امروز : ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

  Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
شهریور ۲۹, ۱۳۹۶, ۲:۳۱ ق.ظ
 

صاف
22°C
رطوبت: 21%
سرعت باد: 1 m/s جنوبجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 1,450
 • 970
 • 3,361,952
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

مقایسه امکانات بیمارستانی سمنان و مهدیشهر

ابراهیم کسائیان

یکی از ارکانهای اصلی توسعه یافتگی شهرها، مطلوب بودن شاخص خدمات بهداشت و درمان می باشد چرا که انسان سالم محور توسعه پایدار بوده و بدون جامعه سالم ، دستیابی به اهداف توسعه پایدار به سهولت امکان پذیر نمی باشد. از طرفی بررسی شاخص بهداشت و درمان و نحوه پراکنش آنها در فضاهای مختلف جغرافیایی ، باعث میشود تا عدم تعادل در توزیع  امکانات بهداشتی و درمانی بهتر مشخص گردد و برنامه ریزی برای توزیع عادلانه آنها و دسترسی تمام افراد جامعه به خدمات پزشکی مورد نظر ، به نحو مطلوبی محقق شود. البته ناگفته نماند وجود شکاف و اختلاف زیاد این شاخص در شهرستانها و عدم توجه در ایجاد تعادل و توازان  ، علاوه بر عدم توسعه یافتگی شهرستانها ، یکی از عوامل تاثیر گذار در مهاجرت مردم شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ و کلان شهرها را به دنبال داشته و خواهد داشت.
شهرستان مهدیشهر (سنگسر) نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بعضا مورد بی مهری و کم توجهی مسئولین کشوری و استانی قرار گرفته است. لذا بر آن شدیم تا مقایسه ای از وضعیت موجود شاخص خدمات بهداشت و درمان در شهرستانهای سمنان و مهدیشهر (سنگسر) داشته باشیم.جدول ذیل نام بیمارستانها و ظرفیت تختخوابها در شهرستان سمنان و شهرستان مهدیشهر (سنگسر) را نمایش می دهد.

لیست بیمارستانهای شهرستان سمنان

نام بیمارستان

سال تاسیس

ظرفیت تختها

بیمارستان دکتر معیری

۱۳۳۰

۶۰

بیمارستان فاطمیه

۱۳۴۹

۱۰۰

بیمارستان حضرت امیرالمومنین (ع)

۱۳۶۷

۱۷۵

بیمارستان ولیعصر

۱۳۶۸

۱۱۰

بیمارستان تامین اجتماعی

۱۳۷۳

۱۶۰

بیمارستان جدیدالتاسیس

۱۳۹۰

۲۲۰

لیست بیمارستانهای شهرستان مهدیشهر(سنگسر)

نام بیمارستان

سال تاسیس

ظرفیت تختها

بیمارستان ۱۵ خرداد

۱۳۴۰

۴۰

 همانطوریکه در این جدول ملاحظه می فرمایید اگر بخواهیم تعداد بیمارستانهای دو شهرستان را با معیار جمعیت با هم مقایسه نماییم ، وضعیت بدین گونه میباشد :
شهرستان سمنان با جمعیتی بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر دارای ۶ بیمارستان با ظرفیت کل ۸۲۵ تختخوابی  می باشد در حالیکه شهرستان مهدیشهر (سنگسر) با جمعیتی بالغ بر ۴۰ هزار نفر دارای فقط ۱ بیمارستان ۴۰ تختخوابی است.
نتیجه گیری :
کاملا روشن است که شاخص توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در استان سمنان بطور متعادل و متوازن میان شهرستانها توزیع نشده است. شهرستان مهدیشهر (سنگسر) با دارا بودن یک چهارم جمعیت نسبت به جمعیت شهرستان سمنان ، برای توسعه زیرساختها در حوزه بهداشت ،‌درمان و خدمات پزشکی نیازمند احداث دو بیمارستان هر یک به ظرفیت ۹۰ تختخوابی و یا یک بیمارستان به ظرفیت ۱۸۰ تختخوابی می باشد.حال آنکه فقط یک بیمارستان ۶۴تختخوابی برای این شهرستان مصوب شده است!؟
انتظار این است مسئولین محترم کشوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  به مقوله تبعیض در تخصیص منابع و امکانات شهری رسیدگی جدی فرمایند.
مشخصات کلی بیمارستان های مستقر در دو شهرستان:
بیمارستان های شهرستان سمنان
۱- بیمارستان دکتر معیری: این بیمارستان در شهرستان سمنان واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است که در سال ۱۳۳۰ باظرفیت ۶۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۶۶ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : جراحی ، اورژانس ،ICU
۲- بیمارستان فاطمیه : این بیمارستان در شهرستان سمنان واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است که در سال ۱۳۴۹ باظرفیت ۱۰۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۸۸ تخت دایر دارد. تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : داخلی ، نرولوژی ، عفونی ، CCU ، ICU
۳-بیمارستان حضرت امیرالمومنین (ع): این بیمارستان در شهرستان سمنان واقع شده و وابسته به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می باشد که در سال ۱۳۶۷ با ظرفیت ۱۷۵ تخت ثابت، در زمینی به مساحت ۹ هکتار و با زیربنای ۱۱ هزار متر مربع احداث و با اهداف بهداشتی ، درمانی و آموزشی آغاز بکار نموده است .
۴-بیمارستان ولیعصراین بیمارستان در شهرستان سمنان واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است که در سال ۱۳۶۸ باظرفیت ۱۱۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۳۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : زنان و زایمان ، کودکان ، گوش و حلق و بینی، ICU
۵- بیمارستان تامین اجتماعیاین بیمارستان در شهرستان سمنان واقع شده و بیمارستانی تامین اجماعی – درمانی است که در سال ۱۳۷۳باظرفیت ۱۶۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۷۲ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : داخلی ، جراحی ، زنان وزایمان ، کودکان ، ترمیمی ، جراحی مغزو اعصاب ، گوش و حلق و بینی ، عفونی ، CCU ، ICU
۶-بیمارستان جدیدالتاسیس این بیمارستان در شهرستان سمنان واقع شده و وابسته به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می باشد که در سال ۱۳۸۹ با ظرفیت ۲۲۰ تخت ثابت احداث شده است و در سال جاری (۱۳۹۰) بطور کامل تجهیز و راه اندازی خواهد شد.
بیمارستان های شهرستان مهدیشهر (سنگسر)
۱-بیمارستان ۱۵ خرداد مهدیشهر : این بیمارستان در شهرستان مهدیشهر (سنگسر) واقع شده و بیمارستانی دانشگاهی – آموزشی است که در سال ۱۳۴۰ باظرفیت ۴۰ تخت ثابت, تأسیس, و در حال حاضر ۴۰ تخت دایر دارد.تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : داخلی ، جراحی ، زنان وزایمان ، کودکان ، ICU

۷ پاسخ به “مقایسه امکانات بیمارستانی سمنان و مهدیشهر”
 • رضا:

  با سلام و خسته نباشید، ای کاش ثروتمندان با غیرت سنگسری به انتظار بودجه و امکانات دولتی نمی نشستند و بیمارستانی مجهز ( هرچند خصوصی ) احداث می کردند. چون بیمارستان کنونی مهدی شهر هیچ شباهتی به بیمارستان ندارد.

 • سهراب:

  اقای استاندار امیدمان به شما بود از شما هم ناامید گشتیم.

 • يك شهروند مهديشهري:

  به این می گن عدالت !
  مهدیشهر سال هاست که در زیر سایه سنگین تحریم روزگار می گذراند.
  سرنخ این تحریم نانوشته راباید دراتاق های استانداری سمنان جستجو کرد. معلوم نیست این تحریم به چه دلیل به مردم این شهر تحمیل شده است.
  مهدیشهر در این مقطع حساس آماج شدید ترین و ناجوانمردانه ترین حملات قرار گرفته است.آتش تهیه این عملیات از کجا تامین می شود؟
  چه کسانی از رشد مهدیشهر ضرر می کنند؟ که حاضرند به قیمت تخریب آخرت خود دنیای بدخواهان شهرامام زمان(عج) را آباد کنند؟
  چرا مصوبات مهدیشهر بویژه مصوبات دور سوم تاکنون اجرایی نشده است؟( منظورم مصوبات شهر مهدیشهر است ، چرا که مناطق دیگر این شهرستان به اندازه کافی دایه و دلسوز دارد! بنابراین از بابت شهرهای دیگر این شهرستان جای نگرانی نیست!)
  مسئولان یکی از این شهرها به شکل اعجاب آور و بی سابقه ای از رانت همزبانی خود با استاندارسمنان بهره می برند! ای کاش استاندار محترم سمنان یادش باشد که نادیده گرفتن مرکز شهرستان تازه تاسیس و توجه افراطی واعطای امتیازات بی حد و حساب به شهر تابعه ( به قیمت محروم کردن مردم مهدیشهر از حقوق خود) تبعیض است .
  آیامردم مهدیشهر در ۸ سال دفاع مقدس کم کاری کردند؟
  آیا در صحنه های سرنوشت ساز انقلاب غایب بودند؟
  آیا در ولایت مداری شان تردیدی وجود دارد؟
  آقای استاندار! ولایت مداریتان کجاست؟
  سهم شهر مهدیشهر از اعتبارات دولتی (در طول سال های بعد از انقلاب) آنقدر ناچیز است که در برابر سرمایه گذاری مردمی به چشم نمی آید. حتی در بسیاری از موارد،مسئولان استان با سوء استفاده از دستاورد های مردم مهدیشهر، سعی می کنند نتایج تلاش های مردم این شهر را به نام دولت ثبت کنند! و به این وسیله از اعطای حق مردم مهدیشهر جلوگیری و اندک مصوبات این شهر رامعطل کرده و با ترفندهای ناجوانمردانه اعتباراتش رابه یغما ببرند، ویا با لابی های پیدا و پنهان برخی عناصر زیاده طلب، نقشه ی انتقال مصوبات مرکز شهرستان به شهر همجوار را در سربپرورانند.( البته مردم مهدیشهر بیدارند و هرگز اجازه چنین اجحافی را به خام دستان فرصت طلب نخواهند داد.)

  • یک دوست:

   دمت گرم ، حرف دل ما رو زدی.خداوند بانیان این تحریم نانوشته را به سزای اعمالشان برساند.انشاا… ما مهدیشهری ها با وحدت و همدلی بتوانیم حقوق پایمال شده خویش را بازپس بگیریم.انگار سرنوشت ما اینطور رقم خورده است که حق خود را با اتحاد و غیرتمندی خویش فریاد کنیم همانطور که حق مسلم شهرستان شدنمان را گرفتیم.

 • همشهری:

  می توانید برای مقایسه توزیع امکانات بین شهرهای زیر پوشش دانشگاه های پزشکی چند استان را با سمنان مقایسه کنید، یا همین دانشکده پزشکی (به زور دانشگاه شده) شاهرود ، جمعیت بخش میامی در سرشماری ۱۳۸۵ حدود۴۰۰۰۰ و مهدیشهر۳۸۰۰۰ تا بود ، و البته اگر ۸۵۰۰ نفر بیارجمند را هم اضافه کنیم اوضاع بدتر می شود ،
  در میامی بیمارستان ۶۴ تختخوابی مصوبه ۱۵ سال پیش تاکنون اجرا نشده و به نظر می رسد هیچ گاه با ظرفیت مصوب اجرا نمی شود ، درباره مهدیشهر هم اگر عادلانه و برمبنای شاخص های پزشکی وزارت بهداشت… تصمیم گیری کنیم، باید بیمارستان ۶۴ تختخوابی مصوب اجرا شود ، اما چون طبق قانون بسیاری از امکانات به بیمارستان های شهرهای بالای ۱۰۰ هزارنفر جمعیت اعطا میشود ،نمی توان آن ها را برای بیمارستان ۶۴ تختخوابی به صورت دولتی متصور بود ، اما به عنوان یک انسان ، حق شهر مهدیشهر (که پس از سمنان پیشرفته ترین شهر استان هست)می دانم که نسبت به در اختیار گرفتن امکانات و سازمان هایی که طبق قانون باید در مهدیشهر اداره مستقل داشته باشند ، به استانداری و استاندار … اعتراض نمایند و حق خود را بگیرند .
  موفق باشید .

 • شهر وند مهدی شهری:

  از این حق کشی ها فراوان بر مردم مهدی شهر آمده است به خاطر همین ندادن امکانات است که جمعیت شهر مهدی شهر از سال ۱۳۵۵ تا کنون فقط ۵۰۰۰ نفر زیاد شده است در حالی که در همین مدت جمعیت سمنان از ۳۸۰۰۰ نفر در سال ۱۳۵۵ به ۱۴۰۰۰۰ رسیده است به امید روزی که این بی عدالتی پایان یابد

 • ذوالفقاری:

  آقای کاظم جلالی نماینده شجاع مردم شاهرود اخیرا گفته از توزیع عادلانه امکانات ملی و دولتی برای شهرستانهادر استان سمنان ناامید شده و بدنبال تاسیس وتصویب استان شاهرود میباشد
  عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی که در برابراینها تسلیم شده…پس وای بر ما همان ۶۴ تختخوابی هم ساخته نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...