امروز : ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

  Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
شهریور ۲۹, ۱۳۹۶, ۲:۱۷ ق.ظ
 

صاف
22°C
رطوبت: 21%
سرعت باد: 1 m/s جنوبجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 1,420
 • 970
 • 3,361,922
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

هم اندیشی در خصوص طرح جامع مهدیشهر


به گزارش خبرنگار سنگسر نیوز، جلسه بررسی طرح جامع مهدیشهر با حضور اعضای شورای شهر، شهردار، کارشناسان شهرداری و تعدادی از اعضای سازمانهای مردم نهاد و فعالین اجتماعی بعد از ظهر دوشنبه در محل ساختمان شورای شهر برگزار شد.
در ابتدا جعفر نخستین، شهردار مهدیشهر از آخرین مراحل تهیه این طرح خبر داد و هدف از این نشست را بحث و بررسی در خصوص طرح و شنیدن نقطه نظرات کارشناسی و مردمی برشمرد.
در این جلسه تعدادی از حاظرین در خصوص اهمیت این طرح و نقش آن در توسعه آینده شهر صحبت نموده و پیشنهاداتی را مطرح کردند.
محمود سلطانیان، مدیرعامل انجمن دیدبانان میراث ایل سنگسر از عدم توجه به بافت تاریخی و معماری پرقدمت و منحصر به فرد این شهر گلایه کرد. وی مهندسین مشاور را به توجه جدی به بافت تاریخی شهر فراخواند و اظهار امیدواری کرد سازمان میراث فرهنگی و شهرداری نیز جهت حفظ و نگهداری از بافت قدیم و خانه های تاریخی این شهر گامی جدی بردارند.
عباس مصباحیان، مدیرعامل بنیاد نیکوکاری امام صادق نیز در این نشست به قرائت نامه مفصلی پرداخت که پیش از این خطاب به شورای شهر، شهردار و مهندسین مشاور در همین خصوص نگاشته بود. وی همچنین در این نشست به ذکر خاطره ای از سالهای گذشته پرداخت که چگونه مشاور طرح هادی شهر پیش از تصویب آن را در مراسمی برای شهروندان توضیح داده و نقطه نظرات آنان را دریافت کرد. وی تعریف کرد که بخشی از طرح هادی قدیم با پیشنهادات مطرح شده در آن جلسه اصلاح گردید.
محمود حیدریه، مدیرمسوول سنگسر نیوز نیز در این جلسه تقاضا کرد طرح جامع در جلسه ای برای صاحبنظران و شهروندان رونمایی شود تا امکان نقد و بررسی و ارائه پیشنهاد فراهم آید. وی همچنین به اهمیت توسعه ارضی مهدیشهر از دو محور گل رودبار و شور آب اشاره کرد و خاطر نشان ساخت بسیاری از طرحهای مهم این شهر به دلیل کمبود زمین در محدوده فعلی یا اجرا نشده و یا دچار جانمایی غلط و مشکلات بسیاری گردیده است. ایشان با یادآوری اینکه مدیریت شهری در تمام سالهای اخیر توجه خود را به ایجاد فضای سبز و پارک در مناطقی معطوف کرده که برای شهروندان این شهر کمتر قابل استفاده است، تقاضا کرد به منطقه دشت و رابند به عنوان مناطقی که پتانسیلهای فراوانی در این زمینه دارند، در طرح جامع  توجه جدی مبذول شود.
وی همچنین به مشکلات موجود در شهر نظیر نبود جای پارک مناسب و ترافیک اشاره کرد و مسائل اینچنینی را برای شهری چون مهدیشهر مایه تاسف خواند. ایشان همچنین ضمن انتقاد از ساخت و ساز بی برنامه در شهر خواستار شد که محدوده لیتو و دربند به خانه های ویلایی اختصاص پیدا کرده و محدودیت ارتفاعی در مناطق فوق وضع شود. وی همچنین با اشاره به روند تخریب خانه های تاریخی شهر هشدار داد در صورتی که در این زمینه اقدام جدی صورت نگیرد شهر سه هزار ساله سنگسر هویت تاریخی خود را برای همیشه از دست خواهد داد.
محمود اسکندری، نائب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیز در این جلسه با اشاره به عدم رشد و توسعه متوازن مهدیشهر از برگزاری جلسه رونمایی از طرح برای شهروندان استقبال کرد و پیشنهاد داد پیش از برگزاری جلسه فوق طرح در اختیار صاحبنظران قرار گیرد تا نقطه نظرات و پیشنهادات خود را برای جلسه مذکور آماده نمایند. وی خاطر نشان کرد پیشنهادات سازنده در جهت بهبود طرح با تامین دلایل و مستندات قاطع و قابل دفاع صورت پذیرد تا بتواند در مراحل نهایی مورد تصویب قرار گیرد
نیلچیانی، مدیرعامل شرکت طرح معماری محیط نیز بر ضرورت توجه به شرح خدمات مشاور در تهیه طرح جامع شهر تاکید کرد. وی ضمن یادآوری اینکه به علت نبود نظامهای مالی و فنی مناسب بسیاری از طرحهای جامع به نتیجه لازم نمی رسند خاطر نشان کرد که باید برای اجرای مناسب طرح پس از تصویب توجه و پیگیری لازم صورت پذیرد. وی همچنین به سیر تصویب طرح در مراکز استانی و تهران  اشاره کرد و عنوان نمود ممکن است بخشهایی از طرح در مراکز فوق مورد تصویب قرار نگیرد.
ایشان در این نشست به شرح خدمات مشاور در تدوین طرح جامع اشاره کرد و از بررسی وضع موجود شهر از لحاظ کالبدی، فرم و ساختار شهری، جمعیت، تاریخ، وضیت ساختمانها و فضاهای خالی به عنوان گام اول نام برد. ایشان گام بعدی را با سرفصلهایی نظیر بررسی اشکالات و کمبودها در وضع موجود، بررسی جمعیت در افق ده ساله و امکانات لازم برای آنها تبیین کرد. وی گفت طرح جامع به عنوان سند بالادستی در توسعه شهری در گام نهایی به ارائه دیدگاههایی در خصوص جمعیت و اقتصاد شهر در آینده، کاربری زمین، ساخت و ساز و … منتهی خواهد شد.
وی همچنین از ارائه طرح جامع مهدیشهر در جلسه آتی خبر داد و از شنیدن نقطه نظرات مردمی استقبال کرد.

۳ پاسخ به “هم اندیشی در خصوص طرح جامع مهدیشهر”
 • مشتی:

  سلام.حرف زدن قشنگه!شما تو سنگسر زندگی نمیکنید؟چیزی از دشت مونده بنظرتون؟رابند هم کم کم داره کمرنگ میشه.
  پارک اندیشه هم که قراره به تاریخ بپیونده!؟
  … با حلوا حلوا دهن شیرین نمیشه! بغل خانه تاریخی کیپور قراره یه ساختمون چند طبقه بره بالا!بغل تکیه سنگسر که رفت بالا تموم شد.
  حرف نزنید عمل کنید…-

 • بیدقی فر:

  با سلام .بنده با پیشنهاد جناب آقایان حیدریه و سلطانیان موافقم.با توجه به کمبود زمین در شهر باید بر طرح های ساخت وساز دقت بیشتری نمود .با توجه به آپارتمان سازی وتخریب منازل قدیمی ممکن است آیندگان ومسافرانیکه از شهر گذر میکنند اشتباها فکر کنند سنگسر یک شهر تازه تاسیس است
  چنانچه بودجه مناسب وکارشناسی صحیح برای حفاظت و مرمت بناهای تاریخی مانند خانه کیپور و منزل پدری اساتید درخشانی و آثار این چنینی که تعدادشان هم در سنگسر کم نیست اختصاص یابد از گفتن بسیاری ای کاش ها…. در آینده جلوگیری میشود.

 • حجت الله کیان مهر:

  با سلام و احترام، طرح جامع شهری از سال ۱۹۶۰ از سیستم مدریت و برنامه ریزی شهری اروپا و امریکا که خود واضع این طرح بودند حذف گردید. دلیل اصلی آن رویکرد خطی و برگشت ناپذیر و عدم مشارکت مستقیم مردم در طرح بود. به جای آن طرح های استراتژیک و راهبردی که دارای الگوهای برگشت پذیر، مشارکتی و منعطف می باشد جایگزین گردید. با توجه به اجبار تهیه ی طرح جامع در ایران، خواهشمند است رویکردها، الگوها و دستورات طرح های استراتژیک و راهبردی در ادغامی هماهنگ با طرح جامع تهیه و اجرا شوند.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...