امروز : ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

  Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
شهریور ۲۹, ۱۳۹۶, ۲:۲۶ ق.ظ
 

صاف
22°C
رطوبت: 21%
سرعت باد: 1 m/s جنوبجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 1,423
 • 970
 • 3,361,925
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

موسیقی سنگسری ثبت ملی شد


به گزارش روزنامه پیام استان، چهارمین همایش سراسری شورای سیاست گذاری ثبت آثار تاریخی، معنوی و طبیعی کشور در دومین روز فعالیت خود با ثبت ملی  موسیقی سنگسری  موافقت کرد.
هیات کارشناسی شورای سیاست گذاری ثبت آثار تاریخی، معنوی و طبیعی کشور این تصمیم را پس از آن گرفت که پویان آزاده محقق، پژوهشگر و دانشجوی دوره دکتری موسیقی از دانشگاه مارتین لوتر آلمان، نتایج پژوهش ۱۴ ساله خود پیرامون موسیقی سنگسری را به چهارمین همایش سراسری ارائه، و به پرسش های داوران در سه مرحله دفاع شامل دو دفاع در کمیته های فنی و کارشناسی  و همچنین در جلسه نهایی همایش، با دلایل علمی پاسخ داد.
پویان آزاده بعد از موافقت نهایی شورا با ثبت ملی این موسیقی دیرپا گفت: آنچه در این همایش به هیات داوران ارائه شد، براساس پژوهش هایی بود که از سال ۱۳۷۷با همراهی دوستداران موسیقی سنگسری در ایران آغاز کردم و سپس در اروپا و آمریکا پی گرفتم.
وی افزود: بنا به دعوت رسمی کشور آلمان در نظر دارم شانزدهم فروردین ماه سال آینده (برابر با پنجم آوریل ۲۰۱۲) با همکاری موسسه مردم شناسی هامبورگ، موسیقی سنگسری را به اروپا معرفی کنم.
این محقق تاکید کرد: موسیقی سنگسری بر مبنای مستندات موجود به دوران ساسانیان باز می گردد.
آزاده که اولین پژوهشگر موسیقی است که به شناسایی و معرفی و پژوهش در موسیقی محلی سنگسر پرداخته و تا کنون چندین بار پژوهش های وی توسط اهالی فرهنگ دوست و مسئولین فرهنگی استانی و کشوری مورد تقدیر قرار گرفته است، افزود: پروژه هایی دارد که با اجرایی کردن آنها زمینه های مناسبی برای آشنا کردن نسل جوان با این موسیقی دیرپا فراهم خواهد شد.
پویان آزاده که از ابتدای تحقیقاتش دغدغه ضبط و ثبت این موسیقی را داشته، به صدها ساعت ضبط موسیقی به شیوه میدانی اشاره کرده و اقدام برای ثبت این موسیقی در عرصه میراث فرهنگی و آثار ملی را در راستای نگهداری و حفظ و اهمیت بخشی به موسیقی محلی به عنوان بخشی از هویت ملی می داند. 
قابل ذکر است پویان آزاده جهت ثبت موسیقی محلی سنگسر در یونسکو اقدامات فراوانی انجام داده که از آخرین فعالیت های وی در این زمینه می توان به ارائه این موسیقی در کمیسیون ملی سازمان علمی فرهنگی ملل متحد، یونسکو UNESCO  اشاره کرد که منجر به ثبت موسیقی محلی سنگسر در بولتن آن سازمان در  بهمن سال ۱۳۸۸ (فوریه ۲۰۱۰) گردید.
وی اظهار امیدواری کرد شرایطی فراهم شود تا بتوان تمامی جنبه های فرهنگ موسیقایی استان سمنان که موارد زیادی را نیز در بر می گیرد مورد تحقیق، شناسایی و پژوهش قرار گیرند.
وی از زحمات بی دریغ نویسنده توانا و فرهنگ دوست عباس مصباحیان حامی و راهنمای فعالیت ها و پژوهش های سنگسر کمال تشکر و سپاسگزاری خود را اعلام و از مسئولان و کارشناسان میراث فرهنگی استان که با تمام توان در ثبت میراث فرهنگی استان تلاش می کنند صمیمانه سپاسگزاری کرد.
این همایش ملی به همت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از پنجم دی ماه در تالار وحدت جزیره قشم آغاز و تا ۸ دی ماه ادامه یافت.

۸ پاسخ به “موسیقی سنگسری ثبت ملی شد”
 • سنگسری:

  رواج یک فرهنگ اصیل کار بسیار پسندیده است. چه خوب هست که همیشه مراجع را رعایت کنیم. به نظر بنده باید به حسین ابویی افتخار کنیم که ساعت ها با سوالات و پیگیریهای اقای ازاده جواب مثبت دادند و سعی کردند این فرهنگ را گسترش دهند

 • حمید:

  خدا را شکر با همه کینه وعداوت بددلان و حسودان سنگسریها همیشه در اوج هستند
  آفرین براین دکترپویان آزاده که توانمدی های سنگسریها را ماندگار کرد و امید است ادامه داشته باشد

 • ماهانl:

  بسی مایه افتخاراست که نی ونغمه ونواهایمان که روزگاری گرمی بخش شب نشینیهای دورکرسی وطنین انداز کوهساران ودشتهای سنگسربود اینجنین جایگاه رفیعی یافته است،دست مریزادبر همت بلند همه سنگسریهاکه همتشان به بلندای البرزومناعتشان به فراخی دشت قومس است.اقای ازاده دوست داریم بیشترشمارابشناسیم.

 • arash:

  آفرین بر دلاور مرد عرصه هنر دکتر پویان آزاده که اینچنین هنر وفرهنگ سنگسر را به جهان هنر و جامعه منرمندان کشور معرفی نمود وتقدیر وتشکر از کلیه فعالان هنری زادگاه عزیزمان که هنر سنگسر را شکوفا نمودند وخداوند رحمت کند کلیه فعالان توسعه هنر وفرهنگ سنگسر که از دنیا رفتند

 • چالژ:

  این رویداد مهم را به مردم سنگسر و اقایان مصباحیان ودکتر ازاده تبریک عرض میکنم . وچقدر زیباست در این جور موارد از بزرگان شعر و موسیقی سنگسر که بی نام ونشان وبدور از هیاهو در گوشه ای از خاک مرز پر گهر مشغول فعالیت بودند و هستند که حتی خودشان هم قدر خودشان را نمی دانستند . زنده یاد محمد وردی مستخدمین .شادروان کیانوش حیدریه .مرحوم ملا معصومه . استاد اعظمی و لیلا اعظمی. .اقای حسین ابویی .محمد واحد (درویش)زنده یاد خوبانی . درویش میرزا و…….که این بزرگان هم شاعر وهم اهنگ سازو بعضا خواننده هم بودند .یادشان گرامی باد.

 • نغمه بیدقی فر:

  با سلام.ضمن تشکر از زحمات آقای عباس مصباحیان وآقای پویان آزاده، به همه ی سنگسری های فرهنگ دوست تبریک میگم.

 • تبيانيان:

  با تشکر از اقای مصباحیان یادتان نرود که موسیقی سنگسری را بیشتر مدیون حسین اقا ابویی پدر شعر و ادب وموسیقی سنگسری باید بدانیم چه خوب است از این گوهر ارزشمند تا هست تقدیر شود.

 • حالا:

  آقای عباس مصباحیان و آقای پویان آزاده تشکر تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...