امروز : ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
تبلیغات   |   درباره ما   |   تماس با ما
تبلیغات

    Sorry. No data so far.

سامانه پیام کوتاه
سامانه پیام کوتاه سنگسر نیوز
پیش بینی آب و هوا
مهدیشهر
شهریور ۲۹, ۱۳۹۶, ۲:۲۳ ق.ظ
 

صاف
22°C
رطوبت: 21%
سرعت باد: 1 m/s جنوبجنوبغرب
اطلاعات بیشتر...
 
آمار سایت
  • 1,423
  • 970
  • 3,361,925
  • 1,104
  • 3,697
  • فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

یک هزار و ۲۰۰ کیلوگرم باریجه از مراتع مهدیشهر برداشت شد


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر از برداشت یک هزار و ۲۰۰ کیلوگرم باریجه از مراتع این شهرستان در سالجاری خبر داد. ‘حمیدرضا عبدوس’ روز دوشنبه در گفت و گویی افزود: این مقدار باریجه از مراتع عباس آباد، گنج چاله، رشمیران و سردربند برداشت شده است.
وی گفت: باریجه از گیاهان مهم مرتعی و دارویی و صنعتی است که در مناطق کوهستانی و ییلاقی شهرستان مهدیشهر که بیشتر نزولات به صورت برف است، رویش دارد.
باریجه یا کما گیاهی است پایا با نام علمی Ferula gumosa از تیره چتریان (Umbelliferae) که مونوکارپیک بوده و تنها یک بار گل می دهد.
در چند سال اول رویش، برگهایی طوقه ای تولید می کند و در سال آخر رویش به ساقه می رود و گل و میوه تولید می کند. گل های آن زرد رنگ و به صورت چتر مرکب است و از تمام اندام های گیاه بوی تند و مخصوصی به استشمام می رسد.
صمغ حاصل باریجه، جز فرآورده های فرعی مرتع است و به عنوان یکی از مهمترین گیاهان دارویی و صنعتی صادراتی کشور محسوب می شود.
باریجه دارای ۵/۹ درصد اسانس و ۵/۶۳ درصد رزین و ۲۷ درصد صمغ است و نوع مرغوب آن نباید بر اثر سوختن بیش از ۱۰ درصد خاکستر بر جای گذارد.
وی افزود : ساقه گیاه باریجه دارای مجاری ترشحی متعددی است که در قسمت پوست و آبکش پسین و آبکش‌های غیرطبیعی در حاشیه مغز پراکنده‌اند و از آنها صمغ باریجه در دو نوع اَشکی (دان) که حاصل تراوش طبیعی بر روی ساقه‌های گل‌دهنده و توده‌ای (عسلی) از تیغ زدن ریشه به دست می‌آید.
عبدوس یادآور شد: برای به دست آوردن باریجه توده‌ای یا عسلی، خاک قسمت قاعده شمالی (پشت به آفتاب) گیاه را به اندازه ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر خالی می‌کنند و پس از ظاهر شدن غده گیاه شروع به برداشت قسمتی از غده گیاه می‌کنند.
باریجه در طب سنتی ایران، در بیماری‌های تنفسی، دارویی خلط‌‌ آور و نیز ضد گرفتگی عضلات دستگاه گوارش محسوب می‌شود ولی مصرف عمده آن در صنایع جواهرسازی به صورت چسب الماس و تثبیت کننده عطر و صنایع آرایشی است.
بیشترین مصرف باریجه در صنایع عطرسازی و تهیه تثبیت کننده‌ها (فیکساتورها) و تولید چسب‌های گران‌قیمت است.
از آنجایی که این گیاه یک گیاه مجاز مشروط به بهره برداری است، بهره برداری آن از مراتع مستلزم حفظ بقای آن می باشد و معمولا این کار برعهده بهره برداران است.

برچسب‌ها,

۲ پاسخ به “یک هزار و ۲۰۰ کیلوگرم باریجه از مراتع مهدیشهر برداشت شد”

دیدگاهتان را بنویسید

*

این مطالب را هم بخوانید ...


اجرای طرح مدیریت چرا در ۱۰۰هزار هکتار از مراتع شهرستان مهدیشهر

تاریخ : ۲۶ آبان ۱۳۹۲
تعداد بازدید : 773

اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی در فولادمحله

تاریخ : ۲۲ آبان ۱۳۹۱
تعداد بازدید : 751