امروز : ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

  Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
شهریور ۲۹, ۱۳۹۶, ۲:۱۶ ق.ظ
 

صاف
22°C
رطوبت: 21%
سرعت باد: 1 m/s جنوبجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 1,414
 • 970
 • 3,361,916
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

چگونه مدیریت شهری قوی و کارآمد داشته باشیم؟


یکی از مهمترین مشکلاتی که شهر مهدیشهر (سنگسر) با آن دست به گریبان است نبود مدیریت شهری قوی و کارآمد است. در اینکه افرادی در طی این سالها با تمام بضاعت خود در این عرصه تلاش کرده و توفیقات خوبی هم داشته اند شکی وجود ندارد. ولی چرا به اهداف مورد نظرمان نرسیده ایم. چرا با انبوهی از مشکلات و تنگناها روبرو هستیم؟ چرا نخبگان شهر تمایلی به حضور در عرصه مدیریت شهری ندارند؟چرا نخبگانی هم که تمایل به فعالیت در این زمینه دارند به خاطر تبعات برداشتهای سطحی نگرانه جامعه نسبت به قضایا و نداشتن قدرت اجرایی کافی نهادهای مدیریت شهری و دلایل بسیار دیگر جرات حضور ندارند؟ چرا درگذشته جامعه ما قادر به انتخاب هوشمندانه نبوده است؟ و اصولا چرا جامعه نسبت به حقوق و وظایف خود در این زمینه آشنایی کافی ندارد؟
هدف از طرح این بحث این است که مشکلات و تنگناهای موجود در شهر را ریشه یابی کرده و راهکارهای عبور از آنها را بررسی کنیم. اینکه چگونه می توانیم برای حضور نخبگان در عرصه مدیریت شهری فضای مثبت ایجاد کنیم؟  و نهایتا چگونه می توانیم به مدیریت شهری قوی و کارآمد برسیم؟
انتظار داریم به عنوان وظیفه اجتماعی در این بحث مشارکت کرده و دیدگاههای خود را با رعایت احترام به پیشینیانی که در این عرصه حضور داشته و دارند ابراز نمایید.

برچسب‌ها,

۳ پاسخ به “چگونه مدیریت شهری قوی و کارآمد داشته باشیم؟”
 • ندا:

  باکمی تامل می توان به راحتی شهرسازی و ساخت و سازهای کاملا غیر اصولی را در قسمت های مختلف شهر دید که متاسفانه هنوز هم ادامه دارد . مسئولان محترم مدیریت شهری و زیبا سازی هم ظاهرا مشکلی با این قضیه ندارند و مثل بقیه افراد نظاره گر هستند .نمای هر ساختمان در شکل‌دهی به مجموعه شهری که در آن حضور دارد، موثر است. اگر به نمای یک ساختمان بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان‌های شهر توجه شود، همگونی نمای شهری از بین خواهد رفت.این مشکل بسیار بزرگی است که هر کسی فقط با توجه به میل شخصی خود شروع به ساختن منازل مسکونی و ساختمان های تجاری می کند و شما می توانید در یک خیابان ساختمان هایی با معماری ونماهای کاملا متفاوت و دربعضی ازموارد کاملا متضاد را ببینید .غیر قابل تحمل تر از آن این که این ساختمان ها ممکن است از یک ویلای خصوصی تا یک مجتمع مسکونی چنین طبقه را شامل شود .نمای رو به کوچه و خیابان باید تابع عوامل همبستگی بین نماهای اطراف باشدو تقریبا در همه ی شهر ها می توان دید که حتی نمای بیرونی خانه ها در یک محل یا خیابان شبیه به هم هستند وتعداد طبقات ساختمان های مسکونی و دیگر ویژگی های ظاهری ساختمان که در معرض دید است با هم همخوانی دارد. باید ساختمان ها طوری ساخته شوند که در هر محل نوع خاصی از معماری وجود داشته باشد تا ظاهر شهر انقدر به هم ریخته و متناقض نباشد. از آنجایی که چندین دهه طول می کشد که بافت شهری تغییر کند و این تغییر در حال رخ دادن در سنگسر است باید توجه ویژه ای به این موضوع نمود .همان طور که همه ی ما میدانیم تخریب ساختمان های ساخته شده امکانن پذیر نیست ودر نتیجه خطا در زمینه شهرسازی تقریبا غیر قابل جبران خواهد بود. امیدوارم مردم فرهیخته سنگسر در ساختن بنا های خود این نکات را رعایت فرمایند و با همکاری هم ظاهر شهرمان را مثل باطن آن زیبا نگه دارند تاآیندگان هم مثل ما همیشه به شهرخود افتخار کنند

 • حسن:

  با سلام مهدیشهر موقعیت و پنانسیل بالایی دارد در تمام زمینه ها فقط باید با فکرهای نو و تازه این پنانسییلها را هدایت کرد . کاش ما مهدیشهریها مشارکت و همدلی هایمان را بالا می بردیم آنوقت شاهد شکوفایی روز افزون شهرمان خواهیم بود .

 • سنگسری:

  با سلام .
  یکی از دلایلی که جوانان و نخبگان سنگسری تمایلی به حضور در عرصه های مدیریت شهری ندارند این است که بعضی از این همشهریان چشم دیدن یک مدیر و نخبه بومی برای مدیریت این شهر را ندارند . اگر یک مدیر و نخبه بومی برای مدیریت شهر انتخاب میشود و کارهای بسیار خوبی هم برای شهر انجام میدهد اما این همشهریان آنقدر از او انتقاد میکنند و به پشت سرش حرف میزنند که این مدیر پشیمان میشود از این که چرا این مدیریت را قبول کرده است .
  ما در این شهر نخبه و جوان فعالی که بتواند برای مدیریت شهری مفید باشد کم نداریم ولی فقط مشکل همین است که بعضی از این همشهریان ممانعت میکنند از فعالیت این نخبگان .

  به نظر من اگر مشارکت مردمی در همراهی با این نخبگان و مدیران بومی ایجاد شود مطمئنن ما این مشکلات وتنگناها را در شهر نداریم . این مشارکت مردمی میتواند به شکل یک انجمن یا یک گروه در همراهی با مدیر شهر باشد و بسیار تاثیر پذیرتر است .

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...


گرد فراموشی بر مهمترین پروژه مهدیشهر با عدم تخصیص بودجه

تاریخ : ۱۵ دی ۱۳۹۵
تعداد بازدید : 1,663

بودجه سال ۹۳ شهرداری مهدیشهر منطقی تدوین می شود

تاریخ : ۲۴ آذر ۱۳۹۲
تعداد بازدید : 1,477