امروز : ۲۴ آذر ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
آذر ۲۴, ۱۳۹۶, ۳:۰۲ ب.ظ
 

آفتابی
10°C
رطوبت: 37%
سرعت باد: 1 m/s شرقجنوبشرق
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 479
  • 1,052
  • 3,478,893
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

کوچ عشایر و صرفه جویی ۴۰۰ میلیارد تومانی در مصرف علوفه


به گزارش ایسنا، حشمت الله جدیدی، مدیر امور عشایری استان گفت: برپایه پژوهشی که در امور عشایری استان انجام گرفته است اگر عشایر استان، در فصل کوچ گذشته کوچ نمی کردند، تنها برای تامین علوفه دام های آنها باید بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان علوفه خریداری می شد که این مبلغ بواسطه کوچ عشایر و استفاده از مراتع صرفه جویی صورت گرفته است.

وی منافع حاصل از فرآیند کوچ را بسیار دانست و به خبرنگار ایسنا گفت: چنانچه عشایر استان تنها یک فصل کوچ نکنند برای تامین علوفه دام ها در آن فصل می باست ۳۰ تا ۴۰ هزار هکتار از اراضی استان به کشت علوفه اختصاص می یافت که با کوچ عشایر و بهره برداری از علوفه مراتع، این اراضی به کشت دیگر محصولات مورد نیاز کشور اختصاص یافته است.

جدیدی ادامه داد: این در حالی است که اگر عشایر کوچ نکنند علوفه این مراتع عمدتا خشک شده و بلااستفاده می ماند.و البته باید اهمیت و نقش این فرآیند در رویش دوباره گیاهان و بازتولید مراتع را نیز یادآور شد.

مدیر امور عشایری استان با بیان اینکه هر دام روزانه ۱٫۸۰۰کیلوگرم علوفه مصرف می کند،افزود: عشایر استان بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار دام سبک و سنگین دارند که بیش از ۹۸۰ هزار از آنها، دام سبک و از جمله گوسفند و بز هستند.

وی به اهمیت عشایر استان سمنان در تامین گوشت کشور اشاره کرد و اظهار کرد: سالانه ۳۰۰ هزار راس دام تولیدی عشایر استان وارد بازار گوشت کشور می شود و این جدای از آن دسته از دام هایی است که به تعداد دام های استان اضافه می شود.

مدیر امور عشایری استان با بیان اینکه گوشت تولیدی عشایر استان، بیش از نیاز بازار های استان است، افزود: دام های تولیدی عشایر استان علاوه بر تامین نیاز استان به استانهای گلستان، تهران، خراسان، مازندران و… نیز صادر می شوند.

جدیدی خاطرنشان کرد: تولیدات پروتینی عشایر استان سمنان نیز به طور سالانه بالغ بر ۱۶ هزار تن محصولات لبنی و افزون بر ۶ هزار و ۵۰۰ تن محصولات و فرآورده‌های گوشتی است .

وی در پایان گفت: جمعیت عشایری این استان بالغ بر ۱۴ هزار نفر است که در سراسر استان پراکنده اند که عشایر ایل سنگسر با بالغ بر ۵ هزار نفر جمعیت ، بیشترین جمعیت را در جامعه عشایری استان دارند.

برچسب‌ها,

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...


مسئولین استان و شهرستان به کمک عشایر و دامداران بشتابند

تاریخ : ۲۶ خرداد ۱۳۹۳
تعداد بازدید : 632