امروز : ۳ مهر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
مهر ۳, ۱۳۹۶, ۴:۴۵ ق.ظ
 

صاف
22°C
رطوبت: 17%
سرعت باد: 0 m/s شمال
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 13
  • 1,056
  • 3,367,554
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

چوکر خونه : مراسم جشن و سرور زنان در سنگسر قدیم

سلطانعلی حیدری پور

در زمان قدیم با فرا رسیدن بهار از روز اول تا سیزدهم نوروز، خانم های سنگسری با پشت سر گذاشتن زمستان و فارغ شدن از کارهای پشم ریسی و بافتن پارچه های پشمی برای رفع خستگی و رنج کار، خانه ای را در نظر می گرفتند که در آنجا با رقص و شادی ساعتی از رنج روزگار فارغ بمانند.
خانه ی مورد نظر می بایست حیاط بزرگی داشته باشد و مرد خانه در سفر باشد و فقط زنان و کودکان اجازه حضور در این خانه را داشتند. یکی از خانه هایی که در محله زیارت قدیم هر سال برای شادی در نظر می گرفتند متعلق به فردی بود معروف به قدم مندلی، که خودش در کویر نزد حشم ها بود و خانمش به نام قدم خجه (خدیجه قدم) که زنی پاک نهاد بود و اجازه می داد به طور رایگان این جشن و شادی در حیاط خانه اش برگزار شود.
و اما شرح بازی: یکی از خانم ها لباس مردانه می پوشید و چوبی به دست می گرفت و نقش چوپان را بازی میکرد و چند بچه هم نقش گوسفند ها را بازی می کردند، یکی از خانم ها ی میان سال نقش ارباب را بازی می کرد. ارباب از چوپان می پرسید : چرا گله را به چراگاه نمی بری ؟ چوپان می گفت: کفش ندارم ! به او کفش می دادند، دوباره از او می پرسیدند چرا گله را به چراگاه نمی بری؟ چوپان می گفت شلوار ندارم. ارباب به او شلوار می داد. باز می گفت: کت ندارم. ارباب به او کت می داد. بعد چوپان با صدای بلند می گفت: من زن ندارم. ارباب دست یکی از دختر ها را می گرفت و به چوپان می داد. در این هنگام همه ی حاظرین از بزرگ و کوچک کف می زدند و شادی می کردند و سپس عروس و داماد را روی صندلی می نشاندند، دایره ی زنگی مرتب نواخته می شد و زن ها دو به دو با هم می رقصیدند و همزمان هر یک از زن ها و دختر ها که در کنار ایستاده بودند را دعوت به رقص می کردند. “ساخته شوی” و “قردار شوال” لباسهایی بود که زنان در این مراسم می پوشیدند.
در یکی از این روز ها نگارنده در سن کودکی برای تماشا به این خانه می رفتم خورشید خانم، زن حاج محمد حسن (یکی از معتمدین زیارت) که حدود ۶۰ تا ۷۰ سال سن داشت را دیدم که به طرف خانه ی یاد شده می رفت. در بین راه به دوستش رسید پس از احوال پرسی دوستش از او پرسد کجا می روی؟ گفت: چوکر خونه می روم و ادامه داد: شادی و رقص برای آدم لازم است، رنج تن را در می کند. ( سما تنی رنج د بر بنده )
نمونه ای از اشعاری که چوپان در این مراسم می خواند:
من نمی چرانم این گله را
بز و بزغاله را
میش با بره را
بز صاحبمرده را
من نمی چرانم این گله را …

۴ پاسخ به “چوکر خونه : مراسم جشن و سرور زنان در سنگسر قدیم”

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...