امروز : ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۱, ۱۳۹۶, ۱۲:۴۲ ق.ظ
 

صاف
21°C
رطوبت: 18%
سرعت باد: 0 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 815
  • 873
  • 3,364,978
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

هنرمند سرای «سنگسر» شرق تهران به روایت نادعلیان


احمد نادعلیان این بار هنرمندسرای «سنگسر» را در شرق تهران به عنوان دفتر مرکزی نگارخانه پردیس پلور و هنرمند سرای خلیج فارس در تهران قرار داد.
این هنرمند هنر محیطی به خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت:«سنگسر» نام قومی کوچرو است که به زبان آنان معنی «بر روی سنگ» می‌دهد. این هنرمند سرا که خانه پدری من بوده، پر از سنگ است که در شرق تهران و محله پیروزی واقع شده است و در حال حاضر دفتر مرکزی نگارخانه پردیس پلور و هنرمند سرای خلیج فارس در تهران است.

او ادامه داد: این هنرمند سرا جائی است که برای هنرمند این امکان را فراهم می‌کند تا در محیطی متفاوت دست به خلق آثار هنری بزنند. از آنجا که طی ده سال گذشته با توجه به نبود تعریفی برای هنرمند سرا در نهادهائی که بر فعالیت سازمان‌های هنری در ایران نظارت دارند، این توافق بین پردیس پلور و مرکز هنرهای تجسمی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود داشته که به عنوان نگارخانه به این فعالیت ادامه دهد. از این روز با هماهنگی مرکز هنرهای تجسمی توافق شده که این سه محل یعنی (پردیس پلور، هنرمند سرای خلیج فارس در هرمز و سنگسر در تهران) با مجوز و مدیریت واحد اداره شود.

نادعلیان با اشاره به دیگر ویژگی‌های این مجموعه عنوان کرد: هنرمند سرای «سنگسر» مکانی است که هنرمندان بین‌المللی می‌توانند به صورت رسمی در آن اقامت کنند. در تمامی سالهای گذشته میهمانان پلور و هرمز زمانیکه به تهران می‌آمدند در اینجا ساکن می‌شدند. اما حالا دو اتاق به میهمانان اختصاص داده شده است.

هدف این است که در این خانه جلسات توجیهی و کارگاهی برای هنرمندان شهرستانی علاقمند به هنر محیطی و جدید برگزار شود. اگر علاقمندان به صورت گروهی (بین ۵ تا ۱۰ نفر) به این محل بیایند شرایط هنرمند سرا را نیز بپذیرند، اسکان آنها نیز تامین می‌شود.

به گفته این هنرمند هنر محیطی ، از سال ۱۳۸۲ این مرکز به صورت رسمی ضمن دعوت از هنرمندان بین‌المللی برای اجرا و نمایش اثر هنری در ایران ، این امکان را نیز فراهم می‌آورد تا این فعالیتها بازتاب بین‌المللی داشته باشد. این در حالی است که تمام اسناد پژوهشی شامل هزاران تصویر نیز در این بنا نگهداری می‌شود.

مدیر هنرسرای پلور تصریح کرد: این خانه همچنین کارگاه من است و زمانی که به تهران می‌آیم در اینجا کار می‌کنم و آثارم به صورت دائمی در این مکان به نمایش درمی‌آید.علاقه‌مندان می‌توانند با هماهنگی عصر روزهای یکشنبه و دوشنبه از این محل بازدید کنند. شرط بازدید از این مجموعه نیز خرید یک اثر هنری از ساخته‌های زنان جزیره هرمز است که بین ۳ تا ۱۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. بازدید کننده چیزی را از دست نمی‌دهد بلکه یک اثر هنری بدست می‌آورد.

نادعلیان با اشاره به دیگر بخش‌های این هنرمند سرا یادآور شد: در این خانه هزاران سنگ از پلور و دیگر نقاط جهان جمع آوری شده است. علاوه بر آن از دوران کودکی همیشه فسیل جمع‌آوری کرده‌ام و در حال حاضر چند صد فسیل ریز و درشت که جمع آوری آنها چهل سال طول کشیده است ،اینجا نگهداری می‌شود.

او اضافه کرد: سنگ نگاره‌ها و مهره‌های کوچک نیز در صندوقی قدیمی نگهداری می‌شوند. در زیرزمین خانه نمونه این مهرها چیدمان شده است. استخوان‌های انسان و دیگر حیوانات نیز در زیرزمین خانه نگهداری می‌شوند. تمامی سفال‌های مربوط به تپه تاریخی بچه دماوند پلور که به منظور ایجاد کارخانه آب معدنی ویران شد نیز در همین مکان است. زیرا یقین دارم این آثار ارزشمند هستند و با گذشت زمان تخلف آنها آشکار می‌شود.

به گفته او، آثار بیشتر و عکس‌هایی در طبقه اول وجود دارند. این عکس‌ها مربوط به مجموعه حیاتی دوباره اجرا شده در کشورهای فرانسه، انگلستان، چین، صربستان و … است. طبقه دوم بنا جائی است که نقاشی‌های من از دوره‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش ایسنا، این هنرمند سرا خانه پدری احمد نادعلیان است. از سن ۶ سالگی یعنی سال ۱۳۴۶ در این خانه زندگی می‌کرد و بعد از هفت سال از سال ۱۳۷۶ زندگی مجدد او و خانواده‌اش در این مکان آغاز شد و در این سال‌ها علاوه بر فعالیت هنری،این مکان میزبان مهمانان بین‌المللی او نیز بود.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...