امروز : ۲۴ مهر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۲۵, ۱۳۹۶, ۲:۱۳ ق.ظ
 

صاف
14°C
رطوبت: 31%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 969
  • 1,390
  • 3,395,587
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

نامه شرکت تعاونی عشایری مهدیشهر (سنگسر)به رئیس مجلس


ریاست محترم مجلس شورای اسلامی ایران
جناب آقای دکتر علی لاریجانی

 با سلام
احتراما ضمن خیرمقدم به جنابعالی به مناسبت حضور ارزشمندتان در یادواره شهدای شهرستان مهدیشهر به استحضار می‌رساند عشایر این شهرستان (ایل ‌سنگسر) که از دیرباز نقش برجسته‌ای در تامین نیازمندیهای پروتئینی کشور به عهده‌ داشته‌اند طی سالیان اخیر دچار مشکلات و تنگناهایی شده اند که به اختصار به حضور اعلام می‌گردد:

۱-   تامین علوفه و نهاده های دامی :

یکی از مشکلات اساسی عشایر در این زمینه نبود ساماندهی بر بازار علوفه در کشور است. افزایش حدود ۷۰ درصدی قیمت علوفه در سال اخیر از نتایج این نابسامانی است. نکته دیگر اینکه متاسفانه سیاستهای حمایتی در این بخش وجود نداشته و یا در صورت وجود به دلایل مختلف عشایر کشور توفیق چندانی در بهره بردن از آن نداشته اند.

 ۲-  بازار فروش :

اگرچه در گذشته با وجود سازمان گوشت ساماندهی مناسبی در این زمینه وجود داشت اما در حال حاضر به علت عدم ساماندهی در این زمینه، نبود خرید تضمینی محصولات دامی و نیز واردات بی رویه گوشت قرمز، اصولا بازار مناسبی برای عرضه محصول وجود نداشته و  عشایر می بایست پس از یک دوره یکساله پر از رنج و مشقت حاصل زحمات طاقت فرسای خود را به واسطه ها بسپرند.

۳- مراتع :

مدت زمان کم دوره تعلیف در مراتع ییلاقی و قشلاقی، تصرف عمده مراتع ایل راهی در اطراف شهرها و روستاها توسط نهادهای مختلف و نبود مراتع میان بند مناسب و بالاخره کمبود مرتع و قرار داشتن بخش اصلی مراتع مرغوب کشور در دست اشخاص و نهادهای خاص که فاقد دام بوده و مراتع را جهت بهره برداری در اختیار عشایر قرار نمی دهند، از مشکلات این بخش می باشد.

 ۴-  خشکسالی :

بحرانهای ناشی از خشکسالی در سالهای اخیر خسارات سنگینی به جامعه عشایری تحمیل نموده است. اعتباراتی که برای کاهش اثرات این مساله در مناطق عشایری هزینه می شود ناچیز و کم اثر است.

 ۵- تسهیلات بانکی :

عدم تمایل بانکها به پرداخت تسهیلات به عشایر به علت نداشتن وثایق مناسب و نیز عدم بهره مندی از تسهیلات ارزان قیمت از مشکلات اساسی عشایر در تامین مالی فعالیت خود می باشد.

 ۶-  ورشکستگی اتحادیه های عشایری :

اتحادیه های عشایری که ظاهرا طبق ضوابط می بایست  توزیع امکانات دولتی  برای عشایر از کانال آنها انجام شود به علت کاهش قیمت جو وارداتی در سنوات قبل دچار ضرر و زیان زیادی گردیده اند به نحوی که در حال حاضر قادر به انجام وظایف فوق نیستند.

 ۷- عدم همکاری دستگاههای اجرایی در مصوبه ساماندهی عشایر:

بر اساس آئین نامه ساماندهی عشایر مصوب هیات وزیران تمام دستگاههای اجرایی مرتبط می بایست در این زمینه همکاری نمایند که متاسفانه همکاری قابل قبولی در این زمینه مشاهده نمی شود.

 جناب آقای لاریجانی

ایل سنگسر با سابقه چند هزار سال تلاش و داشتن قلمرو در ۹ استان کشور، مرغوبترین گوشت گوسفندی ایران، ۳۲ محصول لبنی منحصر بفرد و صنایع دستی مختلف را تولید می‌نماید. همچنین این ایل به جهت روش رمه گردانی (خانواده عشایر در تابستانها عازم نواحی ییلاقی می‌شوند و در سایر فصول در شهر ساکن هستند) کمترین بار مالی را متوجه دولت کرده است.
امید است در سایه منش نیک حضرتعالی که توجه کافی را به این جامعه مولد و پرتلاش دارید با استفاده از ابزارهای نظارتی و تقنینی مجلس شورای اسلامی و رویکردهای مردمی دولت خدمتگزار مشکلات فوق مرتفع گردیده و این جامعه زحمتکش بیش از پیش از خدمات نظام جمهوری اسلامی بهره‌مند گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...