان بقسمات سمنان نیز در این همایش به ثبت در فهرست آثار ملی رسید. اهمیت این موضوع به حدی بود که در گزارشهای منتشره توسط خبرگزاریهای استان ثبت این اثر ملی در تیتر اخبار مربوط به این همایش قرار داشت! ظاهرا نام برده شدن از این نوع نان در بعضی از سفرنامه ها از دلایل ثبت آن در فهرست آثار ملی بوده است.

در هنگام  طرح موضوع ثبت فنون  تهیه فرآورده های لبنی عشایر سنگسر عضو هیات یکی از استانهای شمالی کشور به آشنایی مردم منطقه خود به نحوه  تهیه آرشه اشاره می کند و البته اذعان می کند مردم این منطقه آرشه را از سنگسریها  آموخته اند.

۴ پاسخ به “ثبت فنون تهیه فرآورده‌های لبنی سنگسر و چنگوم سازی در فهرست میراث ملی”
 • بیدقی فر:

  سلام – خبر بسیار خوبی بود و خسته نباشید میگم به جناب مصباحیان و جناب حاج علیان و ممنون از تمام پیگیری ها و زحماتتون.
  واقعیت اینه که نوعی احساس امنیت فرهنگی برای سنگسر در درونم ایجاد کرد.
  نکته مهم اینکه موضوع بعدی ثبت آثار ملی در خصوص طبیعت است که به احتمال قوی در خراسان (نمیدونم کدام شهرش اما میپرسم و اطلاع میدم)برگزار میگردد
  طبق خبری که به بنده رسیده تا بیست روز دیگه(اوایل اسفند ماه) مهلت رسال پرونده برای ثبت ملی هست و مواردی مانند درخت با قدمت درجزین یا مواردی که مرتبط با طبیعت منطقه باشند، میتونند برای ثبت به اداره میراث پیشنهاد گردند.
  زنده باد سنگسر و سنگسری .

 • شهروند:

  تو رو خدا زودتر این محصول لبنی خودمون رو که اسمش آرشه هستش رو یا به ثبت برسونیم یا صنعتی سازیش کنیم تا از دستمون نرفته

  • سنگسر نیوز:

   شهروند عزیز ظاهرا شما خبر رو درست مطالعه نکردین. نه تنها آرشه بلکه فنون تهیه بیش از ۳۲ فرآورده لبنی عشایر سنگسر ثبت ملی شده

 • سنگسری کاتا:

  سنگسر جاودان باد مرسی از تمام کسانی در این همایش تلاش کردند

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...