امروز : ۲۷ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۷, ۱۳۹۶, ۴:۳۲ ق.ظ
 

صاف
3°C
رطوبت: 48%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 61
  • 1,095
  • 3,481,794
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

ورود به حریم خصوصی افراد متقاضی یارانه: حقی قانونی یا غیر قانونی؟

محمود گلستانی

محمود گلستانی

دانشجوی دکتری حقوق بین الملل و مدرس دانشگاه.

پست الکترونیک : Golestani.m22@gmail.com

طبق اصل ۲۲قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران : حیثیت، جان ، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است مگر در مواردی که قانون تجویز کند. و طبق اصل ۲۵ قانون اساسی : بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون. اصل کلی در خصوص حریم خصوصی اشخاص ، ممنوعیت ورود به این حوزه می باشد مگر در صورت وجود مجوز قانونی.

وقتی افراد جهت افتتاح حساب به بانک مراجعه می نمایند، تمامی مشخصات هویتی فرد در سامانه اطلاعاتی بانک درج می شود این اقدام  بانک ها در جهت جلوگیری از هر گونه اقدام غیر قانونی  من جمله پول شویی و همچنین حفظ حقوق بانکی «دارنده حساب» است.

به اعتقاد نگارنده، هدف وسیله را توجیه نمی کند،  دولت نمی تواند  به بهانه هدفمندی یارانه ها اقدام به تجسس و سرکشی حسایهای شخصی افراد نماید، زیرابراساس قوانین و مقررات دولت اجازه ورود و تجسس در حساب های بانکی افراد را نداشته و این موضوع صرفا با کسب مجوز از مقام قضایی ممکن است . در این خصوص قانون  مبازه با پول شویی مشخص کرده چه مقاماتی و چه کسانی می توانند نسبت به بررسی حساب افراد اقدام کنند، کمیسیون حقوقی قوه قضاییه عنوان می نماید: بازرس مکلف است مطابق مقررات عملیات بانکی، گردش امور اداری و مالی بانکها را مورد بازرسی قرار داده و اگر نیاز به ملاحظه حساب خاصی که مربوط به فرد خاصی داشت، می­تواند با استیذان( کسب اجازه) ریاست قوه قضاییه نسبت به این امر اقدام نماید. و همچنین طبق بند ب ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر اسلامی مصوب ۱۹۹۰ : “هر انسانى حق دارد که در امور زندگى خصوصى خود (در مسکن و خانواده و مال, ارتباطات) استقلال داشته باشد و جاسوسى یا نظارت بر او, با مخدوش کردن حیثیت او جایز نیست و باید از او در مقابل هرگونه دخالت زورگویانه در این شؤون حمایت شود”.

   همچنین اگر مصوبه‌ای در خصوص ورود به حریم خصوصی افراد به شورای نگهبان ارسال شود، بی‌تردید با استناد به اصل ۷۲ قانون اساسی (مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند قوانینی وضع کند که با اصول و احکام مذهب رسمی کشور یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد. تشخیص این امر به ترتیبی که در اصل نود و ششم آمده بر عهده شورای نگهبان است).  از سوی شورای نگهبان رد خواهد شد، زیرا تجسس  حساب‌های شهروندان بدون اطلاع آنان ، خلاف قانون اساسی ،  منشور «حقوق شهروندی» و مغایر با قوانین و مقررات عادی است و تشخیص این مغایرت  بر عهده شورای نگهبان است.

در پایان لازم است به اصل ۸ قانون اساسی هم اشاره شود که که” دعوت به خیر، امر به معروف‌و نهی از منکر وظیفه‌ای است همگانی و متقابل برعهده مردم نسبت‌به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت‌،شرایط وحدود و کیفیت آن را قانون معین می‌کند”   باید متذکر شد که این اصل نباید دستاویزی باشد برای دخالت در حریم خصوصی  افراد و نقض حقوق آنها که البته قانون گذار با آوردن عبارت “شرایط و حدود آن را قانون معین می کند” تا حدودی راه را بر این گونه سواستفاده ها مسدود کرده است.

۶ پاسخ به “ورود به حریم خصوصی افراد متقاضی یارانه: حقی قانونی یا غیر قانونی؟”

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...