امروز : ۲۴ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۴, ۱۳۹۶, ۳:۰۷ ب.ظ
 

آفتابی
10°C
رطوبت: 37%
سرعت باد: 1 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 483
  • 1,052
  • 3,478,897
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

چرا شهر بدون دخانیات؟

احمد فاضلی نژاد

۱- هزینه ها و زیانهایی که دخانیات بر فرد و جامعه تحمیل میکند سالیانه حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان (روزانه حدود ۱۶۵ هزار میلیارد تومان) برآورد میشود. که از این مبلغ حدود ۱۰هزار میلیارد تومان آن مستقیما از جیب مصرف کننده دود میشود و بیش از ۵ برابر آن هزینه های بهداشتی و درمانی و اجتماعی است که جامعه ما میپردازد.
۲- دخانیات را دروازه ورود به اعتیاد و سایر ناهنجاریهای اجتماعی دانسته اند ، به تحقیق بیش از ۹۶ درصد افراد معتاد به مواد خطرناکی از قبیل تریاک و کراک و شیشه و… و سایر بزهکاران اجتماع ابتدا سیگاری شده اند و به زبان خودمانی تر با خلاف کوچک سیگار کشیدن شروع کرده اند و در برخورد با شرایط نامناسب به انحراف بزرگتری کشیده شده اند. از آن طرف هم گفته اند عدم اعتیاد به دخانیات بیش از ۹۰ درصد افراد را در مقابل انحراف بعدی مقاوم میکند .
۳- در علم پزشکی ثابت شده است دود دخانیات منشا ایجاد و زمینه ساز عوارض و بیماریهای بی شماری بوده و یا تشدید کننده بسیار ی دیگر از بیماریهاست که در اینجا قصد پرداختن به آن را نداریم که به واقع خود مثنوی ۷۰ من است و فقط به این اکتفا میکنیم که در این چند سال اخیر که قلیان در محافل جوانان و خانواده ها رواج پیدا کرده است بیماریهای مهلک خونی و ریوی در بین جوانان و میانسالان ما افزایش چشمگیری پیدا کرده است.
۴- ما در برابر کودکان و نوجوانان و به طورکلی نسل آینده مسئول هستیم ، کما اینکه خانواده های ایرانی به این امر واقف هستند و هر چند این حس مسئولیت با افراط و تفریط نیز همراه است اما متاسفانه آموزش زندگی سالم در آن جایگاه کمتری دارد. از نظر ما زندگی عاری از دخانیات حق نوجوانان و جوانان و نسل بعدی ما است و آموزش و اطلاع رسانی در این زمینه وظیفه پدران و مادران و متولیان فرهنگی و همه دلسوزان جامعه است .
در قسمت بعدی به مشخصه های شهر بدون دخانیات میپردازیم .

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...