امروز : ۲۴ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

  Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۴, ۱۳۹۶, ۱:۲۴ ب.ظ
 

آفتابی
9°C
رطوبت: 40%
سرعت باد: 0 m/s شرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
 • 407
 • 1,052
 • 3,478,821
 • 1,104
 • 3,697
 • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

کتابخانه عمومی مهدیشهر در شان مردم این شهر نیست


دبیر انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مهدیشهر گفت : کتابخانه عمومی مهدیشهر بسیار کوچک و قدیمی بوده و در شان مردم این شهر نیست . به گزارش نیزوا، محمد علی یوسفیان به مناسبت روز کتاب و کتابخوانی در گفتگو با خبرنگار این پایگاه افزود : از چند سال پیش مکانی برای ساخت کتابخانه جدید در مهدیشهر در نظر گرفته شده که کار ساخت آن از چند سال پیش شروع شده ولی چون سالانه اعتبار زیادی به آن اختصاص پیدا نمی کرد تا به الان فقط حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدیشهر با بیان اینکه ساخت کتابخانه ها و پیگیری اعتبارات و کارهای فنی را اداره ارشاد انجام می دهد و بعد از ساخت تحویل نهاد کتابخانه های عمومی داده می شود تصریح کرد : رسیدن اعتبار می تواند کار ساخت کتابخانه عمومی مهدیشهر را به سرانجام برساند که پیگیر این امر هستیم که امسال ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب شده که مشخص نیست چقدر تخصیص پیدا کند .

وی اضافه کرد: استقبال جوانان و مردم مهدیشهر از کتابخانه بسیار خوب است و این کتابخانه ای که می خواهد ساخته شود بازهم جوابگوی مردم این منطقه نیست و این شهر ظرفیت آن را دارد که کتابخانه دیگری نیز در این شهر ساخته شود .

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بر این اساس یک تکلیف همگانی است که همه افراد چون روحانیت ، مبلغین ، آموزش و پرورش ، دانشگاهها و همه وظیفه دارند که در این حوزه کتاب و کتابخوانی کار نمایند و متولی آن فقط اداره ارشاد و نهاد کتابخانه ها نیست .

وی نقش خانواده ها و آموزش و پرورش را در بحث کتابخوانی بسیار برجسته دانست و گفت : نهاد کتابخانه های عمومی طرحی دارد به نام طرح “کتاب من ” که براساس این طرح هر کسی هر کتابی که بخواهد می تواند سفارش دهد تا برایش تامین شود .

 دبیر انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مهدیشهر تصریح کرد : یکی از مشکلات اساسی ما در مهدیشهر این است که یک کتابفروشی مستقل که انواع کتابخانه ها را داشته باشد و بتواند قدرت راهنمای مراجعین را داشته باشد وجود ندارد البته  در این زمینه باید خیرین عرصه کتاب را بیشتر کنیم و مردم را به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی که اهداف واقعی ما است ترغیب نماییم .

یوسفیان به تشریح فعالیت های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهدیشهر  در زمینه کتاب و کتابخوانی پرداخت و گفت : یکی از دغدغه های اساسی ما از زمان  تصدی مسئولیت دراین اداره  ترویج فرهنگ کتاب وکتابخوانی بود که در این خصوص یک سری قدم هایی برداشته شد ولی این اقدامات کافی  نبود .

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدیشهر ادامه داد : یکی از مهمترین کارهایی که انجام شد توزیع و هدیه کتاب به مراکز فرهنگی و هنری و موسسات بود که حدود ۲۵ میلیون کتاب در سال گذشته و مجموعا از دو سال گذشته تا به الان بیش ۴۰ میلیون کتاب در سطح شهرستان مهدیشهر توزیع نمودیم .

وی  افزود: یک طرحی را در سطح شهرستان اجرا نمودیم به عنوان طرح  کتابخانه باز که آن را به جدیت پیگیری نمودیم و در محل های پر رفت و آمد از جمله ادارات و مراکز بهداشتی درمانی و حتی بعضی از مغازه های پرتردد قفسه های کتاب را فراهم آوردیم که موفق شدیم ۱۵ مورد کتابخانه باز را ایجاد نماییم .

دبیر انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مهدیشهر بیان داشت : یک طرح دیگری که ما سال گذشته اجرا نمودیم با عنوان طرح ” یار مهربان ” این بود که هم در اداره ارشاد و هم در مدارس و دانشگاهها و مراکز دیگر اعلام کردیم که افراد از لیست کتابهایی که در اختیارشان قرار داده بودیم کتابی را انتخاب نمی کردند و ما کتاب را به صورت رایگان تقدیمشان می کردیم که استقبال خوبی هم از این طرح شد .

یوسفیان اضافه کرد : کار خوبی که در موضوع کتاب و کتابخوانی انجام شد رونمایی از کتاب نویسندگان مهدیشهری بود به این هدف که از خدمات آنان تجلیل شود و همچنین همشهریان از وجود نویسندگان خوب در شهرستان مطلع شده و خود نویسندگان مهدیشهری که ساکن اینجا نیستند ارتباط بیشتری ایجاد شود .

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدیشهر افرود : طرح دیگری که ما با نگاه استانی ان را انجام دادیم استقرار دبیرخانه دائمی دوسالانه کتاب و پژوهش های برتر استان سمنان در مهدیشهر بود . در این جشنواره دوسالانه در حوزه کتاب و کتابخوانی ، کتابهای نویسندگان استان ارزیابی و بهترین کتاب استان انتخاب می شود که اولین جشنواره سال گذشته بود که در مهدیشهر برگزار شد .

وی تجهیز کانون های مساجد به کتاب ، حمایت از برگزاری نمایشگاه کتاب با ارائه بن ۵۰ درصدی تخفیف خرید کتاب ، اجرای ۳ مورد مسابقه کتابخوانی ، چاپ کتاب مجموعه مقالات همایش پیشرفت پایدار مهدیشهر ، خرید کتاب از نویسندگان شهرستانی جهت حمایت از آنها را از فعالیت های دیگر این اداره در حوزه کتاب برشمرد .

برچسب‌ها,

۶ پاسخ به “کتابخانه عمومی مهدیشهر در شان مردم این شهر نیست”
 • ذوالفقارخان:

  جناب بختیار عزیز این کتاب توسط شخصی که متخصص زبان انگلیسی بوده و از رجال خیلی مهم شهر هم بوده به بهانه مطالعه و تکمیل تر نمودن ان از کتابخانه سنگسر خارج شد واگر همت اقای صمدیان نبود نسل بعد از ما حتی اسم این کتاب بگوششان نمیخورد.
  و باز هم بعید میدانم عودت شده باشد.به ما میگفتند این کتاب مرجع است و حق خروج از کتابخانه را نداریم.
  الله اعلم

  • بختیار ذوالفقارخانی:

   واقعا جای تاسف دارد.
   دوستی میگفت:سال ۱۳۷۳ شدیدا پیگیر شدم تا کتاب مذکور را تهیه کنم با تلاشی مستمر سر نخ به موسسه نشری رسید که در نهایت بمن گفتند اگر کتاب را پیدا کردید ۸۰۰۰۰۰۰تومان هم که شده بخرید….آنهم به پول آنموقع

 • سنگسری:

  درود بر زحمت کشان عرصه کتاب و کتابخوانی .

  در هفته کتاب و کتاب خوانی ، نمایشگاه یا مسابقات کتاب خوانی برگزار نمایید . ممنون

 • بختیار ذوالفقارخانی:

  با سپاس از تلاشی که برای کتابخانه سنگسر در جریان است . جسارتآ سوالی دارم:آن زمانی که ما نوجوان بودیم کتاب (واژه نامه سنگسر)اثر جاودانه زنده یاد چراغعلی اغظمی در کتابخانه بود آیا هنوز این کتاب در کتابخانه موجود است؟

 • بیدقی فر:

  سلام و سپاس از زحمات شما با نظر شما موافقم

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...


انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان مهدیشهر آغاز به کار کرد

تاریخ : ۱۳ آذر ۱۳۹۲
تعداد بازدید : 1,848

انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان مهدیشهر تشکیل می شود

تاریخ : ۲۹ مهر ۱۳۹۲
تعداد بازدید : 893

از هنرمند بین المللی در زادگاهش مهدی شهر تجلیل خواهد شد

تاریخ : ۲۶ شهریور ۱۳۹۲
تعداد بازدید : 1,257

۱۶ برداشت از آیین های عزاداری در مهدی شهر

تاریخ : ۲۷ آبان ۱۳۹۱
تعداد بازدید : 3,142

اولین کتابخانه شهر درجزین در آخرین روز هفته کتاب افتتاح شد

تاریخ : ۲۷ آبان ۱۳۹۱
تعداد بازدید : 1,218

یوسفیان از اداره فرهنگ و ارشاد مهدیشهر می رود

تاریخ : ۴ مهر ۱۳۹۱
تعداد بازدید : 2,903