امروز : ۲۴ مهر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۲۵, ۱۳۹۶, ۲:۱۴ ق.ظ
 

صاف
14°C
رطوبت: 31%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 969
 • 1,390
 • 3,395,587
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

نخستین همایش پیشرفت پایدار مهدیشهر برگزار شد


نخستین همایش پیشرفت پایدار مهدیشهر روز پنجشنبه هفتم مهر ماه ۹۰ با حضور مقامات استانی و شهرستانی، پژوهشگران، دانشجویان، صاحبان صنایع و اعضای سازمانهای مردم نهاد در فرهنگسرای نیستان برگزار شد.دکتر علی رشیدی پور، دبیرعلمی این همایش با بیان اینکه بیش از۶۶ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود خاطرنشان کرد: از این تعداد مقالات ۵۸ مقاله مورد پذیرش قرارگرفت که ۲۳  مقاله برای سخنرانی پذیرفته شد و مابقی به صورت پوستر انتخاب شدند.
رشیدی پور با اشاره به اینکه چکیده مقالات این همایش در کتاب ” کتاب شناسی شهرستان مهدیشهر” منتشر شده و در اختیار شرکت کنندگان همایش قرار گرفته است، تصریح کرد: اصل مقالات در آینده در سایت اینترنتی این همایش برای استفاده عموم منتشرخواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه شاهد عدم توسعه متوازن در برخی از استانها و از جمله استان سمنان هستیم خاطرنشان کرد: در برخی از شهرستان های این استان توسعه خوبی صورت گرفته و دربرخی شهرها با عدم توسعه متوازن مواجه هستیم.
وی گفت: اگر بخواهیم در شهرستان مهدیشهر توسعه متوازن داشته باشیم باید این توسعه هدفمند و همراه با برنامه ریزی درست باشد.
دبیر علمی همایش پیشرفت پایدار مهدیشهر همچنین از تدوین پیش نویش سند مشورتی توسعه شهرستان مهدیشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: این سند براساس الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت تهیه گردیده است
عباس رهی، استاندار سمنان نیز در این همایش، مهمترین اولویت توسعه شهرستان مهدیشهر را حفظ فرهنگ اصیل و برتر شهرستان مهدیشهر دانست. وی دیگر اولویت های توسعه این شهرستان را حفظ میراث طبیعی، توسعه دامپروری، جذب گردشگر و ورورد بخش خصوصی در توسعه این شهرستان دانست وخاطرنشان کرد:برای توسعه وپیشرفت این منطقه باید ستاد راهبردی توسعه شهرستان ایجاد گردد.
استاندار سمنان افزود : در سفر رهبری ۱۸ مصوبه با اعتباری حدود ۱۱۰ میلیارد ریال به این شهرستان اختصاص یافت که این پروژه ها تاکنون ۹۸ درصد پیشرفت داشته اند. وی با اشاره به سفر اول هیات دولت به استان سمنان افزود: در این سفر نیز ۴۰ میلیارد ریال برای ۳۰ مصوبه شهرستان مهدیشهر در نظر گرفته شد که این پروژه ها با ۸۲ درصد پیشرفت در حال احرا هستند. وی گفت: ۵۴ مصوبه با اعتبار بیش از ۵۷۰ میلیارد ریال در سفر دوم دولت به استان سمنان به مهدیشهر اختصاص یافت که این پروژه ها نیز در حال حاضر ۵۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارند. رهی تعداد مصوبه های دولت در سفر سوم برای شهرستان مهدیشهر را ۹۵ مصوبه با اعتباری حدود ۷۳۰ میلیارد ریال عنوان کرد. وی اعتبار پروژه های وزارت نفت برای شهرستان مهدیشهر را ۳۸ میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: امسال ۱۵ میلیارد ریال برای ۱۴ پروژه به این شهرستان اختصاص می یابد
استاندار سمنان ازساخت سدفینسک، پژوهشکده رویان و بیمارستان ۶۴ تختخوابی در این شهرستان خبرداد و خاطرنشان کرد:بزودی عملیات اجرایی این پروژه ها آغاز خواهد شد
وی  ضمن ابراز رضایت از ساخت واحدهای مسکن مهر در شهرستان مهدیشهر، ازساخت ۲۴۳۸ واحد مسکن مهر در این شهرستان خبرداد و تصریح کرد: ۷۰۰ واحد مسکن مهردر این شهرستان بیشتر از تقاضا و درخواست مردم در حال ساخت می باشد.
رهی همچنین ازساخت ۳۲۲۶ واحد مسکن روستایی در این شهرستان تأکید کرد: در پرداخت تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی در این شهرستان هیچگونه محدودیتی وجود ندارد وبه تمام متقاضیان این تسهیلات پرداخت خواهد شد.
حجت الاسلام ‘محمد بارانی’ امام جمعه مهدیشهر نیز در این همایش بر توسعه آموزش دینی، مباحث معرفتی با محوریت آموزش عالی، استفاده از نیروی انسانی بومی در مشاغل مدیریتی و ضرورت استقرار صنایع تبدیلی مواد لبنی تاکید کرد. وی با اشاره به همدلی و همراهی مطلوب مسوولان در استان سمنان بر استفاده از نیروهای توانمند و کارآمد مهدیشهری در مدیریت این استان تاکید کرد
امام جمعه مهدیشهر در بخشی دیگر از سخنانش در این همایش به ظرفیت مهم دام و عشایر سنگسر و تمدن ۳ هزارساله این ایل اشاره نمود و افزود:  عشایر سنگسر بیش از ۳۹ محصول لبنی تولید می کنند که درکشور منحصربه فرد است
وی افزود جاذبه های گردشگری و فضاهای آموزشی نیز از ظرفیتهای ویژه پیشرفت در مهدیشهر هستند که برای استفاده درست از آنها باید برنامه ریزی دقیقی انجام شود.
وی درپایان از ساخت مصلای بزرگ امام زمان (عج) و مجتمع آدینه این شهرستان خبر داد و خاطرنشان کرد :این مصلا و مجتمع در زمینی به  مساحت ۱۲ هزارمترمربع زیربنا ساخته خواهد شد و سالها در امور فرهنگی جوابگوی نیازهای مردم در این بخش خواهد بود.
مصطفی کواکبیان، نماینده مردم سمنان و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی، عزت و سلحشوری مردم شهرستان مهدیشهر را مثال زدنی توصیف کرد و از موافقت مسئولان با استقرار شرکت تولید بستنی پاک و اجرای طرح تولید میل لنگ و میل سوپاپ ایران خودرو در این شهرستان خبر داد. وی همچنین درباره ایجاد مرکز تحقیقات گوشت و قوچ سنگسری، انار درجزین و گردوی شهمیرزاد نیز سخن گفت. کواکبیان همچنین اعلام کرد رئیس مجلس شورای اسلامی در آستانه ۱۳ آبان مهمان ویژه یادواره شهدای مهدیشهر خواهد بود.
فاضلی، فرماندار شهرستان مهدیشهر نیز در این مراسم استقرار و ارتقای اداره های دولتی را باعث پیشرفت این شهرستان دانست و گفت پس از رفع مشکلات آموزش عالی و بهداشت و درمان، با استقرار مراکز علمی نظیر پژوهشگاه رویان، پیشرفت در این شهرستان سرعت می گیرد.
گفتنی است در ادامه همایش پژوهشگران در دو نوبت صبح و عصر به ارائه مقالات خود پرداختند .
 آخرین سخنران این همایش مفید غلامی معاون برنامه ریزی استاندار بود که طی صحبتهای قابل توجهی از ضعفهای نظام برنامه ریزی در ایران سخن گفت. وی رویکرد مبتنی بر کارآفرینی را برای توسعه شهرستان مهدیشهر مناسب دانست.
حسن ختام برنامه تجلیل از بخشداران و شهرداران اسبق و نیز پیشکسوتانی بود که در راه پیشرفت مهدیشهر قدم برداشته بودند. همچنین در انتهای مراسم از ارائه دهندگان مقالات نیز با اهدای هدایایی تجلیل شد.
حاشیه :
– مهندس جعفر رودبارکی بانی جشنواره ملی رودبارک در انتهای همایش در اقدامی ستودنی، میزبانی از همایش دوم را در مجتمع فمارای رودبارک به عهده گرفت.
– نغمه بیدقی فر یکی از ارائه دهندگان مقالات، با لباس سنتی زنان سنگسر به ارائه مقاله خود پرداخت و مورد تشویق حاضران قرار گرفت.
– یکی از  ارائه دهندگان مقالات ضمن ارائه تصاویری از آثار تاریخی تخریب شده سنگسر به بی توجهی میراث فرهنگی به بافت تاریخی این شهر در شرایطی که در شهرهای سمنان و شهمیرزاد برای این موضوع هزینه های زیادی انجام می شود اشاره کرد. دکتر کواکبیان چندی بعد پشت تریبون رفت و گفت بهتر است فقط مخروبه ها را نشان ندهیم. وی به بازدیدش از دهکده پارسیان اشاره کرد و گفت این مجموعه در استان نظیر ندارد. البته حاضران به ایشان یادآوری کردند که این مجموعه ربطی به دولت ندارد و متعلق به بخش خصوصی است.
– پخش کلیپهای افتخار ایران، پیتکو و لالایی از آثار استاد مجید درخشانی با صدای حسین پور اسکندری و ساخت علیجان دائیان در ضمن برنامه  بسیار مورد توجه واقع شد.
– نمایشگاه عکس از عشایر سنگسر و نمایشگاه کتاب از نویسندگان شهرستان از برنامه های جانبی همایش بود.

۲ پاسخ به “نخستین همایش پیشرفت پایدار مهدیشهر برگزار شد”
 • علی:

  والا ما روز به روز شاهد پسرفت شهرستان مهدیشهر هستیم تا پیشرفت .
  واینکه شما پیشرفت را در چه چیزی بدانید.

 • arash:

  سلام مدیر محترم سایت همایش خوب وجالبی بود ولی نواقصی داشت ۱-سطح علمی مقالات کارشناسی نشده بود ۲-موانع توسعه مشخص نشده بود۳-هرکسی مقاله ای آورده بود معیار سطح علمی نبود البته بجز چند مقاله که الحق وانصاف کارشناسی بود

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...