امروز : ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
شهریور ۲۹, ۱۳۹۶, ۲:۲۴ ق.ظ
 

صاف
22°C
رطوبت: 21%
سرعت باد: 1 m/s جنوبجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 1,423
  • 970
  • 3,361,925
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

نمایشگاه درم سراهای کومش افتتاح شد


سرویس خبری مهدیشهر نیوز- هم زمان با هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها، عصر شنبه با حضور هنرمندان، دوستداران میراث فرهنگی و برخی از مسئولان محلی شهرستان مهدیشهر نمایشگاه ” درم سراهای کومش ” شامل شمار زیادی از سکه های ضرب شده در ضراب خانه های کومش قدیم افتتاح شد.به گزارش خبرنگار مهدیشهر نیوز مهندس حسن پاکزادیان مدیر باغ موزه عشایری سنگسر در آغاز آیین گشایش این نمایشگاه با بیان اهمیت مطالعه و بررسی سکه ها ی تاریخی گفت: سکه ها اسناد تاریخی هستند که تاکنون خللی درآن ها وارد نشده است . وی افزود: سکه ها در طول تاریخ سالم مانده اند و امروزه می توانیم با مشاهده آنها به نکات مهم تاریخی پی ببریم.

مهندس پاکزادیان که خود در این زمینه تالیفاتی نیز داشته، با اشاره به روش های مطالعه سکه گفت : از خطی که بر روی سکه حک شده، می توان به دوره تاریخی، زبان و کشور محل ضرب سکه پی برد. تاریخ ضرب سکه نشان دهنده قدمت آن بوده و جنس و عیار سکه نیز بیانگر شرایط اقتصادی آن دوره است. همچنین با مشاهده کیفیت هنری سکه ها نیز می توان سطح هنری آن دوره را مورد مطالعه قرار داد. مدیر باغ موزه عشایری سنگسر قدیمی ترین ضراب خانه استان را ضراب خانه ” هکاتوم پیلوس ” دانست و گفت : هکاتوم پیلوس شهری پیرامون دامغان امروزی بوده که از طریق شاهراهای آن روزگار به مناطق شمالی، جنوبی، شرقی و غربی کومش باستان ارتباط داشته است. پاکزادیان افزود: سکه های به نمایش در آمده مربوط به دوره اشکانیان تا قاجاریه است و در ضراب خانه های هکاتوم پیلوس، قومس، بیار، سمنان، دامغان، و بسطام، مغز (مزج امروزی)، دماوند، فیروز کوه، فریم و شهمار ضرب شده است. وی اضافه کرد تعدادی از این سکه ها توسط آقای مجد به این مجموعه اهدا شده است.

در بخش دیگری از این مراسم عباس مصباحیان یکی از دوستداران میراث فرهنگی مهدیشهر خواستار ثبت تن پوشه های سنتی زنان و مردان سنگسردر شمار میراث ملی کشور شد.
همچنین دوستداران میراث تاریخی مهدیشهر نگرانی شدید خود را از روند رو به تخریب عمارت کیپور، یادگار دوره قاجاریه اعلام، و از مسئولان اداره میراث فرهنگی خواستند برای حفظ این اثر ملی و آب انبار جنب آن چاره اندیشی کنند. (۱)
آخرین بخش از مراسم افتتاحیه، اهدای لوح تقدیر و هدایا به تنی چند از دوستداران میراث فرهنگی مهدیشهر بود.
این نمایشگاه تا تاریخ ۱۵ خرداد دایر است.

توضیح مهدیشهر نیوز:

۱ – مرمت این ساختمان از مدت ها پیش به بخش خصوصی واگذار شده است، اما به علت غفلت آشکار اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان از نظارت کارشناسی بر مرمت ساختمان، متاسفانه عمارت کیپور در معرض خطر جدی تخریب قرار گرفته است.
تخصیص اعتبار دولتی برای نجات این ساختمان، یک ضرورت جدی است.
آیا میراث فرهنگی برای حفظ بناهای تاریخی شهرهای مختلف استان همه ساله میلیاردها تومان هزینه نمی کند؟ سال گذشته (۱۳۹۰) برای مرمت بافت تاریخی شهر همجوار مهدیشهر بیش از ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شد. سهم شهر مهدیشهر از اعتبارات احیای میراث تاریخی کجا است؟

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...