امروز : ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

  Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۱, ۱۳۹۶, ۱۲:۲۸ ق.ظ
 

صاف
21°C
رطوبت: 18%
سرعت باد: 0 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 805
 • 873
 • 3,364,968
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

هشدار نسبت به تعریض کوچه منتهی به سرچشمه رابند

انجمن دیدبانان میراث ایل سنگسر

انجمن دیدبانان میراث ایل سنگسر

از دید عموم  شهروندان و دوست داران و فرهیختگان ساکن و غیر ساکن شهر، بسیاری از اموری که هم اکنون تحت عنوان توسعه شهری و شهر سازی، زیبا سازی، جذب گردشگر و فعالیتهای مرتبط با پاسداشت میراث فرهنگی  و گردشگری در حوزه های  مختلف شهری توسط سازمان وزین شهرداری و اعضای محترم شورای شهر و دیگر مسئولین مرتبط  اجرا شده و یا در حال اجرا می باشند دارای نواقص عدیده و بیشماری می باشد به گونه ای که به نظر می رسد مسکوت ماندن بسیاری از امور بهتر از اجرای نادرست آن می باشد. لذا انجمن دیدبانان میراث ایل سنگسر بر آن است که نظرات و انتقاداتی  که توسط فرهیختگان و هنرمندان شهر، همگام با دیدگاههای انجمن مطرح می باشد را صریح و بی پرده بیان نماید به امید بهبود هر چه بهتر در برنامه ریزی های مرتبط با توسعه های جغرافیائی و فرهنگی شهر.

چندیست که از گوشه کنار خبرهائی  مبنی بر تعریض کوچه منتهی به سرچشمه رابند به گوش می رسد.متاسفانه باید عرض گردد که اقداماتی از این دست در شهر کم نبوده و گواه آن هم عینیت های موجود شهر می باشد. امری که چیزی جز شلوغی، ‌هرج مرج رفت وآمدی، ‌از بین رفتن های الگوهای فرهنگی و هویتی و تاریخی عاید شهر نکرده است. این گونه اقدامات نه تنها عملا هیچ راه گشائی معابر نبوده بلکه همیشه چیز نوظهوری از آب درآمده که مصداق شتر مرغی بوده است که نه مرغ است و نه شتر! معابری که اینگونه و بدون هیچ پشتوانه علمی و تخصصی  به اصطلاح بازگشائی شده اند وضعیتی را پیش کشیده اند که ماحصل قضیه نه آن کوچه قدیمی را داشته ایم، که اگر می داشتیم با یک طرح کارامد و حساب شده می توانست بهترین مکان برای نشان دادن هویت های فرهنگی مان باشد. و نه یک خیابان مطابق با حداقل استانداردهای موجود.
نمونه بارز چنین وضعیتی بافت قدیم شهرمان می باشد که تمام معابر به اصطلاح بازگشائی شده را جز در میدان بارهای جنوب شهری بعضی شهرهای بزرگ جای دیگری نمی توان دید. از جمله چنین اصلاحاتی را می توان در به اصطلاح خیابان شیخ محمود و امام حسین و دارالقران … دید. مثالهای دیگری نیز در نقض چنین نوع عملکردهائی قابل بیان می باشد اما نه در مورد شهرمان. بعنوان مثال بد نیست به طرح تعریض خیابان امام سمنان اشاره کرد که ماحصل کار خیابانی می باشد در خور فرهنگ مدیران وطراحانش. بدون شک آن مسئولین  اگر بودجه و امکانات و مشاوران کارآزموده و … را در اختیار نداشتند دست به اقدام حساب نشده نمی زدند. از جمله مثالی دیگرمی توان به مرمت کوچه پس کوچه های قدیمی شهمیرزاد اشاره کرد که مسئولین فرهیخته شهمیرزاد بجای لودر انداختن های بی برنامه جهت تعریض کوچه های محرم دشت و دیگر مناطق، با یک طرح کارشناسی مدون و با برنامه و بلند مدت به احیا این مناطق همت گمارده اند.این عزیزان نیز بودجه مورد نیاز چنین طرح ارزشمندی را نه از محل نداشته ها و بضاعت های اندک شهری بلکه با پیگیری های مصرانه، هدفمند و چندین ساله از محل بودجه های سازمان میراث فرهنگی و تملک دارائی فرمانداری تامین نمودند. چه بسا که اثر بخشی  و افتخارش برای ما سنگسری ها مایه بسی مباهات است.

 در پایان پیشنهاد می گردد بهتر است به جای اقداماتی از این دست، با بهره گیری از افراد اهل فن و الگوبرداری های دقیق از موارد مشابه و همچنین لحاظ نمودن ویژگی های بومی، طرح های مدون و آزموده ای برای چنین امور مهمی تدوین گردد و یا اینکه این طرح برای تصمیم گیری توسط آیندگان مسکوت بماند.

۱۵ پاسخ به “هشدار نسبت به تعریض کوچه منتهی به سرچشمه رابند”
 • بختیار ذوالفقارخانی:

  و چیزی را که فراموش کردم یادآوری کنم اینکه :اگر همین الان هم به سرچشمه مراجعه کنید از ان سر چشمه زیبا اثری نخواهید یافت و آب چشمه از داخل لوله سیمانی زشتی که ظاهرا برای جاده اختصاصی لوله آب شرب سمنان احداث شده به پائین میریزد

 • بختیار ذوالفقارخانی:

  بادروود
  شاید خیلی از همشهریان خوبم اطلاع نداشته باشند که در این محل و بر سر چشمه راهبند معبدآناهیتا(الهه پاکیهایا آب بان)وجود داشته که متاسفانه با همین سهل انگاریهاکاملا ازبین رفته است.محلی که با کمی ذوق و سلیقه میتوانست با جاذبه گردشگری ممر در آمدی باشد برای شهرمان و البته تابلوی افتخار آمیزی از تاریخ شهرمان.از مدتی پیش مشغول تهیه مطلب کوتاهی در این خصوص هستم که بزودی تقدیم حضور دوستان خواهم کرد

 • انجمن ديدبانان:

  در پاسخ به صحبتهای آقای سرباز کوروش
  با سلام
  هشدار یا گلایه و هر نامی که بر آن نهید تفاوتی نداردد مهم ماهیت امر است. بر انشاء هم هیچ تعصبی وجود ندارد هر چه می گویید به دیده منت.اما
  انجمن مدعی نیست راهکار علمی ارائه داده است .بلکه می گوید از راه کار های علمی تبعیت شود.دوباره عرض می گردد در صورت امکان متن کوتاه فوق را مطالعه فرمائید اگر هم مطالعه کردید برای بار دوم با دقت بیشتری مطالعه فرمائید..شفاف تر عرض می گردد
  ۱-در بافت های نو ساز و جدید باید از اصول مهندسی تبعیت گردد وحتی اگر در نقطه ای اثری ارزشمند موجود باشد باید بطریق مختلف حفظ گردد. همانند تعریض خیابان امام سمنان
  ۲-در بافت های قدیم مبنا حفظ ارزشهای بومی است. این بدان معنی نیست که خانه های قدیمی تحت هیچ شرایطی خراب نگردند و یا کوچه ها تعریض نشوند.بلکه هدف ساخت و ساز بر اساس اصول بومی می باشد.
  ۳-پاراگراف آخر جز نتیجه گیری است؟
  ۴-عنوان متن توسط مدیر محترم سایت وزین «سنگسر نیوز» به آن اطلاق گردیده و انجمن هم مشکلی در آن نمی بیند ضمن اینکه به این جزئیات توجه نمی کنیم تا مصداق جمله « هفت شهرعشق را عطار گشت ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم»نباشد. اصل متن بخشی از سلسله مطالبی است که در سایت انجمن درج گردیده است.
  وقت عالی بخیر

  • سرباز کوروش:

   بنام اهورا مزدا
   کارکنان محترم انجمن دیدبانان میراث ایل سنگسر، درود
   از ابراز لطفتان سپاسگذارم ، شاید نتوانستم در دیدگاههای قبلی منظورم را دقیق مطرح کنم ، در کل منظورم این است که شما که در انجمن به این مهمی فعالیت میکنید میبایست یک طرح کلی و علمی ارایه دهید مبنی بر اینکه نظر انجمن شما در رابطه با منطقه رابند چیست ؟ به عنوان مثال اگر میخواهید کوچه باغ در آن حفظ شود میبایست دلایل خود را در طرحتان بیاورید(۱-… ۲-… ۳-…) تا توسط افراد گوناگون (همچنین در سایتها )مورد نقد و بررسی قرار گیرد سپس در صورت وجود نواقص احتمالی آنرا بوسیله دیگران شناسایی و برطرف آنگاه به مراجع مرتبط مانند شورای شهر به عنوان یک کار کارشناسی شده ارایه دهید تا مد نظر قرار گیرد ، در این صورت تلاش شما مثمر ثمر خواهد بود .
   (از اینکه که در این شلوغی کار افرادی مانند شما این همه حس کار بدون مزد دارند و بنده همشهری آنان هستم به خود میبالم .) پیروز باشد .

 • سرباز کوروش:

  بنام یزدان پاک
  کارکنان محترم انجمن دیدبانان میراث ایل سنگسر ،درود
  ۱- در ابتدا از زحمات شما به عنوان یک سنگسری بی نهایت سپاسگذارم .
  ۲- طبق اصول علم منطق میتوان چنین نتیجه گرفت هر متنی نوعی انشا است (گفته شما)ولی طبق همین اصل هر انشایی نمتواند نظریه علمی باشد متن شما خالی از هر نوع مباحث علمی در جهت اثبات یا عدم اثبات موضوعی است و به قول معروف بیشر با گلایه همراه است پس نمیتوان آنرا نظریه علمی دانست و راجع به آن بحث کرد چرا که نظریه علمی ساختار خاصی دارد و در انشای شما هیچکدام از آن ساختار ها رعایت نشده. حتی در این انشااز این شاخه به آن شاخه پریده اید بدون نتیجه گیری . اگر خوب بنگرید دیگاه بنده مشترک با اکثر دیدگاههای دیگر است .
  ۲- در انشایتان خودتان نمیدانید دنبال چه هستید گاه از یک خیابان پهن و عریض (خیابان امام سمنان ) مثال مییاورید و گاه از کوچه باغ های باصفای شهمیرزاد و لودر نزدن آن توسط شهرداری یاد میکنید بی زحمت تکلیف ما را روشن کنید در رابند دنبال کوچه باغ هستید یاخیابان پهن البته این را هم عرض کنم یکی را انتخاب کنید چرا که طبق اصول منطقی اجتماع نقیضین محال است .
  ۳- عنوان انشای شما(هشدار… ) نیز ارتباط چندانی با خود متن ندارد .
  با تمامی حرفهای گفته و ناگفته بازهم عرض میکنم دلسوزی شما ارزشمند است و ستودنی . پیروز باشید

 • انجمن ديدبانان:

  در پاسخ به صحبتهای سنگسری
  پیشنهاد بصورت مختصر در پاراگراف آخر قید گردیده است.

 • انجمن ديدبانان:

  در پاسخ به صحبتهای پارسا.
  شکی نیست که خیابانهای عریض بسیار بهتر از خیابانهای کج و تنگ و ترش است!‌.اما برای شهر هائی که دارای پیشینه تاریخی و هویتی مستقل می باشد شرایط قطعا متفاوت خواهد بود. و این امر از مزیتهای چنین جوامعی است.بعنوان مثال آیا شما خودو شهرتان رااز لحاظ پشتوانه تاریخی و هویتی همتراز با شهر جدید تاسیسی مثل مامازن تهران می دانید؟

 • انجمن ديدبانان:

  . جواب به سرباز کوروش
  در ایتدا باید عرض گردد هر متن نوعی انشاء است که البته اگر ادبی باشد چه بهتر.
  جناب کورش اگر متن را با دقت بیشتری مطالعه می نمودید جواب شما در آن درج شده است با این اوصاف بصورت مختصر و انشاء وار مجددا عرض می گردد. دلدئل ناکارآمدی چنین طرح هائی احداث کوچه خیابانهای شیخ محمود،‌امام حسین و دارالقران می باشد.به نظر حضرتعالی این ها با خیابان صاحب زمان که قریب به ۴۰ سال پیش با نام… احداث گردید قابل مقایسه اند. ایا انها را می توان با تفکر و دقت و نظم مهندسی که در تعریض خیابان امام سمنان بکار رفته است مقایسه کرد؟ ضمنا بد نیست به احیا بافت قدیم شهر مجاورمان مراجعه فرمائید تا تفاوت ها ار درک کنید.
  در پایان ما تنها خویش را انجمن دیدبانان نمی دانیم بلکه تمامی مجوزهای قانونی لازم را از وزارت کشور دارا بوده و تحت فرمانداری شهرستان فعالیت می کنیم.

 • انجمن ديدبانان:

  جناب پارسا:
  بنده نیز بافرمایشات شما موافقم.البته باید عرض گردد که مزیت های احیاء بافت های قدیم شهر به همان سبک تاریخی بسی بیشتر از احداث خیابانهای عریض و استانداد می باشد که در حال حاضر از حوصله این بحث خارج می باشد. در ادامه سعی خواهیم کرد به ویژگی ها و مزیت های احیا بافت های قدیم بپردازیم

 • انجمن ديدبانان:

  جناب آقای شهروند
  بعید می دانیم منطقه رابند برای همشهریان عزیز جای شناخته شده ای نباشد. با این اوصاف در آینده ای نزدیک به این موضوع خواهیم پرداخت.

 • سنگسری:

  با درود برانجمن دیدبانان میراث ایل سنگسر.
  پیشنهاد و نظر کارشناسی شما برای بهتر نشان دادن الگوهای فرهنگی و هویتی و تاریخی شهر چیست؟
  آیا برای این طرح پیشنهاد کاربردی به شهرداری داده اید؟

 • پارسا:

  آیا بهتر نیست شهرداری خیابانهای داخل شهرو بافت قدیم وزیارت را تعریض نماید تا شهر سروسامان بگیرد وخیابانهای بیشتری داشته باشیم تا رفت وآمد در آن روان گردد واین همه ترافیک درشهر بوجود نیاید وهم مردم وهم رانندگان در آسایش باشند.وشهر گسترده گردد.

 • یک شهروند:

  بهتر بود یک شمای کلی ازرابند معرفی میکردید تا مردم آنجا را بهتر بشناسند بعد تصمیم بگیرند وراهکار بدهند.

 • پارسا:

  به نظر اینجانب تعریض باقت قدیم شهرو اضافه شدن خیابانهای استاندارد به شهر مهدیشهر در پیشرفت شهر بسیار مهم است وکمک میکند که شهر رونق بگیرد وازانزواء وگوشه گیری در آید وبا توجه به رشدشهر وجمعیت تعریض خیابانها برای شهر بسیار مهم است .البته اگر بتوانند خیابان بزرگ ودرست حسابی در بیاورند.

 • سرباز کوروش:

  بنام اهورا مزدا
  فرد یا افرادی که خود راانجمن دیدبانان میراث ایل سنگسر میدانند بایستی خود کارشناس باشند یااز کارشناسان خبره بهره جویند تا با ارایه استنادات و دلایل محکم ، عدم درستی موضوع مورد نظر خویش (اقدام شهرداری و…) را اثبات نمایند . متن بالا بیشتر به انشا شبیه است تا یک نظرعلمی و…
  البته دلسوزی شما برای شهر ستودنی است پیشنهاد میدهم نظر کارشناسی و علمی ارایه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...