امروز : ۲۵ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۵, ۱۳۹۶, ۱۲:۰۶ ب.ظ
 

آفتابی
9°C
رطوبت: 36%
سرعت باد: 0 m/s شرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 337
 • 900
 • 3,479,651
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

مرثیه ای برای یک شهرستان

فرشید مختاری

مردم شهرستان مهدیشهر بعد از حدود چهل سال پیگیری مداوم به آرزوی دیرینه خود رسیدند و این بخش به شهرستان ارتقا یافت.
۵ مرداد امسال اما هنوز خوشحالی مردم به ۵ سال نرسیده و هنوز خیلی از مراکز دولتی در این شهرستان مستقر نگردیده شاهد مصوبه ای در دولت هستیم که شهری کوچک در این شهرستان به نام شهمیرزاد که همزمان با ارتقای مهدی شهر به شهرستان به بخش ارتقا یافت، به شهرستان مبدل گردد.
جدا از این تفاوت که چگونه پیگیری چهل ساله مردم مهدی شهر به سختی به نتیجه رسید و یک بخش کوچک در همین ناحیه که به تازگی بخش شده است میخواهد شهرستان شود و جدا از اینکه هیچ توجیه معقولی در این باره وجود ندارد به جز لابی گری پنهان در بخشی از دولت و نهاد ریاست جمهوری؛ آنچه باعث آزار مردم مهدی شهر می شود ادامه توهین ها و تحقیر ها توسط بسیاری ازمرثیه ای برای یک شهرستان کسان مسئول و غیر مسئول است.
آیا این معقول است که ۸۰ درصد سرزمین شهرستانی کوچک جدا گردیده و به اسم شهری کوچک که نهایتا ۱۰۰۰۰ نفر جمعیت بیشتر ندارد شهرستانی دیگر تاسیس شود؟ در حالیکه مردم مهدیشهر به علت شیوه خاص زندگی خود نه تنها عمدتا در همه گوشه کنار این شهرستان بلکه در خیلی از نواحی دیگر فراتر از شهرستان خود پراکنده و صاحب و مالک مراتع و ییلاقات و زمین ها هستند.
اما اتفاق تاسف باری که این روزها افتاد اظهار نظر یکی از مسئولین نهاد ریاست جمهوری به نام آقای ص است که در جواب پیگیریهای مردم و نمایندگانشان در شورای اسلامی شهر در ادامه همه این شبهایی که جمعیت چند هزار نفری مهدی شهر در مخالفت با مصوبه جدید در خیابان ها فریاد می کشند و شعار الله اکبر می دهند وقتی به نهاد ریاست جمهوری مراجعه می کنند به “بهایی بودن و فساد” متهم گردیده اند.
آیا این مسئول روش جدیدی را آموخته که در این سالها مخالفان دولت بر علیه آن استفاده می کردند؟ انگ زدن و متهم کردن غیر مشروع و غیر اخلاقی در برابر خواسته مردم؟
حقیقت آن است که فقط در کتاب “مهدی موعود” مرحوم علامه دوانی که بیش از نیم قرن پیش منتشر شده به مناسبتی از “یک مشت بهایی سنگسری و شهمیرزادی” نام برده شده و سبب اشتهار این موضوع گردیده است و دیگر کسی از سالها مبارزه مردم مهدی شهر با بهایی گری و از بین بردن آن چیزی نمی داند.
آیا این انصاف است که مردم مذهبی و ولایی شهرستان را که در همه زمینه های انقلاب و دفاع مقدس جزء اولین ها و برترین ها بوده و نام شهرستان خود را که مزین به نام حضرت مهدی (عج) می باشد افتخار خود دانسته، اینگونه به فساد و بهایی گری متهم کرد؟
رئیس جمهور محترم در آخرین برنامه تلویزیونی خود فرمودند هیچ سندی را علیه ملت امضا نکرده است و در مراجعه حضوری نمایندگان شهرستان به آقای احمدی نژاد نیز شنیدند که تصمیمی مبنی بر تجزیه شهرستان واقعیت ندارد. با این حال این روزها که این مصوبه در حال اجرایی شدن است سوال این است:
آیا رئیس جمهور محترم هیچ سندی بر علیه ملت امضا نکرد الا همین یک مورد؟ یا اینکه اراده های دیگری در نهاد ریاست جمهوری و بخش های دیگر دولت وجود دارد که رئیس جمهور از آن بی اطلاع است؟
آقای دکتر احمدی نژاد محبوب این قرارمون نبود!

۴ پاسخ به “مرثیه ای برای یک شهرستان”
 • رها:

  مگه فقط عشایرها در مهدیشهرند دوست من. عشایر در سراسر ایران پراکنده اند اتفاقا متوسط شهدای شهرهای بسیاری بیش از شهرهای استان و مهدیشهر است ضمنا چه ارتباطی دارد شما هم استفاده ابزاری از دین نکنید .
  گذشته از این من خودم مخالف شهرستان شدن شهمیرزادم چون ۵کیلیومتر با مهدیشهر فاصله دارد یعنی یک جهارم خیابان ولیعر تهران. اما خدایی خودتان راهم جای شهمیرزادی ها بذارید آنها هم بهمین دلیل که شما مخالفید آنها موافق ند…

 • علی:

  سلام با آرزوی قبولی عبادت همه بندگان خدا دراین ماه عزیز
  مردم مهدیشهر برای خدا و به احترام امام زمان (عج) چه زیانهای دنیوی که ندیدند
  با شروع انقلاب مقدس اسلامی از ۱۱ کارخانه در حال ساخت سه کارخانه به مرحله تولید رسید و هزاران نفر مشغول کار شدند ۸ کارخانه ساخته نشد و مردم بدلیل دیانتشان گدشتند همراه نظام اسلامی بودند
  با شروع انقلاب اسلامی طرفداران فرقه بهائی را از شهر راندند و خدمت بزرگی به مردم سمنان کردند و باعث رکود اقتصاد مهدیشهر و رشذ اقتصاد سمنان شدند و به خاطر اعتقادشان این خسارت را بجان خریدند
  در شبهای عملیات بدلیل عشایر بودن و نترسیدن ار تاریکی شب افتخار خط شکنی از آن فرزندان مهدیشهر بود وسند این ادعاشهدای عزیز این شهر است

 • رضا:

  با سلام وتشکر

  همشهری عزیزم
  با توجه به اینکه هیچ یک از مناطقی که تاکنون در دوره احمدی نژاد شهرستان شده اند قابلیت قانونی نداشته است لذا همشهریان نباید بدنبال یک سری جریان احساسی راه بیفتند وجلوه شهر خویش را زشت نمایند نمایندگان شورای شهر که منتخب مردم بوده وماهیانه حقوق ومستمری نیز دریافت مینمایند موظف به پیگیری قانونی (نه خیابانی)میباشند مگه آنزمانی که مهدیشهر
  که دارای کارخانجات متعدد ومنبع درامد میباشد از سمنان جدا شد وتبدیل به شهرستان شد مردم سمنان تظاهرات کردندو الی …

  • سنگسری:

   دوست عزیز
   مشکل این است که مساله اتفاق افتاده از قضا کاملا غیرقانونی است. چگونه می توان صرفا با ابزار پیگیری قانونی در شرایطی که آنهااز بالاترین رانت در سیستم دولت برخوردارند با این مساله برخورد کرد وانگهی اعتراض مسالمت آمیز حداقل حق قانونی این مردم طبق اصول قانون اساسی است و ان شا الله نتیجه خواهد داد.
   مردم سمنان تظاهرات نکردند چونکه اهل اینکارها نیستند اول انقلاب هم سنگسریها بودند که بساط تظاهرات را در مرکز استان راه انداختند. وانگهی با شهرستان شدن مهدیشهر سمنان از نقشه جغرافیایی حذف نمی شد و ماهیت شهرستان بودن خود را از دست نمی داد.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...