امروز : ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۱, ۱۳۹۶, ۱۲:۴۴ ق.ظ
 

صاف
21°C
رطوبت: 18%
سرعت باد: 0 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 817
  • 873
  • 3,364,980
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

نمایشگاه سوزن دوزی و جشن نوسال


به گزارش خبرنگار سنگسر نیوز، نمایشگاه سوزن دوزی و جشن نوسال (سال ۱۴۰۳ خراجی سنگسری) روز شنبه در محوطه حیاط موزه عشایری ایل سنگسر با حضور اعضای منتخب و فعلی شورای شهر، جمعی از مدیران شهرستان و مردم فرهنگ دوست مهدیشهر برگزار شد.
مهندس پاکزادیان، مدیر موزه عشایری ایل سنگسر در این مراسم درباره گاهنمای سنگسری و نیز تقویم خراجی صحبت کرد. وی گفت: سنگسری ها از جمله اقوام سکایی پارتی زبان بودند که همراه جامعه اشکانی از مناطق شرقی خزر به منطقه وارد شده و تا به امروز زبان، آداب و رسوم، تقویم و آئین های خود را حفظ نموده اند. وی یادآور شد بر اساس آخرین تحقیقات علمی انجام شده کهن ترین تاریخی که برای حضور سنگسری ها در منطقه می توان متصور شد سال ۲۴۷ پیش از میلاد است. این تاریخ سرآغاز گاهشماری اشکانیان قرار گرفته و بسیاری از وقایع تاریخ باستان با آن تاریخ گذاری شده است. با این اوصاف سال جاری با آغاز فصل بهار در گاهشماری سنگسری برابر با ۲۲۵۹ اشکانی(عُرفی سنگسری) است و مبدأ تقویم خراجی سنگسری در زمان ساسانیان (سال ۲۱ حکومت خسرو پرویز) بوده و برای جمع آوری خراج(مالیات) از مردم شمال ایران(طبرستان، مناق کوهستانی البرز، دیلمان و…) این تقویم وضع شده است.
مهندس پاکزادیان همچنین در این مراسم از جشن درنون به عنوان برنامه بعدی موزه در روزهای آینده نام برد وی از از علاقمندان دعوت کرد تا در برنامه های فرهنگی این موزه و نیز موزه سکه سمنان نیز که توسط ایشان راه اندازی گردیده مشارکت نمایند. وی در انتها از علاقمندان و دوستداران موزه قدردانی کرد.
همچنین در این مراسم حسین آقا ابویی، شاعر برجسته سنگسر شعر خوانی کرده و ید ا.. مصمم نیز با نواختن لله با ایشان همراهی کرد. مصمم در قسمتی از برنامه به اجرای تکنوازی هم پرداخت که مورد توجه حاظرین قرار گرفت.
در پایان مراسم از اعضای شورای شهر، رئیس اداره میراث فرهنگی و تعدادی از حامیان موزه با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...