امروز : ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۱, ۱۳۹۶, ۱۲:۳۵ ق.ظ
 

صاف
21°C
رطوبت: 18%
سرعت باد: 0 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 805
 • 873
 • 3,364,968
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

مهدیشهر و فرصت های توسعه / (۱) توسعه ارضی


مهدیشهر نیوز

بالاخره طلسم مصوبات مهم مهدیشهر شکست و دو پروژه دانشکده و بیمارستان به مرحله پر زحمت و پر هزینه کلنگ زنی رسید! مدت ها قبل، سایت های سنگسرنیوز، سنگسرامروز و مهدیشهر نیوز در مقالات و مطالب جداگانه به بررسی مناسب ترین گزینه برای استقرار دو پروژه فوق پرداخته اند و در این باره مردم مهدیشهر می توانند به آرشیو این سایت ها مراجعه کنند. لذا صحبت از اینکه کدام گزینه مناسب تر و عقلایی تر بود را کنار می گذاریم و به مسئله بزرگتر و مهمتر شهر می پردازیم.
همه می دانیم که شهر ما در یک موقعیت خاص جغرافیایی و ژئوپولوتیکی قرار گرفته است. شهرستان مهدیشهر در همسایگی استان تهران قرار دارد. موقعیت این شهرستان بگونه ای است که در صورت توجه به بحث راه و خط آهن، فرصت های بی نظیری برای جهش پی در پی خواهد داشت. اما این شهر پر استعداد با این پتانسیل بزرگ، با کمبود زمین مواجه است. پیش از این نیز همین ظاهر غلط انداز شهر دستاویز برخی قرار گرفت تا با ادعای عدم امکان توسعه در مهدیشهر، شهرستان شدن آن را عقب بیاندازد.
نگاهی به نمونه های مشابه در کشور های توسعه یافته نشان می دهد، در صورت بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا، مهدیشهر نه تنها کمبود زمین نداشته، که حتی پتانسیل تبدیل شدن به یک کلان شهر را دارد. اما …
اما فعلا بین هزینه تسطیح ناهمواری های اطراف مهدیشهر و بازگشت سریع سرمایه، رابطه معقولی برقرار نیست. لذا با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، شاید در آینده نه چندان دور چیزی به نام کمبود زمین و عدم امکان توسعه ارضی به فراموشی سپرده شود. اما حال و روز فعلی شهر چگونه است ؟
اراضی حدفاصل بین کوه های “اسپی لت”، “لهرد” و “الله صحفه” که بخش شمالی شهر را تشکیل می دهد، در حال پایان یافتن است. آخرین زمین های قابل استفاده در منطقه ای به نام “کوی دانشگاه” به ۳ مرکز دانشگاهی و یک مصلی اختصاص یافته است. به جز مناطقی همچون “لیتو” و “دربند”، بخش شمالی شهر فعلا امکان توسعه ارضی ندارد. این مسئله شاید در نگاه اول چندان با اهمیت به نظر نرسد اما حجم ساخت و ساز و بلند مرتبه سازی در این مناطق، افزایش تراکم جمعیتی را به دنبال خواهد داشت، در حالی که فعلا فضای چندانی برای توسعه زیرساخت ها در این محدوده در اختیار نیست.
اینک نگاهی به بخش جنوبی شهر می اندازیم : بخش جنوبی شهر که به واسطه تاسیس کارخانجات شکل گرفته و به تدریج با اتصال شهرک های مسکونی در حال شهریت یافتن است، فضای بیشتری برای توسعه دارد. این ناحیه که واحدهای مسکن مهر را در خود جای داده است، در آستانه یک جهش جمعیتی قرار دارد. فرصت های توسعه در این بخش به مراتب بیشتر از سایر نواحی شهر است. استقرار تشکیلات اداری شهرداری مهدیشهر در این منطقه شاید به همین علت باشد. اما با وجود عمر ۳۰ ساله این ناحیه ، برخی بی سلیقگی ها در جانمایی تاسیسات شهری، فرصت های زیادی را از این منطقه دریغ کرده است. وجود برخی اراضی در اطراف این منطقه نشان می دهد که می توان برای آینده شهر بر روی منطقه جنوب برنامه ریزی کرد. هر قدر جمعیت این منطقه افزایش یابد، جانمایی غلط بیمارستان ۶۴ تختخوابی، بیش از پیش نمایان تر می شود. چرا که فاصله جنوب شهر تا محل احداث بیمارستان جدید اندکی کمتر از فاصله بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی سمنان با این منطقه است! البته ناگفته نماند که بخش جنوبی شهر، در آینده ای نه چندان دور به یک بیمارستان مجهز نیاز خواهد داشت.

نقشه ای که در زیر مشاهده می کنید، توپوگرافی مهدیشهر و نقاط اطراف آن است. محدوده آبی رنگ، محدوده فعلی شهر را نشان می دهد. علامت محلی است که کلنگ بیمارستان زده شده است و علامت محلی است که قرار است دانشگاه در آن ساخته شود.

از روی نقشه به خوبی می توان به این سوال پاسخ داد که آیا جانمایی این دو مرکز به توسعه شهر کمکی می کند یا خیر ؟ مناطق آبی رنگ محدوده فعلی شهر است و دو منطقه سبز رنگ که صدها هکتار وسعت دارد، نقاط مستعدی است که می توان برای توسعه مهدیشهر روی آنها برنامه ریزی کرد.البته بهتراست بگوییم خیلی زودتر از اینها باید روی این دو منطقه برنامه ریزی می شد.
واقعیتی که بیش از پیش به چشم می خورد نوع نگاه مسئولان به مهدیشهر است. در شهر مرکز استان، از هم اکنون برای نیاز های ۲۰ سال آینده برنامه ریزی می شود و مسئولین هم پیش از آنکه این نیاز احساس شود، به آن جامه عمل می پوشانند. اما مهدیشهر ما با وجود این میزان اراضی قابل استفاده، درگیر مسئله پیش پا افتاده ای چون کمبود زمین است. حتی گفته می شود در جانمایی برخی تاسیسات شهری، به شهرداری و شورای شهر وقعی گذاشته نمی شود !! به نظر می رسد تهیه یک برنامه گسترده و عظیم برای توسعه مناطق جنوبی مهدیشهر و خارج کردن آن از تنگنای فعلی نیازمند یک عزم عمومی است. شورای شهر در جایگاه تصمیم سازی می تواند طیف وسیع نخبگان و متخصصان مهدیشهر را که بسیاری از آنها فعال ترین شرکت های راه و شهرسازی استان را در اختیار دارند، به کار گیرد و با تهیه یک برنامه مدون و جامع و ارائه آن به مسئولین مرتبط، آینده مهدیشهر را روشن سازد.
اگر قرار است بیمارستان یا مرکز دانشگاهی ساخته شود، بایستی مطابق با طرح جامع شهری، آنهم با در نظر گرفتن مصالح مهدیشهر ساخته شود، نه چسبیده به اتوبان شهری و به فاصله کمی از واحد های آلاینده !
شواهد نشان می دهد، فرصت بزرگی در اختیار مسئولین قرار داشت تا با ساخت همزمان پروژه های مسکن مهر، بیمارستان، دانشگاه دولتی و برخی ادارات در بخش جنوبی شهر، عملا یک منطقه جذاب جمعیتی ایجاد کنند و فصل جدیدی از توسعه و پیشرفت را در مهدیشهر رقم بزنند . اما متاسفانه اینگونه نشد. چرا که از قبل، طرح توسعه ای برای این منطقه تعریف نشده است و ظاهرا برای برخی مسئولان اهمیتی هم ندارد !
مهدیشهر نیوز بر این باور است که امروز بایستی نمایندگان شورای شهر از اتاق جلسات خارج شوند و اهم و مهم ها را دریابند. بایستی برای حداقل بیست سال آتی شهر برنامه توسعه ای داشته باشیم. نه برنامه ای که دیگران تدوین و دیکته کنند، بلکه برنامه ای که از سوی شورای شهر تهیه شود و مسئولین را ملزم کند تا نوع نگاه خود به مهدیشهر را با آن هماهنگ کنند.
اگر بگوییم شهرداری و شورای شهر در مهمترین آزمون طول حیات خود قرار دارند، اغراق نکرده ایم. امروز این مصوبات اینگونه جانمایی شد، و یکسال و اندی فرصت با ارزش دود شد و به هوا رفت. آیا برای مصوبات بعدی هم بایستی در موضع انفعال باشیم یا از هم اکنون گزینه های آماده را در یک طرح توسعه جامع و نوین، تهیه و تدوین کنیم ؟
مسئله توسعه ارضی، مسئله بسیار مهمی است و چنانچه جدی گرفته نشود، چوبش را آیندگان خواهند خورد.

۲۶ پاسخ به “مهدیشهر و فرصت های توسعه / (۱) توسعه ارضی”
 • ساناز _ دیارم سنگسر:

  سلام به دوستان سنگسری. باید بگم که متاسفانه سنگسر ما مثل سمنان منطقه وسیع و بازی نداره و تمام شهر متمرکز در یک منطقه ست. نبود وسعت حسابی در سنگسر باعث شده تا منطقه یا یک جای درست و حسابی برای ساخت یا اجرای یک طرح رو نداشته باشیم . نمونه پارک بزرگ سنگسر،اگر سری به اون منطقه بزنید به همه چی شبیه هست الا پارک بزرگ. من این رو ضعف مدیریتی شهرداران قبلی و جدید میدونم. چون اگر منطقه دربند و اون حوزه که به اسم پارک بزرگ ثبت شده دیگر دلیلی نداره که بخوان زمین های اطراف رو به ادارت مختلف بفروشند. در هر صورت زمین هایی که در منطقه های خوب شهر بود رو به ادرات و دانشگاهها واگذار کردند و نشد که بشه این زمین ها برای امکانات بهتر شهر استفاده بشه. امید داریم که ان شا الله در چند سال آینده شهر سنگسر بهتر و زیبا تر از اینها بشود .!! به امید آن روز

 • سنگسری:

  با سلام خدمت مردی که اندک می داند
  ظاهرا در مباحثی که در این سوال و جوابهای مقاله مطرح شده اگرچه دیدگاه دو طرف به یکدیگر نزدیک می باشد ولی در عین حال بنوعی هر کدام بر عقاید خود پافشاری داریم وبه عقیده طرف مقابل وقف چندانی نمی نهیم .مثال همین مورد دانشگاه و بیمارستان است.به اعتقاد بنده اگر به چیزی پایبند هستیم بایستی ظاهری نبوده و اقدامی هم در پی آن باشد. در غیر اینصورت ایا با وجود دو گونه عقیده ظاهری و باطنی به نوعی دیگر مصداق همان پاشنه آشیل مقاله آقای طاهرکرد نخواهیم بود.!؟

 • مردي كه اندكي مي داند:

  الهم صل علی محمد و آل محمد
  انشاالله بعد از تجربه حضور حداکثری در پای صندوق های رای، یک کار دیگر را نیز تجربه کنیم: حضور حداکثری برای ورود به عرصه آبادانی و پیشرفت مهدیشهر عزیز.
  مهمترین ابزار این حضور قلم و فرهیختگی است.
  ما باید از روش های نرم برای رسیدن به خواسته های برحق استفاده کنیم.
  به چند کلنگ زنی نباید اکتفا کرد. عملکرد مسئولان را از هم اکنون زیر ذره بین بگذاریم و اجرای مصوبات را پیگیری کنیم. البته باید به آنها زمان داد. اما اگر باز هم تاخیر کردند، قلم ها را برداریم وبه شرط حفظ حرمت مسئولان، مطالباتمان را پیگیری کنیم.
  یادتان باشد، مقتدایمان مقام معظم رهبری فرموده اند: یک لحظه از مطالبه حق کوتاهی نکنیم.

 • سنگسری:

  تغییرات در سطح مدیران شهری از ۹ ماه پیش قطعی بوده که بعلت انتخاب عملی نشده و بنظرم ارتباط قطعی به جریانات اخیر ندارد

 • عباس ...:

  صلوات ختم کن!
  “اللهم صل علی محمد و آل محمد”

  همه با هم برای پیشرفت شهر عزیزمان…

 • سنگسری:

  سلام بر :مردی بسی بیش از اندک می داند
  بنده در طول عمرم که در این شهر زیسته ام به یاد ندارم پروژه ای کلیدی و حیاتی را، که با بی خردی و ناهماهنگی هائی که همچون آب در اسیاب بدخواهان بوده و نیز بخصوص مداخله منفعت طلبانه بعضی منفعت طلبان که به اعتقادم شدید تر و بدتر از هر خیانتی می باشد، پروژه یا منتفی نشده و یا به گونه ای به اجرا درنیآمده باشد که نتیجه آن جز به دوش کشیدن منت اجرای پروژه عایدی دیگر برای شهر داشته است.آری در این کار زار هم عقیده ایم و به فرما یش شما ناکامی ها را ،اگر مطلع هستیم، دلیلی بر کاوییدن نیست. اما اکنون باید با همت بزرگان شهر اندکی همت کنیم و پروژه های به باتلاق رفته را به جویباری که بسمت اینده شهر روان است بازگردانیم تا مورد سرزنش فرزندانمان قرار نگیریم.

 • مردي كه اندكي مي داند:

  سلام بر جناب سنگسری
  بحث ما شبیه حکایت معروف ” عنب و انگور” است.
  شما ظاهرا در مقام تقابل با این حقیر قرار گرفته اید، در حالیکه هر دوی ما از یک درد سخن می گوییم.
  شما در بسیاری از موارد، از ناکامی هایی سخن می گویید که محصول تصمیمات شتابزده، بی راهبرد، بی اندیشه، و بی منطق شماری از (مثلا) لیدرهای مهدیشهر بوده است. خود شما هم مکررا این دیدگاه را در نوشته های خود تایید کرده اید. پس تا اینجای کار جای هیچ مجادله ای نیست. ببینید! حتی در جایی که نظرات مشترک وجود دارد، دو مهدیشهری به گونه ای صحبت می کنند که گویی با نظرهای همدیگر موافق نیستند!
  من هم با دیدگاه شما در مورد مظلومیت مهدیشهر موافقم، ولی مایل نیستم زخمهای کهنه را بکاوم.
  من با رجاء واثق می گویم ما می توانیم همه ی توطئه های ضد مهدیشهری را خنثی کنیم. به شرطی که با چشم باز و هماهنگ عمل کنیم. اینکه می گویم “ما” منظورم دوستداران واقعی مهدیشهر است. وگرنه چه فراوانند دوست نماهایی که دست در دست بدخواهان دارند!
  عمده بدبختی های مهدیشهر از ناحیه همین آدمهای کم هوش و بعضا خائن است.
  سایت مهدیشهر نیوز نوشته بود نباید بازگرداندن پروژه استخر را دستاورد تلقی کنیم. من هم موافقم، اما معتقدم درست است که برگرداندن این پروژه دستاورد جدیدی نیست ، اما اقدام یکپارچه مردم مهدیشهر یک پیام آشکار و محکم به مسئولان داد و آن این بود که در مهدیشهر پتانسیل های اعتراضی قدرتمندی وجود دارد که اگر درست عمل کند، می تواند پایه های صندلی یک استاندار را متزلزل کند! پس دیگر نمی توان با مهدیشهر شوخی کرد!
  اگر عرض مرا قبول ندارید ، پس باید صبر کنید تا جابجایی مدیران را بعد از انتخابات ۱۲ اسفند ببینید!
  ما می توانیم دوست عزیز، می توانیم.
  قدرت مبارزه نرم مهدیشهر را دست کم نگیرید.
  ما توان ورود به یک نبرد نرم را داریم.
  اگر ماجرای استخر و اتفاقات پس از آن را به درستی تحلیل کنید، به ابعاد این قدرت پی خواهید برد.

 • ناصر:

  چرا؟!با مافیا طرفیم.مافیا یک مغزمتفکربینشونه که برنامه ریزی میکنه وباقیشون قدرت دارن که عملی می کنند.یک نفرباهوش که بینشون هست آقای محترم که اندک می داند.درسته همشون هوش ندارن ولی بیشترشون قدرت که دارن(قدرت اجرایی, مالی, سیاسی,…).قدرتی که هرطور بخوان عمل کنن وحرف مردم شهرمون براشون هیچ نیارزه.بله داریم به عیبمون نگاه میکنیم . ازماست که برماست.
  نخبه از نظرشما یکسری آدمای اقتصادی وکسانیکه درجریانات سیاسی ویااداری/حکومتی دست اندرکارند.مطمئنا این افراد به سود وصلاح شهرکارنمی کنند.چون وابسته اند پس هیچ وقت اجازه مردمی بودن ندارند مگر دراندک افرادآزاده.پس خواهشن این نوع نخبه ها رو ولش کنید.نیان بهتره.دربسیاری موارد از افکار جوانانی که درگوشه نشستند چیزی طراوش می کنه که صدتا نخبه به ذهنشون نمی رسه.به چیزی مینگره که نخبگان ازش دوری میکنن ,چیزی رو درنظر میگیره که هیچ نفع وسودی براش نداره جز به نفع مردمش باشه.اون وقت برخوردمون با این فرد چیه!؟ اولین چیزی که به ذکرمون خطور کرده اینه که میگیم این کیه خودشو انداخته وسط. دوم: باتکبر سیاسی, دانشگاهی,فرهنگی وروزنامه نگاری می گیم که این فرد نمی فهمه داره با ندانم کاریش ضربه می زنه.سوم وچهارم و….
  حرفاتون متینه ولی نباید از واقعیت هایی که مثل پیچک دورمون پیچیده بگذریم وبگیم نه , ذات گیاه هست که بپیچه دورم، بیخیالش باشم تاگردنمو بگیره،اما آخرش چی ؟باید اقرارکرد که …

 • سنگسری:

  با سلام خدمت آقای مردی که اندک می داند
  قبول که هوش سرشاری ندارند. قبول که آنها حقشان را می دانند ولی این هیچ اهمیتی ندارد چیزی که مهم است اینکه آنهادر پشت پرده انچنان قدرتی دارند که در بسیاری از موارد شخص اول استان مستقیما دانسته یا ندانسته در راستای اهدافشان عمل می کند. باید بپذیریم که اگر منطقی عمل کنیم آنها هم با منطقی بسیار عالی سد راه می شوند. منطق من دراوردی اما محکمه پسند هر دادگاهی،چونان سدی استوار در مقابل ما ایستاده اند.نمونه اش را هم بارها عرض کرده ام و دلسوزان شهر فریاد زنده اند اما خوش باورانی همچون … گوشی برای شنیدن ندارند .بعنوان مثال در طی ۳۰ سال هر مدل تقاضا و طومار مردمی که از طرف مردم سنگسر ارسال شد آنها از انطرف طوماری ساختگی و برعکس از شهر مجاور شمالی را ضمیمه طومار سنگسر کرده وبه تهران ارسال کردند!حال تهران چگونه می توانست عمل کند .طبیعی است که جواب مثبت به طومار مردم مهدیشهر بمنزله رد درخواست شهمیرزاد تلقی می شد .پس همیشه آن مقام مسئول در تهران مجبور به مسکوت گذاشتن قضیه می شد.لطفا جواب دهید ایا غیر این بود؟این مشت نمونه خروار است وگر نه از این دست مثالها بیشمار است.اگر بنظرتون امسال ۲ تا کلنگ به زمین زده اند و فکر می کنید توانایی مقابله با آنها را از طریق صحبت و جلسات می توان داشت سخت در اشتباهید.چون همانطور که بسیاری از دلسوزان به حق می گویند دو کلنگ! بیمارستان و دانشگاه در جهت منافع مستقیم آنهاست و نه مردم سنگسر. اموری مثل استخر دانش اموزی نیز برایشان اهمیتی ندارد که بخواهند بصورت جدی مانع شوند.
  در این ۳۰ سال مردم سنگسر دو بار آخرین راه ممکن را ازمودند که حداقل یک بار نتیجه اش را گرفتند . منظورم در مورد شهرستان شدن است که در نهایت چه ابرو ریزی برای استان نشینان در پی داشت ودر مورد آب گل رودبار هم اگر اشتباه فاحش از طرف خودی ها صورت نمی گرفت نتیجه آن قطعا جز شرایط موجود فعلی بود بعبارتی اشتباه فاحش و نابخشودنی آقای حمید روحانی در ارسال نامه پرخاش گرانه ایشان به مقام … وبه تبع آن در ادامه سقوط ۱۰۰ پله ای در مجبورشدن به عرض خواهی بی قید و شرط ایشان از مسئولین استانی سبب شد که بدترین،سخت ترین راه انتخابی نیز به نتیجه نرسد. بنده با تحصن موافق نیستم اما در شرایط فعلی که مرکز نشینان ناپیدای استانی کمر به نابودی سنگسر و پیشینه اش گرفته اند نشستن و تنها حرف از منطق زدن و دنبال دلیل کوتاهی در بین مردم عادی کوچه و بازار و عشایر زحمت کش گشتن مصداق مثال:«گنه کرد در بلخ آهنگری به گردن زدند شوشتر مسگری»است.مگر چند درصد از مردم عادی شهر سمنان به این جریانات واقفند؟ مردم عادی و بعضا تحصیل کرده های شهر سمنان حتی بسیاریشون معنی تقسیمات سیاسی و جغرافیایی جدید استان را نمی دانند حتی بسیاری هنوز نمی دانند سنگسر که شهرستان شده یعنی چه؟

 • مردي كه اندكي مي داند:

  سلام به ناصرخان و جناب سنگسری
  شما طوری صحبت می کنین که انگار با مافیا طرفید.
  نه اینطورها هم که فکر میکنین نیست.اونها اونقدرها باهوش نیستند.
  ما باید از خودمون( جمع نخبگان مهدیشهر) سوال کنیم که چه اقدام منسجم و هماهنگی رو برای اثبات حقمون انجام دادیم؟
  طعم شیرین اتحاد رو در جریان برگردوندن استخر چشیدیم، اما بعضی ها حلاوت اون رو هم دارن با فرضیه های بی اساس و اثبات ناپذیر از بین می برن!
  نخبه هامون کجا هستند؟
  اصلا آیا نخبگانمون وارد جریان شدند؟
  من می خوام بگم بعضی از آقایونی که ادعای نخبگی می کنن و(به اصطلاح) برای منافع شهر یقه چاک می دن، علت اصلی ناکامی های مهدیشهرند.
  اونها به غلط در جایگاه نخبه نشستنه اند.
  بعضی هاشونو می شناسیم، اونها به دنبال زدوبند اقتصادی اند نه توسعه مهدیشهر.
  بعضی هاشون هم منتظرند که تقّی به توقّی بخوره و قیمت زمین هاشون چند برابر بشه تا به آلاف و اولوف برسن!
  خلاصه اینکه دوست من! هنوز متحد نشدیم.
  ما داریم از طرف خودی هامون بازی می خوریم.
  داریم رو دیوار کسانی یادگاری می نویسیم که از آفتاب تا سایه بهشون اعتماد نیست.
  به جای اینکه از بدخواهانمون غول بسازیم، کمی هم به عیب های خودمون نگاه کنیم.

 • ناصر:

  آقایان خواهشن نزنین تو سروکله خودتون وهمدیگه
  آقای مردیکه اندک می داند, کدوم غفلت, کدوم فرسایش وکدوم از اینایی که دارین بهم می بافین.
  تصمیماتو ببینین کی داره می گیره کی بهشون خط می ده وکیا سیاست ریزی رو برعهده دارن.
  کی به من وتو نوعی نگاه می کنن که چه دلیل ومدرکی رو جهت پیشبرد وپیشرفت شهرمون ارائه می دیم,بعدشم اونا دهنشون وا بمونه وسریع اجرا کنن بعدش بگردن کسی رو که این طرح رو داده معرفی کرده وازش قدردانی بعمل بیارن.
  تو همین بحث جانمایی زمین دانشگاه وبیمارستان بعضا از همه چیزشون مایه گذاشتن تا افکار خفته مردم روبیدار کنن که چه نقشه ای دارن وچه خوابی را واسمون دیدن.البته که لالایی خوبی بود وخفتگان خفته رو به خواب عمیقتر برد.واونایی که بیداربودن همه نوع تلاش کردن اما کی صداشون به جایی رسید ومعذرتاً جزء آدم بحساب نیومدن.
  افکار بیدارفریادشونوزدن ؛ ولی کوگوش شنوا

 • سنگسری:

  آقای مردی که اندک می داند
  زمان زیادی تا افتتاح بیمارستان و دانشگاه نمی کشد. اینده نشان خواهد داد که چه کسی بحق سخن گفته آنهایی که حرف از منطق زده اند و در عمل ندانسته در راستای اهداف مرکز نشینان عمل نمودند و یا آنهایی که فریاد زدند که نباید گول حقه های عمروعاص گونه آنها را خورد. آیا رویان را کلنگ زدند؟ مطمئن باشید که هم اکنون درصدد پیدا کردن راهکارند برای انتقال به سمنان.آیا بخاطر داری که فرمانداررررررررررررر ما! چه استدلال خنده داری در خصوص این پروژه در تلویزیون سمنان کردند؟«رویان به سمنان منتقل می شود تا زیر ساخت های آن در شهر از جمله بیمارستان مجهز در شهر اماده گردد مجددا آن را منتقل می کنیم»جمله فوق عمق فاجعه را نشان می دهد که تصمیم گیریها کجا شکل می گیرد و افرادی مثل فرماندار در این گردونه در کجا قرار دارند و چه کاره اند و موظف اند چه اهدافی را به پیش ببرند.در نهایت اینکه به شما قول می دهم اگر کلنگ رویان به زمین زده شود سرنوشتش دانشکده روانشناسی خواهد بود در مقابل دانشگاه سمنان.دانشکده ای با ۱۴ هکتار زمین و ۶۰۰ دانشجو در مقابل ۵۵۰هکتار زمین و ۱۲۰۰۰ دانشجو.آیا در هنگام کلنگ زنی دانشکده تربیت دبیر سرانجام کار اینگونه پیش بینی شده بود؟خیر. ما را به ترکستان هدایت کردند.

 • سنگسری:

  آقای مردی که اندک می داند
  شما فعلا مشغول مباحث فلسفه و درگیر حکمت های خسروانی و دربند یک برنامه مدون خیلی خیلی مدون باشید قضیه حله.برنامه مدون شد با این سواد انیشتنی امثال من!!آقایون هم می گن بفرماینن برنامه اجرا کنین.خاک بر سر من با این عقلم

  • مردي كه اندكي مي داند:

   خدا نکنه!
   حالا چرا اینقدر عصبانی ؟
   قلم را به دست عقلتان بدهید، نه احساستان.
   هیچیک از پدیده های عالم بی حکمت نیست.
   قرار نیست شما با این سواد انیشتینی تون برنامه مدون بدهید.کار را باید به کاردان سپرد.
   آقایون هیچوقت نمی گن بفرمایین برنامه رااجرا کنین.
   در طول تاریخ هم چنین چیزی سابقه نداشته.
   آقایان را می توان وادار کرد که بپذیرند. اما از راهش.
   کمی به سلول های خاکستری مغزتون حرکت بدین.

   • مردي كه اندكي مي داند:

    آقای سنگسری عزیز
    آیه یاس نخوانید.
    آنهایی که برای شهر مرکز استان تصمیم می گیرند و اجرا می کنند، هوش فوق العاده ای ندارند.
    آنها در این شطرنج فرسایشی، از غفلت من و تو استفاده می کنند.
    فرق ما با آنها این است که آنها حق خود را می دانند. اما ما بدون اینکه بدانیم حقمان چیست، فقط نق می زنیم و فریاد بی عدالتی سر می دهیم.
    آنها با خونسردی عمل می کنند و به قول معروف با پنبه سرمی برند، اما جماعت سنگسری از همان ابتدا گارد تهاجمی دارد و می خواهد از حریف زهرچشم بگیرد!
    آنها به عقلای خود رجوع می کنند و امور را به دانایان می سپارند.
    اما جماعت سنگسری، همه عقل کل و علامه دهرند!
    آنها شورای شهر را براساس تخصص افراد انتخاب می کنند و حمایت می کنند.
    اما جماعت سنگسری نماینده خود را براساس طایف و فامیل انتخاب می کند و از فردای آن روز هم زیرآب شورایش را می زند!
    آنها به کار تیمی اعتقاد دارند.
    اما سنگسری ها به کار انفرادی می پردازند. حتی اثر زحمات یکدیگر را نیز خنثی می کنند. چرا؟ چون هر کس می خواهد کار را به نام خود تمام کند! چون “ابر و باد و مه و خورشید و فلک درکارند”، مال کتاب فارسی است و از دید یه سنگسری ربطی به قانون زندگی اجتماعی ندارد.
    همشهری! نظام ایلی و عشایری ضرورت های خاص خود را داشت.
    آیا در نظام مدنی می توان با قوانین ایلی زندگی کرد؟

 • سنگسری:

  با سلام خدمت آقای عباس
  اگر شما تردید دارید که من مطالب شما را درست نخوانده ام من مطمئنم که شما مطالب بنده را اصلا نخوانده اید چون عرض نمودم که ما چون آقا بالاسر داریم نمی توانیم پیشرفت کنیم و این اقا بالاسر ها هم چیزی نیستند که دست از سر ما بردارند چون رونق ما یعنی از رونق افتادن آنها.نمونه اش هم اینه در این ۳۰ سال رتبه جمعیت شهری ما از صد و دهمین شهر کشور شده دویست و هشتادم و سمنان از شصت وهشتم شده زیر ۳۰ که دقیقا خاطرم نیست چه عددی است . اگر شرایط ما طبیعی بود وضعیت ما این نبود و با حلوا حلوا هم دهن شیرین نمی شود. جالب اینکه کلنگ زنی های اخیر را بعضی از همشهریان یک کار گروهی و یک موفقیت می دانند ! زهی خیال باطل- دو کلنگ بیمارستان و دانشگاه که در راستای اهداف خودشون بوده و استخر هم اگر کلنگی زده باشند چیزی نبود که بتوان از اغماز کنند و اهمیت حیاتی هم مانند دانشگاه برای شهر ندارد ایا کلنگ با اهمیت دیگری بوده؟ ایا رویان را کلنگ زدند؟ اول اینکه هیچ دانشجوی دانشگاه سمنان نیامده تو سنگسر خونه بگیره اگر شما ۱۰ نفر را پیدا کنید از بین بیش از ۳۰۰۰۰ نفر دانشجوی دانشگاههای سمنان حقیر حرفم را پس می گیرم .شاید بعلت کمبود خوابگاه دانشگاه سمنان، خود دانشگاه دانشجویان را منتقل به خابگاه های خالی از دانشجویان سنگسر اعزام کرده باشه که این هیچ ربطی نداره دوم توسعه شهر باید حساب شده باشه اگر در اطراف سنگسر شهری نبود اشکال نداشت که دانشگاه را روی گردنه اهوان می زدند!.سوم بحث گذاشتن سرویس را مطرح کردین که باید عرض کنم که کافیست به سرویس های دانشگاه سمنان که مسافت ان کمتر و تعداد دانشجوهاشون بیشتره نگاهی بیاندازین کرایه هر دانشجو ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومانه .اینجوری نیست که مجانی باشهو حتی گرانتر از مینی بوس های خطی است.
  چهارم اینکه:فکر میکنین از سمنان به دانشگاه ها نمی تونن سرویس بذارن کافیست دانشجو ها دو تا تومار با ۲۰ تا امضا جمع کنن.
  پنجم اینکه نگفتم درسته که روزیه جای خوبی نیست ولی جزئی از یک مکان کلی تر هست که جاذبه های شهریش حداقل ۴۰ سال جلوتر از سنگسره و با سرعت چندین برابر بدون هیچ مانع در حال گسترشه
  ششم اینکه:نگفتم دانشگاه در میدون امام باشه ولی اگه دربند باشه دانشجوئی که ۴ سال باید سکونت داشته باشه نزدیک ترین را برای سکونت انتخاب می کنه تا بره خوب و بد کنه حداقل سه سالش گذشته ولی اگر بین دو شهر باشه اون موقع جاذبه شهری ناخوداگاه براش اهمیت پیدا می کنه.هم اکنون هم دانشجویان روانشناسی حدود ۶۰ درصد تو سنگسر ساکن هستند و ۴۰ درصد تو سمنان خونه گرفتن . حال اگر دانشگاه درجزین بشه این نسبت چقدر می شه؟
  در پایان باید عرض کنم برای بنده مسلم گردیده چند نفر که عنوانهایی از قبیل بنیان و بنیاد و… را یدک می کشند در پشت پرده زحمت های چند ماهه مردم و امام جمعه را با خیانت هایشان بر هدر داده اند و روزی باید پاسخگو باشند.و امثال شما هم بهتر است مثل بقیه تو همون مرکز بشینین و دائه مهربان تر از مادر نباشین.

  • عباس ...:

   سلام جناب سنگسری
   در مورد مطلب آخرتون باید بگم من دارم توی همین سنگسری زندگی میکنم که شما دارین توش زندگی میکنین…
   دوم اینکه من مطلب قبلی شما رو خوندم و با یه سری از حرف های قسمت اولش موافق بودم…
   بحث من در مورد یه سری دیگه از حرف های شما بود که روش انتقاد داشتم و در مورد همون ها هم مطلب نوشتم
   بحث من اینه که اگه توی شهر ما امکانات لازم برای دانشجوهاش باشه! دانشجو از سمنان هم بلند میشه و میاد اینجا…
   اما اگه امکانات نباشه، حتی اگه دانشگاه وسط میدون امام هم باشه دانشجو اینجا نمیمونه!!!
   فرمودین: “چهارم اینکه:فکر میکنین از سمنان به دانشگاه ها نمی تونن سرویس بذارن کافیست دانشجو ها دو تا تومار با ۲۰ تا امضا جمع کنن.”
   فکر میکنین چرا باید دانشجوها این کار رو بکنن؟! غیر از اینه که اینجا امکانات لازم براشون نیست؟!
   پس باید به فکر زیرساخت لازم باشیم برای توسعه شهرمون…
   هم توسعه ارضی و هم توسعه زیربنایی…
   و باید یه روزی از یک جایی شروع کرد…
   نه اینکه…

 • ناصر:

  عباس جان پیشنهاد میکنم کمی رجوع به سنوات گذشته داشته باش . سیاستهای گذشته مرکز رو درنظر بگیر بعد متوجه خواهی شد که اونا کاری رو انجام نمی دن که به ضررشون وبه نفع ما باشه.همشو رو به سوی خودشون درنظر می گیرین. برگرد وبا نظر به اون کارایی که انجام دادن بینش سیاسی خودتو بالا ببر.چون متاسفانه خیلی ساده انگار هستید.کلیه استدلال هات غیر منطقی وخام تلقی میشه.
  درضمن نکته خوبی رو علیجان اشاره کردند
  اینها افراد طماع هستند که اول به خاندان خود خیانت کرده اند ودر درجه دوم به شهر خود. اینها مشکل دارند علیجان خان-از خیلی جنبه ها.ای کاش یکم غیرت ابا واجدادی تو تنشون بود وبه این راحتی خونشونو به متاع ناچیزی به غربتی هانمی دادند.

 • علیجان:

  بیشتر از ۳۰۰ خانواده مهدیشهری می شناسم که خانه پدری خودرا در بافت قدیم رها کرده و یا به افاغنه اجاره داده اند و خودشان در سمنان زندگی میکنند وحاضر نیستند سر سوزنی از منافع مادی خود گذشت کنندو البته بیشتر از سایرین هیاهو میکنند رهاکنید این بحثهارا بگذارید با آرامش زندگی کنیم

 • سنگسری:

  این آقای عباس سنگسر را با سمنان مقایسه می کنه خیلی جالبه!
  ۱- سمنان نماینده از خود داره ما نداریم
  ۲- سمنان تقریبا همیشخ فرماندار و مدیران کلیدیش بومی اند ما از بعد انقلاب تا کنون یک فرماندار یا بخشدار بومی نداشتیم
  ۳-سمنان هر کاری بخاد انجام بده خودشه وخودش و هیچ آقا بالاسری نداره ولی ما کی بدون اجازه سمنان تونستیم آب بخوریم؟
  ۴- شاخصه های امکاناتی سمنان شهری که حدود ۲۰۰هزار جمعیت داره با شهری مثل شیراز که نزدیک به ۲ میلیون نفر جمعیت داره برابری می کنه و ما بعنوان مثال فضای کتابخانه عمومی مااز سرخه شهمیرزاد و بیارجمند و میامی و… کمتره
  ۵- سمنان اگه دانشگاهشو هر کجای شهر بسازه دانشجوهاش مجبورند وارد شهر سمنان بشن ولی برای سنگسر اگه دانشگاهش مثلا دانشگاهش در سمت درجزین باشه دانشجوهاش مجبور نیستن وارد شهر سنگسر بشن بلکه هر شهری که بیشتر براش جاذبه داشته باشه را ترجیح می دهن
  ۶-در تمام نقاط ایران شهری پیدا نمیشه که دانشگاه دولتیش در بذترین نقطه شهر باشه بعنوان مثال ایا هیچ یک از دانشگاههای دولتی تهران در جنوب شهر تهران بنا شده اند؟خود دانشگاه تهران هم زمانی که بنا شد در زمان خودش در بهترین نقطه شهر از نظر آب و هوایی بود. اگر هم دانشگاه سمنان در شرق سمنان است و ظاهرا جای مناسبی نیست اقتضای طبیعت سمنان همینه. و جای بهتر از این پیدا نمی شه.
  ۸ به اعتقاد اینجانب شهر ما هر چی میکشد از افکار کوتهی می کشد که اقایانی شبیه عباس دارند و بیشترین ضربه ها را همیشه از اینگونه افراد خورده است .اگر چه درمورد زمین سپاه با ایشان موافقم

  • عباس ...:

   سلام جناب سنگسری

   توی نظراتتون ۷ رو جا انداختین و من میخوام کاملش کنم…

   اگه شما با صبر و حوصله بیشتری جملاتم رو میخوندین فکر نمیکنم به چنین نتیجه گیری میرسیدین

   مگه الان شهرک روزیه سمنان جای خوبیه؟!!!

   وقتی یک مکان خاص، امکانات اولیه برای سکونت رو داشت، قابل سکونت و البته پیشرفته…

   مگه ما برای توسعه ارضی شهرمون چیز دیگه ای میخوایم؟!!!

   ما میتونیم با آوردن دانشگاه و چند تا از چیزهای لازم برای بوجود اومدن انگیزه لازم برای سکونت مردم توی اون قسمت از شهر، باعث توسعه ارضی شهرمون بشیم…

   اینکه شما میخواین با اومدن دانشجوها به شهر، شهرمون رونق پیدا کنه، قابل تحسینه…

   اما حتمأ نباید دانشگاه وسط میدون امام باشه تا دانشجوها بیان سنگسر

   کافیه سرویسی که میره دانشگاه، از سنگسر حرکت کنه…

   تازه خدا رو شکر همین حالا هم مهدیشهر به خاطر آب و هوای خوبی که داره، خیلی از دانشجوهای سمنان رو به خودش جذب کرده(منظورم خوابگاهشونه)

   اینکه شما میفرمایین : “دانشجوهاش مجبور نیستن وارد شهر سنگسر بشن بلکه هر شهری که بیشتر براش جاذبه داشته باشه را ترجیح می دهن” کاملأ درسته

   مطمئن باشین وقتی دانشگاه وسط میدون امام باشه ولی امکانات نباشه دانشجوها باز هم میرن سمنان

   ما میتونیم با امکانات رفاهی دیگه ای که به دانشجوها میدیم اونها رو به این شهر ترغیب کنیم

   شهر ما یه کافی نت (که توش چهارنفر جا شن) با سرعت قابل قبول داره؟!

   سعی کنیم همه با هم برای پیشرفت شهرمون تلاش کنیم نه حرف هایی برای خودنمایی…

   اینکه سمنان چقدر پیشرفت کرده مهمه، اما مهم تر از اون اینه که ما میخوایم چقدر پیشرفت کنیم و اینکه چه وقت میخوایم این پیشرفت رو شروع کنیم…

   در پایان خدا رو شکر میکنم که شهرم افراد بزرگ فکری مثل حضرت عالی داره!!!

  • مردي كه اندكي مي داند:

   سلام بر دوست عزیز”سنگسری”
   مهدیشهر دیگه شمال و جنوب نداره.
   همه جای مهدیشهر، چه شمال و چه جنوب شهر،با خوش آب و هواترین نقطه تهران برابری می کنه.
   این بحث های فرعی و انرژی یر رو کنار بگذارین. به جاش بیاین فکر کنیم که از حالا به بعد چه باید کرد؟
   در این جهان هستی، هیچ چیز مطلقی وجود نداره، به جز ذات احدیت.
   بنابر این هیچ پدیده ای به طور مطلق بد نیست، همانطور که هیچ پدیده ای هم نمی تونه به طور مطلق خوب باشه.
   پس این نگاه نسبی نگر ما هست که بعضی از پدیده ها و اتفاقات رو بد یا خوب می بینه.
   به اعتقاد من، اصلی ترین راهبرد ما در این شرایط اینه که، اولا برای آینده شهر خودمون تصمیم بگیریم و از همین حالا برنامه مدون و قابل اجرا داشته باشیم. ثانیا از هر چیزی که فکر می کنیم تهدیده، فرصت بسازیم.
   لطفا به اولویت بندی من هم توجه داشته باشین.
   اول، برنامه ریزی برای آینده.
   دوم، فرصت ساختن از تهدیدها.

 • عباس ...:

  لطفأ به قسمت هایی که گفتم
  (دانشگاه آزاد، مصلی، دانشکده، بیمارستان، خونه های سازمانی، مسکن مهر که بهتره توی قسمت جنوبی شهر ساخته بشن)
  سپاه رو هم اضافه کنین
  آخه چرا باید چندین هکتار از بهترین زمین های شهر، اون هم توی وسط شهر (حدفاصل بین خیابون شهیدبهشتی و شهرک المهدی) توسط سپاه (که توی همه جا خارج از شهره) اشغال بشه؟!!

 • عباس ...:

  سلام
  شاید آقایون بگن اون منطقه (قسمت جنوبی شهر) جای پرت و به درد نخوریه!
  شاید آقایون بگن اون منطقه توی اتوبان اصلی مهدیشهر-سمنان هست!

  اگه مسئولین پنجاه سال پیش سمنان هم همین فکر رو کرده بودن، الآن کل سمنان از میدون ارگ بود به پایین!!!

  مسئولین اونجا دانشگاه آزاد رو توی میدون امیرکبیر ساختن و اونجا رو آباد کردن… (بعدها دانشگاه رو هم منتقل کردن)

  مسئولین اونجا کل دانشگاه ها رو بردن قسمت شرقی سمنان(جایی که اول همه میگفتن اونجا وسط کویره) و حالا سمنان رو دارن تا خود اونجا پیش میبرن…

  مسئولین اونجا بیمارستان امیرالمؤمنین و پایانه مسافربری رو توی قسمت غرب سمنان ساختن و اونجا رو آباد کردن…

  مسئولین اونجا خونه های سازمانی رو توی قسمت شرق سمنان ساختن و اونجا رو آباد کردن…

  مسئولین اونجا همین ده – پانزده سال پیش بود که شهرک گلستان رو توی قسمت شمالی تأسیس کردن و اونجا رو آباد کردن…

  مسئولین اونجا حالا هم شهرک روزیه رو که لب اتوبان هم هست بوجود آوردن و مطمئنم که تا پنج – شش سال دیگه اونجا هم آباد میشه…

  اما ما:
  منطقه دربند توی شهرمون به خاطر آب و هوای خوبش به خودی خود قابلیت پیشرفت داشت، دیگه لازم نبود برای پیشرفت اونجا! بیمارستان رو اونجا تأسیس کنیم…

  بهترین گزینه برای ساخت دانشگاه آزاد، مصلی، دانشکده، بیمارستان و خونه های سازمانی و مسکن مهر قسمت جنوبی شهر هست…
  هر چه زودتر این تصمیم گرفته بشه به نفع شهره…
  خواهش میکنم مسئولین یه کم فکر کنن…

 • شهروند:

  تمام کسانی که در پیگیریهای مربوط به دانشگاه و بیمارستان کوتاهی کردند باید پاسخگو باشند

 • سنگسری:

  اگر نگاهی به فاصله مکان دانشگاهی که کلنگش را زمین زدند تا شهر سمنان انداخته شود می توان به عمق فاجعه پی برد. سوال؟ اگر هر یک از ما خود را جای یک دانشجوئی بگذاریم که مثلا از تهران عزیمت کرده و با عبور از سمنان قرار است در این مکان تحصیل کند ایا صلاح می داند که در سمنان اقامت گزیند یا در مهدیشهر. ساخت خوابگاه در داخل شهر مهدیشهر یک مسئله انحرافی است بعنوان مثال نزدیک به ۷۰درصد دانشجویان دولتی در دوره های شبانه تحصیل می کنند که فاقد خوابگاه خواهند بود و طبیعی است که شهری که دارای استانداردهای فرا ملی است را برای اقامت برگزیند . نه شهری مثل مهدیشهر که حدود ۳۰درصد از جمعیتش را اوارگان افاغنه تشکیل می دهند!.اگر بگوییم اقامت دانشجو در شهر ضرورتی ندارد باز هم فکری ابلهانه خواهد بود. زیرا بگفته خود مسئولین دانشگاه حداقل سرانه پولی که یک دانشجو در محل شهر محل تحصیل خود هزینه می کند سالیانه حداقل ۳ میلیون تومان است .اگر تعداد میانگین سه هزار دانشجو را در عدد حداقل ۳میلیون ضرب نموده و تقسیم بر حدود هفت هزار خانوار سنگسری نماییم سرانه کمک در اقتصاد هر خانواده سالیانه مشخص خواهد شد.بعبارتی برای هر خانوار سنگسری مبلغی در حدود ۱۳۰۰۰۰۰تومان خواهد بود که این عدد بصورت میانگین نزدیک به۱۵درصد درامد هر خانوار سنگسری خواهد بود.این عدد زمانی اهمیت می یابد که بدانیم که نهادهای آمار و برنامه ریزیهای اقتصادی سالیانه چه تلاشهایی که نمی کنند تا سرانه درامد سالیانه هر فرد در سال نسبت به سال قبل کسری کوچکی از عدد ۱ افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...