امروز : ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
شهریور ۲۹, ۱۳۹۶, ۲:۳۵ ق.ظ
 

صاف
22°C
رطوبت: 21%
سرعت باد: 1 m/s جنوبجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 1,477
  • 970
  • 3,361,979
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

یادمان سازنده سقاخانه اسماعیل طلایی در مهدیشهر نصب می شود


به گزارش ایرنا، یادمان اسماعیل طلایی سازنده سقاخانه طلایی صحن انقلاب آستان قدس رضوی در طالب آباد مهدیشهر ساخته می‌شود.
مستند و روایتی از سازنده سقاخانه اسماعیل طلایی صحن انقلاب آستان قدس رضوی در چهارمین شب هفته فرهنگ رضوی در استان سمنان ارائه شد.بر اساس مستندات موجود در مورد سقاخانه اسماعیل طلایی که در کتب تاریخی آمده است: زادگاه سازنده سقاخانه اسماعیل طلایی صحن انقلاب اسلامی آستان قدس رضوی، طالب آباد مهدیشهر (سنگسر) است.
در خصوص احداث این سقاخانه نیز گفته می شود در مورد سقاخانه اسماعیل طلایی که در کتب تاریخی آمده است: هدیه‏ای به دربار فتح علیشاه افشار می‌رسد، شاه می‌خواهد این هدیه را باز کند ولی یکی از سرداران سپاهش به ‌نام ‘اسماعیل‌ خان’ که متولد طالب‏آباد مهدیشهر بوده است، از او می‌خواهد چون این بسته مشکوک است، آن را در خارج از شهر باز کنند.فتح علیشاه موافقت می‌کند و بسته در خارج از شهر باز شده و مواد منفجره درون هدیه منفجر می‏شود شاه به جهت ذکاوت اسماعیل خان و به شکرانه اینکه از این بلا جان سالم به در برده، دستور می‌دهد هم وزن اسماعیل خان به او طلا اهدا کنند.
اسماعیل خان هم طلاها را صرف ساختن جایگاه سنگاب کرده و گنبد و پایه‏های سقاخانه را طلا می‏گیرد و بدین جهت از آن زمان سقاخانه را ‘سقاخانه اسماعیل طلایی’ نامگذاری کرده‏اند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدیشهر در حاشیه مراسم شب فرهنگی شهرستان مهدیشهر در گفتگویی گفت: طراحی میدان اسماعیل طلایی طالب آباد زادگاه سازنده سقاخانه طلایی صحن انقلاب آستان قدس رضوی به فراخوان گذاشته شده بود.
‘محمدعلی یوسفیان’ افزود: با توجه به اینکه اسماعیل خان، سازنده سقاخانه اسماعیل طلایی در صحن انقلاب اسلامی حرم رضوی، از اهالی طالب آباد مهدیشهر بوده است، میدانی به نام اسماعیل طلایی در زادگاه وی نامگذاری شده، که برای طراحی و ساخت تندیس میدان به همفکری هنرمندان نیاز است.
وی افزود: با عنایت به اینکه سقاخانه اسماعیل طلایی اثری ماندگار است، طراحی میدان اسماعیل طلایی نیز باید با دقت و ظرافت انجام شود تا در این شهر ماندگار شود

۳ پاسخ به “یادمان سازنده سقاخانه اسماعیل طلایی در مهدیشهر نصب می شود”

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...