امروز : ۲۴ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۴, ۱۳۹۶, ۱:۲۳ ب.ظ
 

آفتابی
9°C
رطوبت: 40%
سرعت باد: 0 m/s شرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 407
  • 1,052
  • 3,478,821
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

پیشرفت ۵۰ درصدی مرمت آب انبار تکیه حسینیه اعظم مهدیشهر


به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان،«همایون جورابلو» اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان در صدد احیای کامل این آب انبار شامل مرمت سردرآب انبار، احیای مخزن اصلی، بندکشی، بهسازی اطراف، پاکسازی فضای ورودی و راه پله و  احیای پاشیرها است.

وی با بیان اینکه آب انبار تکیه حسینیه اعظم مهدیشهر در دوره قاجاریه بنا شده است، گفت: این آب انبار همزمان با بنای اولیه حسینیه اعظم در سال ۷۶۹ هجری قمری به دست حسینعلی بیگ ساخته شده است.

جورابلو با اشاره به اینکه این آب انبار در اوایل دوره قاجار برای اولین بار مرمت شده است، افزود: مخزن آب انبار در سال های اخیر به عنوان فروشگاه صنایع دستی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این آب انبار۳۶ پله دارد، گفت: آب آن از منطقه دربند می آمده و ذخیره می شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهدیشهر گفت: تکیه اعظم مهدیشهر در حدود ۵۰ سال پیش توسط معمار محمدعلی دانایی فرد مرمت و بازسازی شد و در آن مراسم‌های مذهبی ، نخل گردانی، مراسم ماه محرم  و تعزیه برگزار می شود.

ایرانیان در گذشته های دور برای ذخیره سازی آب و استفاده از آن،  محفظه ای سرپوشیده در عمق زمین احداث     می‌کردند که آن را مخزن آب یا آب انبار می نامیدند.

در زبان سنگسری به این گونه محفظه که به شیر برداشت آب مجهز نبوده و معمولا با دلو یا وسایل مشابه آب می‌کشیدند، خوت می‌گفتند و آب انبارهایی که به شکل امروزی باقی مانده اند، به زبان سنگسری مزمبل یا مزمل گفته می‌شود.
در مهدیشهر در گذشته، بانیان خیر یا واقفین، در محله‌های مختلف نسبت به احداث مزمبل یا آب انبارهای عمومی با معماری زیبا و سازه مستحکم و نیز تعیین حقآبه آن اقدام می‌کردند.

آب انبارهایی که در محلات مختلف سنگسر وجود داشتند عبارت بودند از آب انبارهای طالب آباد، الله صحفه، پشین بر یا آب انبار حاج اق مهدی.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...